10 miejsc w Polsce, które musisz pokazać dziecku

2016-01-15 10:44
Wyjazd z dzieckiem
Autor: thinkstockphotos.com Polskie góry, morze i największe miasta warto odwiedzić z dzieckiem.

Wspólne wycieczki z całą rodziną nie tylko cementują więzi i pomagają w budowaniu relacji, ale też mają walor edukacyjny. Planując ferie, wakacje czy rodzinne wypady warto pomyśleć o dzieciach.

Wawel
Autor: materiał archiwalny
Gdańsk
Autor: materiał archiwalny
Bieszczady
Autor: materiał archiwalny
Żubr
Autor: materiał archiwalny

Tysiące miejsc w Polsce warto zobaczyć. Są jednak wśród nich i takie, które należy wpisać na listę obowiązkową. Odwiedzając rodzime miejscowości uczymy dziecka patriotyzmu, historii, pokazujemy dziedzictwo naszego kraju. Jakie miejsca musimy koniecznie pokazać naszym dzieciom?

10 miejsc w Polsce, które musisz pokazać dziecku: Zamek na Wawelu w Krakowie

Kraków to miasto magiczne i chyba najpiękniejsze w Polsce. Wizyta na Wawelu to konieczność. Zacząć możemy od bazyliki archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława. To miejsce możemy nazwać pulsem Polski. Spoczywają tu władcy i bohaterowie narodowi, m.in. Kazimierz Wielki, św. Jadwiga Andegaweńska, Władysław Jagiełło, Jan III Sobieski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy Józef Piłsudski. Na zamku możemy odwiedzić muzeum, które oferuje specjalne zajęcia dla dzieci. U jego podnóża musimy pokazać naszemu synowi czy córce Smoczą Jamę, w której mieszkał legendarny smok. To oczywiście wspaniała okazja, by opowiedzieć legendę.

 

Fot. Thinkstock

Czytaj także: >> Najciekawsze muzea w Polsce: 10 fajnych muzeów, które warto odwiedzić z dziećmi >>

10 miejsc w Polsce, które musisz pokazać dziecku: Tatry

Skoro zaprosiliśmy już do Krakowa warto zachęcić do odwiedzenia najwyższych polskich gór. Tatry robią wrażenie na każdym: młodym i starszym. W Zakopanem i okolicznych miejscowościach znajdziemy bogatą bazę noclegową i gastronomiczną. Co możemy pokazać naszym dzieciom w górach? Na początek doliny. Dolina Kościeliska, Strążyska, Białego - to świetne miejsca na rodzinny i niezobowiązujący spacer. Jeżeli dziecko jest nieco starsze możemy pójść razem na Halę Kondratową czy Gąsienicową. Oczywiście możemy skorzystać również z dobrodziejstwa Polskich Kolei Linowych i wyjechać na Gubałówkę i Kasprowy Wierch. Warto udać się też do schroniska nad Morskim Okiem.

10 miejsc w Polsce, które musisz pokazać dziecku: Trójmiasto

Z południa przenieśmy się nad Morze Bałtyckie. Trójmiasto to świetny początek eksploracji Pomorza. W Gdańsku zobaczymy przepiękną starówkę z Bazyliką konkatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jeżeli pogoda sprzyja warto pokazać dziecku widok z wieży katedralnej. Oczywiście obowiązkowym punktem są odwiedziny u Neptuna na Długim Targu i spacer tą piękną ulicą aż do Motławy, gdzie zobaczymy m.in. bramę żuraw i statek-muzeum SS Sołdek. W Sopocie koniecznie musimy odbyć spacer po tamtejszym molo. W Gdyni zachwyca bulwar nadmorski i punkt widokowy na Kamiennej Górze. Koniecznie pokażmy dzieciom okręt ORP Błyskawica i wspaniały żaglowiec Dar Pomorza cumujące przy Nabrzeżu Pomorskim.

Fot. Thinkstock

10 miejsc w Polsce, które musisz pokazać dziecku: Zamek w Malborku

Zamek w Malborku zapiera dech w piersiach. Ta położona nad brzegiem Nogatu ceglana warownia była wspaniałym osiągnięciem budowalnym wrogiego Polsce Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie zwanego popularnie krzyżakami. Obiekt w 1997 r. trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Muzeum zamkowe oferuje specjalne zajęcia i zwiedzanie dla dzieci.

10 miejsc w Polsce, które musisz pokazać dziecku: Bieszczady

Bieszczadzkie połoniny zielenią się pięknie wiosną i latem. Prawdziwą ferie barw zobaczymy jednak jesienią. Bieszczady to góry, w których można odetchnąć pełną piersią. Ich zaletą, oprócz wspaniałych walorów krajobrazowych, jest fakt, że nie są tak popularne i oblegane jak Tatry. Wbrew pozorom Bieszczady nie są wcale łatwymi górami. W drodze na Połoniny (Caryńską i Wetlińską) nie czekają na nas łańcuchy, ale długie szlaki będą wymagać od nas sporo energii. Tym bardziej pamiętajmy o dzieciach i dostosowaniu spacerów do ich możliwości. Nastoletnie potomstwo ucieszy piękny widok z Tarnicy, Halicza czy Rozsypańca. Będąc w Bieszczadach możemy pojechać nad Jezioro Solińskie, gdzie zobaczymy 82-metrową zaporę i popłyniemy statkiem.

Fot. Thinkstock

10 miejsc w Polsce, które musisz pokazać dziecku: Wrocław

Wrocław należy do miast, które koniecznie trzeba zobaczyć. Zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska warto rozpocząć od Rynku Głównego i Ostrowa Tumskiego. To tu spotkamy się ze wspaniałą architekturą. Dzieci zaciekawi wizyta w zoo i Ogrodzie Japońskim. Wrażenie na całej rodzinie zrobi Panorama Racławicka. Koniecznie zwróćmy uwagę na małych mieszkańców Wrocławia – wszechobecne krasnale.

Czytaj także: >> Co możesz zrobić z dzieckiem calkiem za darmo >>

10 miejsc w Polsce, które musisz pokazać dziecku: Roztocze

Roztocze to kraina mniej popularna niż Tatry czy Mazury, ale nie znaczy to, że również mniej piękna. Planując podróż na Roztocze warto zacząć od Zwierzyńca. To małe miasteczko przy Roztoczańskim Parku Narodowym zachwyca przede wszystkim walorami przyrodniczymi. Wybrać możemy się tutaj na Bukową Górę, gdzie doskonale rysują się granice między borem sosnowym, jodłowym i buczyną karpacką. Szlak jest prosty, nie wymaga przygotowania. Roztoczański Park Narodowy to ostoja konika polskiego, który jest potomkiem wymarłego tarpana. Będąc w Zwierzyńcu koniecznie trzeba się wybrać nad Stawy Echo i zobaczyć kościółek na wodzie, obok którego znajduje się wysepka, gdzie Marysieńka, późniejsza żona Jana III Sobieskiego, pochowała swojego psa. Roztocze to także szumy, czyli przepiękne progi skalne na rzece Tanwi; wspaniała aleja dębowa w Górecku Kościelnym, gdzie zobaczymy 500-letnie dęby i Szczebrzeszyn, gdzie – jak napisał poeta - „chrząszcz brzmi w trzcinie”.

10 miejsc w Polsce, które musisz pokazać dziecku: Poznań

„Tu Polska się zaczęła” – takie zdanie przeczytamy w muzeum Brama Poznania. Rzeczywiście, tu znajduje się Ostrów Tumski, gdzie swoją siedzibę mieli pierwsi władcy Polski. Nad tą częścią stolicy Wielkopolski góruje bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła, miejsce gdzie pochowani zostali m.in.: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Mieszko II czy Przemysł II. Gdy znajdziemy się na Ostrowie koniecznie musimy zwiedzić z dziećmi wspomnianą na początku Bramę Poznania. To nowoczesne, multimedialne muzeum, które szczególnie spodoba się dzieciom.

Fot. Thinkstock

10 miejsc w Polsce, które musisz pokazać dziecku: Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska to wspaniały, prastary bór na granicy polsko-białoruskiej. Mówisz Białowieża, myślisz od razu o żubrze. Rezerwat Pokazowy Żubrów to jedna z największych atrakcji turystycznych tego miejsca. Białowieski Park Narodowy z kolei to ostoja blisko tysiąca gatunków roślin, kilkuset gatunków ptaków, ponad 50 gatunków ssaków. Dla zwiedzających przygotowano 4-kilometrowy szlak pieszy. Tu dziecko zobaczy, jaką potęgą jest puszcza.

10 miejsc w Polsce, które musisz pokazać dziecku: Warszawa

Grzechem byłoby nie wspomnieć w takim zestawieniu o stolicy Polski. Warszawa to miasto, które odwiedzić musi każde dziecko. Atrakcje wymieniać możemy długo. Zamek Królewski, Łazienki czy Wilanów to oczywistości. Warto jednak przejechać się z dzieckiem jedynym w Polsce metrem, odwiedzić Centrum Nauki Kopernik czy pokazać panoramę Warszawy z Pałacu Kultury i Nauki. Warszawa to nowoczesna metropolia, w której nasze dziecko doświadczy jak skomplikowaną siecią powiązań jest współczesne miasto.


Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE