Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2020?

2020-01-03 11:13
babcia i dziadek
Autor: thinkstockphotos.com

Zastanawiasz się, kiedy jest Dzień Babci i Dziadka, bo chcesz sprawić dziadkom niespodziankę? Tej daty nie możesz przegapić! 

Jak co roku w styczniu obchodzimy święto wszystkich babć i dziadków - Dzień Babci i Dzień Dziadka. To bardzo istotne, żeby pokazać dziecku jak ważne jest celebrowanie tego święta. Dziecko powinno się uczyć szacunku dla osób starszych.

Warto też pokazywać najmłodszym jak ważna jest tradycja w życiu każdego z nas. Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka to wszystko staje się łatwiejsze - mamy pretekst, by zachęcić dziecko do wspólnego odkrywania przeszłości i własnej tożsamości.

Wbrew pozorom, tradycja celebrowania Dnia Babci i Dziadka nie jest bardzo długa. Nasi dziadkowie nie mieli okazji obchodzić tego święta, dlatego nasi rodzice tym bardziej będą czuć się wyróżnieni i szczególnie potraktowani tego dnia. 

Skąd się wziął Dzień Babci i Dziadka? Historia święta

Dzień Babci i Dziadka wywodzi się z Poznania. To tam zapoczątkowano tradycję doceniania osób starszych i okazywania im odpowiedniego szacunku. 21 stycznia 1965 r. miała wystąpić tam Mieczysława Ćwiklińska, znana sława polskiego teatru i kina.

Tego dnia akurat przypadały jej 85. urodziny, a w spektaklu grała rolę babci. Redakcja "Expressu Poznańskiego" postanowiła przygotować dla artystki tort i tym samym ustanowiła nowe święto - Dzień Babci.

Dzień Dziadka powstał później, bo w latach 70. Telewizja Polska ogłosiła konkurs na ustalenie daty tego święta. Na początku miał być to 30 maja, czyli urodziny Mieczysława Fogga.

Data ta jednak nie przyjęła się i wszyscy zaczęli obchodzić to wydarzenie po prostu 22 stycznia, dzień po Dniu Babci. W innych krajach święto to obchodzone jest w jednym dniu lub rodziny skupiają się wyłącznie na babciach. W Polsce jednak doceniamy i babcię, i dziadka!

Czytaj: Życzenia i wierszyki dla babci i dziadka

Prezent na Dzień Dziadka - jaki wybrać? 

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka - kalendarz 2020

W 2020 roku Dzień Babci wypada we wtorek 21 stycznia, natomiast Dzień Dziadka w środę 22 stycznia

Dziadków można odwiedzić więc w weekend poprzedzający święta lub w następny. Wiele babć i dziadków mieszka przecież daleko od swoich wnuków, a Dzień Babci i Dziadka to doskonała okazja, żeby się spotkać, porozmawiać, powspominać dawne czasy.

Dla dzieciaków opowieści o tym jak ich rodzice sami byli dziećmi to fantastyczna sprawa! Czasem i sami rodzice mogą sobie przypomnieć jakie to błędy popełniali w dzieciństwie i zweryfikować je z zachowaniem swoich pociech. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE