Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2021?

2021-01-08 14:42 Dagmara Osińska
babcia i dziadek
Autor: thinkstockphotos.com

Dzień Babci i Dzień Dziadka to ważne święta, dlatego nie można o nich zapomnieć! Zastanawiasz się, kiedy wypada Dzień Babci i Dzień Dziadka w 2021 roku, bo chcesz sprawić dziadkom niespodziankę? Podpowiadamy.

Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy jak co roku w styczniu. To bardzo istotne, żeby pokazać dziecku jak ważne jest celebrowanie tego święta. Dziecko powinno się uczyć szacunku dla osób starszych. Warto też pokazywać najmłodszym jak ważna jest tradycja w życiu każdego z nas. Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka ta nauka staje się łatwiejsza - mamy pretekst, by zachęcić dziecko do wspólnego odkrywania przeszłości i własnej tożsamości.

Wbrew pozorom, tradycja celebrowania Dnia Babci i Dziadka nie jest bardzo długa. Nasi dziadkowie nie mieli okazji obchodzić tego święta, dlatego nasi rodzice tym bardziej będą czuć się wyróżnieni i szczególnie potraktowani tego dnia. 

Spis treści

  1. Skąd się wziął Dzień Babci i Dziadka? Historia święta
  2. Dzień Babci 2021 - kiedy wypada?
  3. Dzień Dziadka 2021 - kiedy wypada?

Skąd się wziął Dzień Babci i Dziadka? Historia święta

Dzień Babci wywodzi się z Poznania. To tam zapoczątkowano tradycję doceniania osób starszych i okazywania im odpowiedniego szacunku. 21 stycznia 1965 r. miała wystąpić tam Mieczysława Ćwiklińska, znana sława polskiego teatru i kina. Tego dnia akurat przypadały jej 85. urodziny, a w spektaklu grała rolę babci. Redakcja "Expressu Poznańskiego" postanowiła przygotować dla artystki tort i tym samym ustanowiła nowe święto - Dzień Babci.

Dzień Dziadka powstał później, bo w latach 70. Telewizja Polska ogłosiła konkurs na ustalenie daty tego święta. Na początku miał być to 30 maja, czyli urodziny Mieczysława Fogga. Data ta jednak nie przyjęła się i wszyscy zaczęli obchodzić to wydarzenie po prostu 22 stycznia, dzień po Dniu Babci. W innych krajach święto to obchodzone jest w jednym dniu lub rodziny skupiają się wyłącznie na babciach. W Polsce jednak doceniamy i babcię, i dziadka!

Czytaj także: Życzenia i wierszyki dla babci i dziadka

Dziadkowie: ich prawo względem naszych dzieci [OPINIA PRAWNIKA]

Dzień Babci 2021 - kiedy wypada?

W 2021 roku Dzień Babci wypada w czwartek 21 stycznia.

Babcie można odwiedzić więc w weekend poprzedzający święto lub w następny. Wiele babć mieszka przecież daleko od swoich wnuków, a Dzień Babci to doskonała okazja, żeby się spotkać, porozmawiać, powspominać dawne czasy.

Dla dzieciaków opowieści o tym jak ich rodzice sami byli dziećmi to fantastyczna sprawa! Czasem i sami rodzice mogą sobie przypomnieć jakie to błędy popełniali w dzieciństwie i zweryfikować je z zachowaniem swoich pociech.

W tym roku trzeba jednak szczególnie uważać podczas spotkań, ze względu na pandemię koronawirusa. Jeśli ani rodzice, ani dzieci nie wychodzili ostatnio z domu i nie mieli z nikim bezpośredniego kontaktu, spotkanie z babcią, która również nie wychodzi zbyt często z domu, nie powinno nieść ryzyka. Jeśli jednak dziecko chodzi cały czas do przedszkola, a rodzice do pracy, aby nie narażać babci, najlepiej przed spotkaniem wykonać test na koronawirusa lub... Zobaczyć się wyłącznie przez internet.

Czytaj także: Prezent na Dzień Babci: co warto kupić?

Dzień Dziadka 2021 - kiedy wypada?

W 2021 roku Dzień Dziadka wypada w piątek 22 stycznia.

Dziadka można odwiedzić osobiście wtedy, kiedy babcię - jeśli oboje żyją i mieszkają razem. Tak samo, jak w przypadku babć trzeba jednak zachować dużą ostrożność, aby przypadkiem nie zarazić dziadka koronawirusem, co mogłoby okazać się dla starszej osoby tragiczne w skutkach.

Dziadek ucieszy się z każdej formy składania życzeń - także przez internet lub telefon. Liczy się pamięć! Ciekawym dodatkiem będzie także laurka dla dziadka, przesłana pocztą lub wręczona osobiście.

Czytaj także: Prezent na Dzień Dziadka - jaki wybrać?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE