Wigilia i Boże Narodzenie: 6 rad, jak przetrwać święta w ciąży

2021-11-18 15:56

Wigilia i Boże Narodzenie zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi przygotowania: świąteczne porządki, zakupy, gotowanie. Teraz, gdy jesteś w ciąży, te obowiązki mogą ci sprawiać o wiele więcej problemu niż zazwyczaj. Jak przetrwać święta w ciąży?

Jak przetrwać święta w ciąży
Autor: Getty images

Boże Narodzenie teraz, gdy jesteś w ciąży powinno mieć podwójny urok. Tylko co zrobić, by uniknąć typowych dla przedświątecznego okresu porządków, zakupów i gotowania? Jak bezpiecznie i spokojnie przetrwać święta w ciąży?

Spis treści

  1. Odpuść sobie świąteczne porządki
  2. Święta w ciąży? Wyślij męża po zakupy
  3. Ogranicz do minimum stanie w kuchni
  4. Kupuj prezenty przez internet
  5. Święta w ciąży? Wproś się do rodziny
  6. Wyjedź z domu na święta
Kawa w ciąży. Zakazana czy nie?

Odpuść sobie świąteczne porządki

Są ludzie, którzy uważają święta za dobrą okazję do odczyszczenia domu z wielomiesięcznych zaległości. Ale ty pewnie sprzątasz regularnie i twoje mieszkanie nie wymaga akcji specjalnych, więc nie poddawaj się przymusowi glansowania wszystkiego na błysk.

Jeśli jednak uważasz, że trzeba zrobić coś więcej niż zwykle – umyć okna, wyprać firanki – nie rób tego czasem sama! Od czego jest silne męskie ramię? Ostatecznie, zatrudnij firmę sprzątającą. A najlepiej daj sobie spokój – zyskasz przynajmniej dwa wolne popołudnia.

Czytaj: Czy sprzątanie w ciąży jest bezpieczne?

1 trymestr ciąży. Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze? 10 absolutnie zakazanych rzeczy

Święta w ciąży? Wyślij męża po zakupy

Jeśli nieopatrznie zaprosiłaś na wigilię lub świąteczny obiad rodzinę i przyjaciół, nie ominą cię większe sprawunki. Jednak nie ma powodu, byś na ostatnią chwilę ustawiała się w gigantycznych kolejkach albo narażała się na niewysokiego lotu komentarze rozjuszonych bliźnich, gdy będziesz chciała zapłacić, o zgrozo, poza kolejnością.

Zrób listę sprawunków i wyślij na zakupy męża. Zanim w sklepach zrobi się tłoczno, niech kupi to, co się nie zepsuje: mąkę, tłuszcze, jajka, suszone owoce i bakalie, a także mięso i ryby (można je zamrozić). Na koniec zostaw świeże pieczywo i warzywa.

Czytaj: Święta Bożego Narodzenia i Wigilia w ciąży: świętuj na luzie

Zdrowe odżywianie w ciąży: jak powinna wyglądać dieta w ciąży?

Ogranicz do minimum stanie w kuchni

Twój partner lubi gotować? Bez trudu wmówisz mu, że jest mistrzem kuchni, który nie ma sobie równych w przygotowaniu świątecznych specjałów. Jeśli nie... odłóż na bok ambicję i daruj sobie stanie przy garach. Masz przecież mdłości, zapachy cię drażnią albo jesteś na ostatnich nogach i myślisz już raczej o rodzeniu niż o jedzeniu.

W świątecznym czasie żołądki są tak samo pojemne, jak w inne dni, ogranicz się więc do symbolicznego minimum: na Wigilię podaj śledzika, pieczoną rybę z surówkami i barszcz z kartonu, na święta upiecz jakieś mięso, a ciasta kup gotowe.

Jeśli w święta niespodziewanie wpadną goście, nie przejmuj się – zwykle przychodzą tak objedzeni, że ledwo skubną to, co im podasz. Kiedy na świat przyjdzie dziecko, jeszcze się nagotujesz i napieczesz! Teraz zrób sobie wolne.

Kupuj prezenty przez internet

Co roku masz na głowie ten kłopot – ale tym razem będzie inaczej. Tajemnica sukcesu: akcję kupowania prezentów trzeba zaplanować starannie i z wyprzedzeniem co najmniej kilkutygodniowym. Będziesz miała komfort rozejrzenia się po sklepach, gdy jest jeszcze jakiś wybór, a klienci nie następują sobie nawzajem na odciski.

W chwili, gdy większość rodaków będzie z obłędem w oku miotać się w poszukiwaniu czegokolwiek, co można owinąć w błyszczący papier i położyć pod choinką w charakterze prezentu, ty będziesz mogła w domowym zaciszu oddać się łapaniu drugiego oddechu.

Święta w ciąży? Wproś się do rodziny

Przyjmujcie zaproszenia – święta „na sępa” to dla ciebie najlepsze rozwiązanie. Goszcząc w domach krewnych i przyjaciół, nie będziesz miała okazji do przyjmowania u siebie, co oszczędzi ci mnóstwo fatygi. To się opłaci nawet wtedy, gdy nie przepadasz za gospodarzami.

Będziesz mogła tanim kosztem wkupić się np. w łaski teściowej, wynosząc pod niebiosa specjały jej kuchni (nawet jeśli karp będzie lekko przypalony, a piernik twardy jak kamień, zaciśnij zęby i chwal – tu chodzi o przetrwanie!).

Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną dobrą stronę: można taktownie opuścić nieco wcześniej gościnne progi, tłumacząc się zmęczeniem lub złym samopoczuciem.

Wyjedź z domu na święta

To wariant dla tych, którzy za nic mają tradycję trzydniowej wyżerki w blasku domowego ogniska. Jeśli tylko pozwala ci na to twoja ciąża – wyjedź. Będziesz miała z głowy męczące przygotowania i równie męczące święta.

Unikajcie tłocznych kurortów w rodzaju Zakopanego (które zasługuje raczej na nazwę Zadeptanego), zaszyjcie się w jakiejś ustronnej zagrodzie agroturystycznej z wygodami i łatwym dojazdem do cywilizacji – i celebrujcie miłość. Jeśli w Wigilię spadnie śnieg, to będą piękne święta!

Czytaj: Prezent dla rodziców: 10 pomysłów na prezent na święta dla rodziców

Ciąża i wakacje. Jak zaplanować wakacje w ciąży?

Przepisy na Boże Narodzenie - poznaj 5 pomysłów na słodkie święta!

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza