Przegląd kremów na słońce. Jaki krem z filtrem wybrać?

2020-07-07 8:49 Dagmara Osińska
Przegląd kremów na słońce
Autor: Getty Images

Latem lepiej nie wychodzić bez nich z domu. Kremy z filtrem nie tylko zapobiegają słonecznym poparzeniom skóry - dzięki nim wolniej się ona starzeje, a wakacyjna opalenizna utrwala się i wyrównuje. Jaki krem na słońce wybrać?

Krem z filtrem chroni przed negatywnymi konsekwencjami ekspozycji skóry na słońce: jej przedwczesnym starzeniem, oparzeniami słonecznymi, przebarwieniami, a nawet rakiem skóry.

Warto mieć w domu kilka takich produktów: jeden krem z filtrem do twarzy, jeden do ciała i jeden dla dzieci. 

Kremy na słońce do twarzy mają zwykle lżejszą formułę, niż te do ciała, dlatego nie "zapychają" cery. Ich pojemność jest też zazwyczaj mniejsza, a opakowanie może mieć np. wygodny dozownik - to dlatego, że siłą rzeczy takiego specyfiku zużywamy mniej.

Kremy z SPF do ciała są natomiast dostępne w większych opakowaniach, często mają formułę balsamu i mogą zawierać składniki, dzięki którym opalenizna szybciej nabierze ładnego złotego odcieniu. 

Czytaj także: Kremy przeciwsłoneczne dla dzieci: jakie wybierać? [WYWIAD]

Jednak zasadniczą cechą, którą powinniśmy brać pod uwagę wybierając krem z filtrem, jest wysokość ochrony przeciwsłonecznej. W sklepach dostępne są produktu z SPF 15, 20, 30, 50, a nawet 50+.

Krem z filtrem powinniśmy dobierać przede wszystkim do typu karnacji. Osoby o najjaśniejszej karnacji oraz dzieci powinny smarować się kremami z SPF 50, te o jasnej karnacji - przynajmniej z SPF 30, a szczęśliwi posiadacze ciemnej karnacji mogą zadowolić się kremem z SPF 15.

Sprawdź: Opalanie w ciąży: czy w ciąży wolno się wygrzewać na słońcu?

To ważne, by nałożyć krem na skórę nie dopiero podczas opalania, ale już 20-30 minut przed wyjściem z domu, a po 2-3 godzinach nałożyć kolejną jego warstwę, ponieważ produkt wchłania się, ściera oraz zmywa podczas codziennych letnich czynności, np. pod wpływem potu czy morskiej wody. 

Pod koniec dnia, po kąpieli, warto posmarować skórę kremem po opalaniu, by dodatkowo nawilżyć skórę, utrwalić opaleniznę i ukoić ją po ewentualnych oparzeniach słonecznych.

Czytaj także: Kosmetyki antysmogowe - warto używać ich cały rok [PRZEGLĄD kosmetyków anti-pollution]

Jakie kremy warto kupić? Zobacz nasz przegląd:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE