SYNDROM KUWADY – kiedy mężczyzna odczuwa dolegliwości ciążowe

2014-08-22 13:46

Syndrom kuwady to sytuacja, kiedy mężczyzna odczuwa objawy ciąży, np. poranne mdłości. Ty jesteś w ciąży, a twój partner ma zachcianki, rośnie mu brzuch, cierpi na bezsenność? Przyszły tata też może odczuwać dolegliwości ciążowe! Takie zjawisko zwane jest też zespołem kuwady (couvade).

Poranne mdłości u mężczyzny? Mogą się zdarzać.  Mimo że ciąża i poród są doświadczeniami zarezerwowanymi dla kobiet, nie oznacza to, że mężczyźni są tylko biernymi towarzyszami ciężarnych partnerek. Mężczyźni współprzeżywają ciążę razem z partnerką. Jest to zjawisko nazywane syndromem kuwady. Okazuje się, że jest to wcale nierzadkie – od 11 do 65 proc. partnerów ciężarnych kobiet w 2 i 3 trymestrze odczuwa razem z nimi ciążowe dolegliwości. Panowie mogą uskarżać się na takie objawy ciąży, jak: kulinarne zachcianki, bezsenność, bóle krzyża, poranne mdłości, przybieranie na wadze, omdlenia, huśtawki nastroju, swędzenie skóry.

>> Kalendarz ciąży... dla taty!

Mężczyźni aktywnie uczestniczą w ciąży: chodzą na wizyty kontrolne i badania, do szkoły rodzenia, czytają i rozmawiają o ciąży, urządzają pokój dziecka, angażują się w zakupy sprzętów dla malucha. Syndrom kuwady to pozytywny objaw – oznacza, że mężczyzna jest silnie przywiązany do partnerki i martwi się o prawidłowy przebieg ciąży. Współodczuwanie może być tak silne, że w momencie porodu mężczyzna odczuje skurcze i bóle porodowe.

Skąd się wzięła nazwa syndromu kuwady?

Nazwa „syndrom kuwady” albo „zespół couvade” wziął się z francuskiego couver – wysiadywać, leżeć. Kuwada to zespół rytuałów i praktyk kulturowych, wykonywanych przez mężczyzn w czasie ciąży i porodu w różnych kulturach (starożytnych Chinach, Indiach, Grecji, Imperium Rzymskim, niektórych plemionach obu Ameryk). Kuwada wynikała z niewiedzy na temat związku współżycia z ciążą, a także z chęci uczestnictwa mężczyzn w doświadczaniu ciąży i porodu. W wielu kulturach (Chiny, Indie) mężczyznom przypisywano dominujący udział w poczęciu dziecka, należało więc ono tylko do niego i jego rodziny.

>> Zadania mężczyzny podczas porodu. Jak pomóc partnerce?

Rodząca kobieta wycofywała się więc w zaciszne miejsce, by tam urodzić, mężczyzna zaś otoczony rodziną odgrywał poród – kładł się, jęczał i krzyczał, jemu przynoszono dziecko i odbierał on podarunki i wyrazy uznania. W innych kulturach (np. Papua i Nowa Gwinea) współprzeżywanie porodu miało pozytywny wydźwięk – mężczyzna chciał w ten sposób wyrazić uznanie i szacunek dla partnerki. Krzyczący „rodzący” ojciec miał też odwracać uwagę złych duchów od rodzącej.

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza