Wolny weekend z dzieckiem blisko Warszawy: dokąd się wybrać? [4 pomysły]

2021-04-16 12:10
Majówka z dzieckiem blisko Warszawy: dokąd się wybrać? [ 5 pomysłów]
Autor: Getty images Majówka z dzieckiem w czasie pandemii

Warto wcześniej zaplanować, jak spędzimy zbliżającą się majówkę, która znów przebiega pod znakiem pandemii. Zamknięte są parki rozrywki, parki wodne, kina, teatry i inne atrakcje. Zobacz, gdzie warto się wybrać na majówkę z dzieckiem blisko Warszawy bez obawy o natknięcie się na ograniczenia związane z pandemią.

Jak spędzić majówkę blisko Warszawy? W tym roku podczas majówki mniej nam wolno niż nie wolno. Ograniczone w czasie (zaledwie trzydniowe), pozbawione wielu atrakcji, nasze świętowanie nie musi być jednak całkiem stracone. To czego nie zostaliśmy pozbawieni, to relaks na świeżym powietrzu.

Polecamy piękne tereny zielone i atrakcyjne miejsca blisko Warszawy, niektórym może w ogóle nieznane, a oferujące bardzo wiele.

Spis treści

  1. Majówka blisko Warszawy - Mazowiecki Park Krajobrazowy
  2. Zalew Zegrzyński - idealne miejsce na majówkę blisko Warszawy
  3. Majówka blisko Warszawy: Płock, dawna stolica
  4. Ogród botaniczny w Powsinie i Wilanów na majówkową wyprawę

Majówka blisko Warszawy - Mazowiecki Park Krajobrazowy

Jednym z ciekawych miejsc blisko Warszawy jest Mazowiecki Park Krajobrazowy. Ogromny kompleks parkowo – leśny obejmuje swoim obszarem dwie warszawskie gminy, Wawer i Wesołą oraz kilka miejscowości podwarszawskich, w tym Otwock, Józefów czy Celestynów.

Część warszawiaków może sobie nawet nie zdawać sprawy, że w granicach miasta znajduje się tak atrakcyjny pod wieloma względami teren. Na terenie parku znajdziemy miejsca specjalnie przeznaczone dla osób uprawiających sport, ścieżki biegowe czy rowerowe o bardzo różnej skali trudności.

Z jednej strony w Marysinie Wawerskim jest wiele terenów płaskich (tam m.in jest wyznaczona, atestowana ścieżka biegowa o długości 3,5 km), z drugiej strony w Starej Miłosnej, na leśnych ścieżkach organizowane są Wesołe Biegi Górskie, gdzie okazję do rywalizacji mają profesjonaliści oraz amatorzy bardziej zaawansowani w umiejętnościach biegowych.

Miłośnicy przyrody też znajdą dla siebie coś ciekawego. Jedną z części Parku jest Ścieżka Edukacyjna, opowiadająca o zamieszkujących to miejsce zwierzętach oraz florze, którą możemy oglądać. Bardziej wytrawnych obserwatorów przyrody zapraszamy na poszukiwania we własnym zakresie.

Park zamieszkuje wiele gatunków zwierząt leśnych, łosie, dziki, sarny czy zające oraz ponad sto gatunków ptaków. Jest więc okazja do fotografowania i innych form obcowania z dziko żyjącą zwierzyną. Park zaprasza wszystkich, rodziny z dziećmi, spacerowiczów, rowerzystów, amatorów nordic-walkingu, a nawet wędkarzy (w granicach Parku znajduje się rzeka Świder). 

Zalew Zegrzyński - idealne miejsce na majówkę blisko Warszawy

Zalew Zegrzyński od lat stanowi miejsce wypoczynku mieszkańców Warszawy i okolic. Znajduje się tam wiele wypożyczalni sprzętu wodnego. Warto wybrać się tam na długi weekend majowy. Możemy popływać po jeziorze rowerem wodnym, kajakiem, łódką lub motorówką.

Zalew otaczają zarówno piaszczyste, jak i trawiaste plaże. W pobliżu znajdziemy liczne punkty gastronomiczne i bazy noclegowe, a także place zabaw dla najmłodszych.

Wokół Zalewu Zegrzyńskiego rozpościerają się piękne tereny zielone, które warto zwiedzić podczas wycieczek rowerowych.

Majówka blisko Warszawy: Płock, dawna stolica

To stare i zabytkowe miasto o bogatej historii. Można w nim zobaczyć piękną katedrę z polichromią z początku XX wieku, ale ona pewnie zachwyci bardziej dorosłych niż dzieci. Dla nich atrakcja mogą być nagrobki władców Polski, którzy wybrali płocką świątynię na miejsce swego pochówku - to Władysław Herman i Bolesław Krzywousty, na nagrobkach których spoczywa korona, berło i rycerski miecz

Katedra znajduje się na wzgórzu, z którego rozciąga się piękny widok na Wisłę. Poniżej wzgórza znajduje się długie molo - to doskonałe miejsce do spacerów, podobnie, jak brzeg Wisły, który zachęca do wycieczek rowerowych i długich wędrówek. Wokół Płocka znajdują się lasy, które również są wspaniałym celem dla wielbicieli pieszych wycieczek.

Jak przygotować rower do sezonu wiosennego

Ogród botaniczny w Powsinie i Wilanów na majówkową wyprawę

Ogród botaniczny w Powsinie znajduje się tuż za Wilanowem, dlatego warto połączyć zwiedzanie tych dwóch miejsc i urządzić sobie całodniową wycieczkę. Wilanów, czyli pałac Jana III Sobieskiego jest zamknięty ze względu na pandemię, ale dostępny dla zwiedzających jest piękny park otaczający zabytkową budowlę. 

Ogród składa się z kilku części, w których podziwiać można wiele roślin - ogrodu angielskiego, ogrodu kwiatowego, barokowego ogrody włoskiego do których prowadzą kręte alejki. W parku znajduje się też jezioro, co sprawia, że to ciekawe miejsce do spaceru. 

Kilka kilometrów dalej, za Wilanowem, znajduje się Ogród botaniczny w Powsinie. Słynie z pięknej oranżerii wypełnionej egzotycznymi roślinami oraz ogrodami pełnymi kwiatów, krzewów i innych roślin. Najpiękniejsza atrakcja są kwitnące wiosną magnolie. Wizyta w ogrodzie botanicznym spodoba się dzieciom, bo niedaleko ogrody znaleźć można ogromny plac zabaw.

Czytaj również: Długi weekend na rowerze: 5 tras dla dzieci w okolicy Warszawy [PORADNIK]

Rower dla dziewczynki: jaki rower będzie najlepszy dla dziewczynki?

O czym warto pamiętać planując wycieczkę z niemowlakiem?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza