Szczotkowanie na sucho na rozstępy i bliznę po cesarce? Działa cuda! Zobacz filmik instruktażowy

2022-04-06 12:27

Szczotkowanie na sucho, bo o nim mowa, to zabieg, który w ostatnim czasie zdominował urodowe trendy i to nie przypadkowo! Ta prosta, nieskomplikowana czynność jednocześnie oczyszcza, wygładza, napina skórę i przygotowuje ją do kolejnych etapów pielęgnacji, ale to nie wszystko! Szczotkowanie ciała to także rewelacyjny sposób na likwidację pociążowych rozstępów oraz redukcję blizny po cesarskim cięciu. Coraz częściej polecają go zatem nie tylko kosmetolodzy, ale także fizjoterapeutki uroginekologiczne.

Szczotkowanie na sucho - prosty zabieg na rozstępy i poprawę wyglądu blizny po cesarskim cięciu.
Autor: Getty images Szczotkowanie na sucho - prosty zabieg na rozstępy i poprawę wyglądu blizny po cesarskim cięciu.

Szczotkowanie ciała na sucho” to hasło, które bardzo często przewija się w dyskusjach internetowych w kontekście pociążowych rozstępów i pracy nad blizną po cesarskim cięciu. Świeżo upieczone mamy zachwalają jego skuteczność. Zabieg ten sam w sobie nie jest jednak nowością – ma wielowiekową tradycję, wywodzącą się z medycyny indyjskiej. Teraz jednak przeżywa prawdziwy renesans i to na wielu polach.

Przeczytaj także: One uniknęły rozstępów. Zobacz 6 sprawdzonych sposobów naszych czytelniczek

Spis treści

  1. Jakie są ogólne zalety szczotkowania skóry na sucho?
  2. Jak wybrać najlepszą szczotkę?
  3. Jak prawidłowo wykonać masaż szczotką? Zalecenia ogólne
  4. Szczotkowanie brzucha po porodzie naturalnym i blizny po cc
  5. Jak masować brzuch po porodzie przy rozejściu mięśnia prostego brzucha?
  6. Jak prawidłowo masować skórę z rozstępami?
  7. Przeciwwskazania do szczotkowania
Zabiegi medycyny estetycznej poprawiające wygląd piersi i brzucha po ciąży

Jakie są ogólne zalety szczotkowania skóry na sucho?

Regularne szczotkowanie skóry (najlepiej codziennie lub co drugi dzień, a minimum 3 razy w tygodniu) przede wszystkim ujędrnienia skórę, pobudza krążenie, poprawia mikrokrążenie limfy, redukuje obrzęki, pomaga w usunięciu martwego naskórka, dzięki czemu skóra staje się gładsza, a składniki aktywne, które są nałożone na skórę po szczotkowaniu, lepiej się wchłaniają. Zabieg ten też niewątpliwie poprawia nastrój. Redukuje podwyższone napięcie mięśniowe, relaksuje, wycisza i uwalnia hormony szczęścia.

Przeczytaj: Marzysz o chwili bez dziecka, ale się boisz? Zobacz, jak nauczyć się odpoczywać

Jak wybrać najlepszą szczotkę?

Aby rozpocząć przygodę ze szczotkowaniem na sucho musimy zacząć od wyboru odpowiedniej szczotki lub szczotek. Jeśli zamierzamy kompleksowo szczotkować całe ciało, warto mieć w swoim zanadrzu aż 3 szczotki:

  • mniejszą okrągłą o delikatniejszym włosiu (przyda się do masowania delikatniejszych partii ciała jak np. piersi i dekoltu),
  • okrągłą o sztywniejszym włosiu z opaską ułatwiającą trzymanie (wykorzystasz ją do masowania całego ciała, a zwłaszcza brzucha, ud, pośladków, dłoni i stóp),
  • okrągłą o sztywniejszym włosiu, ale z długą rączką (ułatwi masowanie pleców i łydek).

Pamiętaj, aby przynajmniej raz w tygodniu umyć szczotkę delikatnym mydłem i wysuszyć ją w temperaturze pokojowej położoną włosiem do góry. Bardzo ważna jest także jej cykliczna wymiana – najlepiej robić to raz na pół roku. Warto także wiedzieć, że szczotek w drewnianej oprawie nie należy stosować do tzw. szczotkowania na mokro. Z czasem na takiej szczotce może pojawić się pleśń, a sama oprawa może się odkształcić i popękać.

Przeczytaj także: Dermatolog radzi, jak się pozbyć rozstępów po ciąży

Jak prawidłowo wykonać masaż szczotką? Zalecenia ogólne

W szczotkowaniu na sucho najważniejsza jest regularność. Najlepiej zabieg ten wykonywać codziennie przed kąpielą, a po wyjściu z wanny nałożyć ulubiony kosmetyk pielęgnacyjny. Osoby wrażliwe dotykowo pierwsze zabiegi mogą odczuwać jako mało komfortowe, ale po kilku zabiegach to z pewnością się zmieni. Skóra przyzwyczai się do nowych doznań, poprawi swoje krążenie i wzmocni się.

Ważne

Aby zabieg przyniósł efekty, jedna sesja powinna trwać od 5 do 10 minut. Ruchy szczotki nie powinny być ani za delikatne ani za mocne.

  1. Zabieg zaczynamy od stóp. Szczotkujemy od dołu do góry ruchem posuwistym – zawsze w kierunku serca. Następnie masujemy odcinek od kostek do kolan, po czym od kolan do pachwin i pośladków.
  2. W kolejnym kroku przechodzimy do masażu brzucha – zmieniając przy tym ruch na okrężny (zgodnie z ruchem wskazówek zegara).
  3. Następnie czas na ręce - masujemy je analogicznie jak nogi od dołu ku górze ruchami posuwistymi.
  4. Masaż kończymy na najdelikatniejszych partiach ciała – dekolcie i piersiach. Tu uwaga – zmienia się kierunek ruchów. Ciało szczotkujemy od szyi w dół w kierunku piersi. Ruchy powinny być przy tym okrężne i bardziej subtelne. Gdy masujemy zaś piersi ruchy powinny być rozchodzące się od sutków (tak samo jak przy badaniu piersi). Same zaś sutki należy omijać.

Szczotkowanie brzucha po porodzie naturalnym i blizny po cc

Jak zauważa Małgorzata Włodarczyk, fizjoterapeutka uroginekologiczna, która dzieli się w serwisie YouTube filmikiem instruktażowym na temat szczotkowania brzucha po porodzie naturalnym i blizny po cesarskim cięciu najlepszy czas na rozpoczęcie tego typu zabiegów to:

  • 3-4 tygodnie po porodzie w przypadku kobiet, które rodziły siłami natury,
  • 6-7 tygodni po porodzie w przypadku świeżo upieczonych mam po cesarce.

Ekspertka jednak zauważa, że w tym początkowym etapie szczotkowania, warto omijać bliznę, by wygoiła się do końca. Ruch w okolicach blizny musi być delikatny, żeby nie dochodziło do żadnych naprężeń.

Gdy blizna się całkowicie wygoi, warto dla poprawienia krążenia wokół niej szczotkować bliznę ruchami z dołu do góry. Natomiast, gdy zależy nam na zmniejszeniu obrzęków ruch ten powinien być wykonywany w kierunku pachwin, czyli z góry na dół. Regularne masaże powinny przynieść widoczny rezultat. Blizna powinna się bardziej wypłaszczyć i lepiej wyglądać.

Przeczytaj także: Jak wygląda blizna po cesarce? Zobacz zdjęcia, którymi dzielą się inne mamy

Ważne

Gdy blizna ciągnie, jest pogrubiona, bardzo czerwona lub wokół niej mamy zaburzone czucie, wtedy warto tę bliznę pokazać specjaliście. Fizjoterapeuta uroginekologiczny z pewnością podpowie, co zrobić, by blizna dobrze się zagoiła, była estetyczna i nie dawała żadnych dolegliwości.

Zobacz filmik instruktażowy, jak szczotkować brzuch po porodzie i bliznę po cesarskim cięciu:

Jak masować brzuch po porodzie przy rozejściu mięśnia prostego brzucha?

W tym przypadku często skóra w okolicach pępka jest bardziej wiotka, dlatego nie poleca się wtedy szczotkowania z bardzo dużą siłą. Należy masować brzuch w taki sposób, aby nie przesuwać skóry razem ze szczotką. Najlepiej wtedy głaskać skórę krótszymi ruchami i w ten sposób stymulować ją do regeneracji i poprawy ukrwienia. Mocne szczotkowanie w tym przypadku może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Przeczytaj także: Rozstęp mięśni prostych brzucha po porodzie: przyczyny, objawy i leczenie

Ważne

Warto pamiętać, że przy rozejściu mięśni prostych brzucha kluczowa jest rehabilitacja, która sprawi, że mięśnie brzucha zbliżą się do siebie, a kresa się wzmocni. To spowoduje także, że sam wygląd skóry brzucha znacznie się poprawi.

Jak prawidłowo masować skórę z rozstępami?

Rozstępy najlepiej szczotkować ruchami okrężnymi, które pobudzają krążenie. Nie mniej jednak należy także wziąć pod uwagę miejsce, w których one występują i stosować się do ogólnych zasad szczotkowania, które opisujemy powyżej. Przykładowo jeśli walczymy z rozstępami na piersiach, to szczotkujemy je delikatnie i ruchem promienistym od sutków do nasady piersi.

Ważne

Masując skórę z rozstępami pamiętajmy o tym, by ruchy były umiarkowane w sile. Skóra nie może chodzić wraz z ruchami szczotki. Ma być lekko pobudzana, a nie rozciągana.

Szczotkowanie na sucho jest także doskonałą profilaktyką przeciw rozstępom. Jednak w przypadku kobiet w ciąży, warto wcześniej poradzić się swojego lekarza lub położnej, czy tego rodzaju masaż skóry (zwłaszcza okolic brzucha) jest dla ciebie bezpieczny.

Przeczytaj: Poród przedwczesny: 10 wskazówek, dzięki którym nie urodzisz za wcześnie

Przeciwwskazania do szczotkowania

Ze szczotkowania na sucho lepiej zrezygnować, gdy na twojej skórze znajdują się świeże rany, stany zapalne, wysypka, trądzik, niewygojone blizny, żylaki, chorujesz na łuszczycę czy masz tendencję do pękających naczynek. Unikaj także tego zabiegu, gdy twoja skóra podrażniona jest słońcem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza