3 pomysły na spędzenie kreatywnego sylwestra w domu z dzieckiem

2020-12-29 10:50
Sylwester w domu
Autor: thinkstockphotos.com Ciekawym pomysłem na sylwestra w domu jest zorganizowanie balu przebierańców!

Sylwester w domu wcale nie musi być nudny. Wystarczy, że dobrze go zaplanujemy i pozwolimy sobie na odrobinę szaleństwa! Jak spędzić kreatywnego sylwestra w domu z dzieckiem? Skorzystajcie z trzech naszych pomysłów.

Doktor Magdalena Śniegulska, psycholog dziecięca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, radzi jak zorganizować kreatywnego sylwestra w domu z dzieckiem.

Jak zorganizować sylwestra w domu?

Aby sylwester w domu był udany, przede wszystkim musi być przyjemny zarówno dla naszych dzieci, jak i dla nas. Wybierzmy zatem taką opcję, która nie przeciąży rodzica, nie dołoży mu tysiąca dodatkowych obowiązków i będzie dla niego atrakcyjna, a jednocześnie zaspokoi potrzeby dziecka.

Czytaj: Jak dotrzymać noworocznych postanowień? 

Wszystko zależy od tego, jakie jest nasze dziecko: w jakim jest wieku, co lubi i jak szybko się nudzi czy przeciąża. Ważne jest także to, czy sylwestra w domu planujemy spędzić tylko w najbliższym gronie, czy też przewidujemy gości, w tym – inne dzieci. Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór najwłaściwszej opcji. Jeśli spędzamy sylwestra w domu tylko z najbliższymi, ale jednocześnie zależy nam na tym, aby był to wieczór wyjątkowy, uroczysty, zaplanujmy świętowanie już od rana i przygotujmy do niego najmłodszych.

Pamiętajmy, że dla dzieci w wieku przedszkolnym napięcie wywołane oczekiwaniem noworocznego toastu może być tak duże, że maluch nie poradzi sobie z obciążeniem przez cały dzień. Zadbajmy więc o to, aby wiele się działo, ale z drugiej strony zaplanujmy ten dzień w taki sposób, by w harmonogramie znalazł się również moment spokoju i wyciszenia. Jeśli planujemy obudzić dzieci na noworoczny toast – postaraj się, aby odpowiednio wcześniej położyły się spać – to oznacza zmianę rytmu zasypiania już 2-3 dni wcześniej. Opcją jest ogłoszenie Nowego Roku o godz. 21. Pamiętajmy – Nowy Rok na całym świecie obchodzony jest w różnym czasie – opowiedzmy o tym dziecku i ustanówmy specjalną strefę czasową dla naszej rodziny. Zadbajmy, aby był to moment wyjątkowy dla wszystkich, nauczmy dzieci, jak składa się życzenia, dlaczego jest to istotne, i jak ważny jest elegancki strój i uroczysta kolacja.

Czytaj: Czy można wynająć nianię do dziecka na jedną noc? 

W co się bawić czasie sylwestra w domu?

Kolacja sylwestrowa nie musi ograniczać się tylko do mamy, taty i dzieci. Kiedy mamy w domu przedszkolaki, do zabawy możemy „zaprosić” również misie i lalki. Zupa z klocków i ciasto z ciastoliny, podane na specjalnej zastawie (np. wykonanej wspólnie z kolorowego papieru) pomogą oswoić się dziecku z sytuacją przyjmowania gości, właściwego zachowania przy stole, dbania o siebie nawzajem.Starsze dzieci możemy z kolei zaangażować w przygotowanie wystroju domu i kolacji, wspólne wymyślanie zabaw i gier, ustalanie i przygotowanie specjalnego menu.

Sylwester w domu: przebranie to podstawa!

Żeby podkreślić wyjątkowość wieczoru sylwestrowego, możemy ustalić, że wszyscy domownicy się przebierają, a potem zasiadają do odświętnie nakrytego stołu lub tańczą i bawią się przy muzyce. Przebranie może być zabawne albo eleganckie!

Dobrym pomysłem jest wymyślenie tematu przewodniego. Przykładowo, niech to będzie sylwester innych kultur czy bal z innej epoki. Nie musimy od razu wypożyczać specjalnych strojów. Stare ubrania i dodatki, takie jak boa, korale, czy kapelusze należące do rodziców czy dziadków, powinny zdać egzamin!

Jeśli decydujemy się zorganizowanie sylwestra w domu nawiązującego do innej kultury, warto wspólnie z dziećmi poszukać w internecie niezbędnych informacji o zwyczajach i tradycjach. Dzięki temu dowiemy się, jakie stroje powinniśmy przygotować. Tu znów z pomocą mogą przyjść nasze domowe zbiory – akcentem może być broszka, lub nakrycie głowy z elementami np. kolorów innego państwa, albo tego z czym dziecku kojarzy się dany kraj. Oprócz wyjątkowych strojów, możemy pokusić się o urozmaicenie naszego menu. Znów – nie musimy kupować od razu egzotycznych produktów. Sprawdźmy, jakie „inne kulturowo” danie możemy sporządzić ze składników, którymi dysponujemy – skorzysta na tym „kulinarny” rozwój dziecka!

Sprawdź: Stroje karnawałowe dla chłopców: 10 pomysłów na przebrania karnawałowe [GALERIA]

Stroje karnawałowe dla dziewczynek: 10 pomysłów na kostiumy karnawałowe

Bez masek ani rusz!

Nieodzownym elementem zabawy sylwestrowej są maski! Spróbujmy wykonać je samodzielnie. Pomocne mogą okazać się oferowane przez sklepy zestawy kreatywne. Znajdziemy w nich śmieszne brokaty, pompony czy naklejkowe oczy. Możemy wykonać ozdobne broszki, korale  z masy solnej lub kolorowego papieru. Doskonałą zabawą będzie zorganizowanie balu w wersji: „piżama-party”. Do tego celu przygotujmy noworoczne podkoszulki dla całej rodziny. Na zwykłych białych T-shirtach można rysować specjalnymi pisakami dowolne wzory lub slogany! Jeśli naszym ulubionym sposobem spędzania sylwestra w domu jest oglądanie telewizji spod kocyka, takie podkoszulki mogą stać się świetnym noworocznym akcentem. Czasem wystarczy zaznaczyć wyjątkowość wieczoru odpowiednim makijażem. Dzieci mogą mieć pyszną zabawę, używając dziecięcych zestawów do malowania lub wykonywania tatuażu. Pamiętajmy, że mogą malować zarówno siebie, jak i nas samych. Potem już tylko rodzinna sesja fotograficzna i mamy niepowtarzalną pamiątkę na wiele lat!

Czytaj: Życzenia noworoczne - gotowe życzenia do pobrania

meteriały prasowe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE