Komunia w domu czy w restauracji? Plusy i minusy organizowania przyjęcia komunijnego

2022-03-22 14:19

Komunia w domu czy w restauracji? - to pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Na pierwszy rzut oka komunia w domu wydaje się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż w lokalu. Czy tak jest faktycznie? Sprawdźcie!

Komunia w domu czy w restauracji? Plusy i minusy organizowania przyjęcia komunijnego
Autor: Getty images Plusy i minusy organizowania przyjęcia komunijnego

Komunia w domu czy w restauracji - jak to zwykle bywa, obie opcje mają swoje plusy i minusy. Jeśli nie chcecie, żeby ten problem spędzał wam sen z powiek, zastanówcie się na czym wam zależy: czy na swobodzie i wygodzie, którą zwykle macie w swoich domach, czy na komforcie i spędzeniu wspólnych chwil z dzieckiem.

Być może zdarzy się, że w tym roku wyboru nie będzie - z powodu pandemii restauracje w maju i czerwcu mogą być zamknięte. Mimo to warto sprawdzić, jakie są zalety i wady przyjęcia komunijnego w domu i w restauracji.

Spis treści

  1. Komunia w domu: taniej i rozsądniej?
  2. Komunia w restauracji: drogo i bez atmosfery?
  3. Zamknięte restauracje w czasie pandemii

Komunia w domu: taniej i rozsądniej?

Myślenie, że komunia w domu jest tańsza niż w restauracji, to prawda. Ale pamiętaj, że organizacja takiego obiadu wiąże się nie tylko z masą obowiązków, ale również z bólem głowy. Weź pod uwagę, że będziesz musiała stworzyć listę dań, spędzić piątkowe popołudnie na bieganiu po sklepie (być może z obłędem w oczach), a w sobotę czeka cię maraton w kuchni. To już by wystarczyło, żeby ze zmęczenia zasnąć o godz. 19.

Niestety, to tylko połowa obowiązków - trzeba jeszcze zaplanować jak usadzić gości, udekorować stół, naszykować ubrania domownikom... Oj, jest tego trochę.

Nie wiem, czy zauważyłaś, ale w tym całym zamieszaniu zabrakło głównej rzeczy: czasu dla twojego dziecka. To ono przeżywa ważną chwilę i to jemu powinnaś poświęcić jak najwięcej uwagi.

Zastanów się również, czy komunia w domu rzeczywiście będzie kosztowało cię mniej niż obiad w restauracji. Na produkty wydasz dużo pieniędzy, dolicz do tego swój czas poświęcony zakupom i gotowaniu. Może się okazać, że całość będzie kosztowała niewiele mniej niż wynajęcie restauracji.

Czytaj również: Przeczytaj również, jaki wianek dla dziewczynki na Pierwszą Komunię Świętą wybrać: z kwiatów sztucznych czy żywych?

Co oznacza przystąpienie do pierwszej komunii? Nie zapomnij o istocie tego wydarzenia

Ile dać dziecku na komunię?

Komunia w restauracji: drogo i bez atmosfery?

Przeciwnicy organizacji komunii w restauracji wymieniają zwykle dwa argumenty: wysokie ceny i brak rodzinnej atmosfery. To prawda, komunia w restauracji kosztuje, ale w domu przecież również musisz wydać dużą kwotę na przygotowanie obiadu.

Atmosfera z kolei zależy od ludzi - jeśli zaprosicie same bliskie osoby z pewnością w lokalu będzie równie miło jak w domu. A może nawet lepiej, bo nikt nie będzie biegał z paniką w oczach do kuchni, donosząc kolejne dania. Będziesz wypoczęta i zrelaksowana, co z pewnością wpłynie na atmosferę tego dnia.

Jeśli obawiasz się, że komunia w lokalu będzie dla ciebie zbyt droga, zrób sondę wśród znajomych. Może oni organizowali kiedyś takie przyjęcie i znają niedrogie miejsca? Poszukaj również inspiracji w internecie albo przespaceruj się po kilku restauracjach.

Zamknięte restauracje w czasie pandemii

W zeszłym roku, z powodu pandemii, komunie święte zostały przeniesione z maja na wrzesień. Większość przyjęć komunijnych, zarówno tych organizowanych w domach, jak i w restauracjach została odwołana. Nie wiadomo, jak będzie w tym roku - na razie restauracje zamknięte są do końca majówki, co będzie dalej - zależy od liczby zachorowań. 

Może okazać się, że nawet jeśli planowałaś organizację przyjęcia komunijnego w restauracji, to i tak trzeba będzie przenieść je do domu. Nie stresuj się tym, tylko dobrze przygotuj sobie plan działania.

  • Po pierwsze ogranicz liczbę gości - wiele osób z obawy przez zakażeniem i tak zrezygnuje z imprezy, dlatego zaproś najbliższą rodzinę - biorąc pod uwagę to, ile zmieści się w twoim mieszkaniu.  
  • Po drugie - postaraj się załatwić catering. Skoro i tak planowaliście wydanie pieniędzy w lokalu, przeznaczcie je na gotowe potrawy, dzięki  którym nie będziesz stała w kuchni cały dzień.
  • Jeśli wolisz przygotować przyjęcie samodzielnie, zaplanuj menu - niezbyt skomplikowane, takie, które przygotujesz w miarę szybko i łatwo. Jeśli nie masz w domu miejsca, aby posadzić wszystkich gości, postaw na szwedzki stół - przygotuj sałatki, przekąski i takie dania, które będzie można zjeść na stojąco, bez konieczności krojenia nożem (zupa gulaszowa, nuggetsy, makaron).Zamów to, co możesz, np. ciasta i tort. Jeśli zamierzasz serwować  obiad, poproś o pomoc - chrzestną dziecka lub swoją siostrę. 
  • Na koniec przystosuj dom do imprezy. Wynieś część mebli do drugiego pokoju, pożycz krzesła od sąsiadów, jeśli jest taka potrzeba. Możesz przygotować wraz z dzieckiem dekoracje komunijne, a jeśli nie macie czasu, po prostu kup kwiaty i udekoruj nimi pokój. 

Zobacz także: Zaproszenia na komunię - gotowe wzory

Prezenty na komunię dla chłopca: TOP 10 prezentów komunijnych

Prezenty na komunię dla dziewczynki: top 10 prezentów komunijnych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza