Opalanie w ciąży: czy w ciąży wolno się wygrzewać na słońcu?

2019-07-01 13:24 Elżbieta Oszer
Opalanie w ciąży
Autor: Getty Images

Opalanie w ciąży jest możliwe, wcale nie musisz z niego rezygnować. Wystarczy, że dobrze przygotujesz się do urlopu i plażowania. Przeczytaj nasze rady, jak rozsądnie opalać się w ciąży. Dowiedz się, czy wolno ci się wygrzewać z brzuszkiem na plaży. Jakie skutki może mieć nadmierne opalanie w ciąży.

Posłuchaj, czy możesz się opalać, gdy jesteś w ciąży. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Opalanie w ciąży budzi wiele kontrowersji. Przyszłe mamy, które planują urlop nad morzem, często zastanawiają się, czy taki wyjazd latem to dobry pomysł? Wiadomo przecież, że wakacje nad morzem to głównie wielogodzinne plażowanie. Tylko czy ciężarnej wolno się opalać?

Dlaczego powinnaś unikać wielogodzinnego przebywania na słońcu?

Wielogodzinne, bezmyślne opalanie bez zachowania niezbędnych środków ostrożności to w ogóle nie jest dobry pomysł na urlop i nie tylko kobiety w ciąży powinny unikać spędzania czasu w ten sposób.

Czytaj:

8 zasad bezpiecznego korzystania ze słońca w ciąży

Słońce a ciąża - dobra dawka słońca w ciąży

Wiadomo przecież, że słońce emituje szkodliwe promienie UV, które powodują m.in. nowotwory skóry, osłabienie układu odpornościowego, poparzenia słoneczne i przyczyniają się do starzenia skóry.

Przyszłe mamy reagują na upał jeszcze intensywniej niż przed ciążą – ciążowy brzuszek się powiększa, a wraz z nim przybywa dodatkowych kilogramów i kobieta bardziej się meczy i poci.

Czytaj: Przebarwienia skóry: jak im zapobiegać?

Gorąco sprawia, że rozszerzają się naczynia krwionośne i bardziej puchną stopy, a na twarzy mogą się pojawić nieestetyczne pajączki. Pod wpływem zmian hormonalnych w ciąży zwiększa się wrażliwość skóry na promieniowanie ultrafioletowe – w efekcie na skórze ciężarnej mogą powstać trudne do usunięcia przebarwienia.

Upał może być także przyczyną niebezpiecznego krwawienia z dróg rodnych. Jak zatem powinno wyglądać bezpieczne plażowanie ciężarnej?

Czytaj:

Czego nie wolno robić w I trymestrze ciąży?

CIĄŻA LATEM: jak przetrwać upały w ciąży?

Opalanie w ciąży – poradnik jak bezpiecznie plażować

  • przede wszystkim chroń skórę przed słońcem – Dla przyszłych mam najlepsze są kremy z filtrami mineralnymi, które nie wnikają w skórę, lecz na niej pozostają – zmniejsza to ryzyko podrażnień i uczuleń. Kupując krem, zerknij na wskaźnik SPF. Stosuj kremy z filtrem minimum SPF 30, a najlepiej SPF 50 i SPF 50+) i nie wystawiaj na słońce znamion oraz wrażliwych części ciała – uszu czy karku,
  • osłaniaj głowę kapeluszem lub czapką z daszkiem i chroń oczy okularami przeciwsłonecznymi z filtrem przeciwsłonecznym,
  • przed wyjazdem nad morze możesz się zaopatrzyć w specjalny kostium kąpielowy – najlepszy będzie jednoczęściowy lub dwuczęściowy z usztywnianym stanikiem, który dobrze podtrzyma powiększone w ciąży piersi,
  • ochładzaj się – gdy upał zacznie ci zbyt doskwierać, możesz zanurzyć się na kilka chwil w wodzie, spryskać twarz wodą termalną w sprayu lub przetrzeć nawilżaną chusteczką albo ręcznikiem zwilżonym wodą,
  • dużo pij –  nawet do 3 litrów dziennie. Najlepsza będzie woda mineralna lub przestudzona herbata miętowa,
  • w godzinach południowych i popołudniowych, gdy słońce bardzo praży – między 11 a 15 – w ogóle zrezygnuj z plażowania. Lepiej pozostań w pokoju hotelowym i zrób sobie sjestę,
  • w zaawansowanej ciąży unikaj leżenia płasko na kocu, bo szybko zacznie ci dokuczać kręgosłup. Najlepiej zabieraj ze sobą na plażę wygodny leżak, częściej spaceruj i staraj się godzinami nie leżeć na plaży nieruchomo plackiem.
Opalanie – jak opalanie wpływa na naszą skórę
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE