Bezpieczne podróżowanie SAMOCHODEM W CIĄŻY

2013-08-09 14:33

W ciąży nie musisz rezygnować z jazdy samochodem. Jeśli ciąża przebiega bez powikłań, możesz wybrać się na wakacje samochodem. Radzimy, jak sobie ułatwić podróż samochodem w ciąży.

Podróż w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com W ciąży nie musisz rezygnować z jazdy samochodem. Jeśli ciąża przebiega bez powikłań, możesz wybrać się na wakacje samochodem.

Spis treści

  1. Jazda samochodem w ciąży: przemyślana trasa i sposób jazdy
  2. Jazda samochodem w ciąży: bezpieczeństwo to priorytet
  3. Jazda samochodem w ciąży: zadbaj o wygodę
  4. Nie zapomnij o tym
  5. Rób częste przerwy w podróży samochodem w ciąży
  6. Jazda samochodem w ciąży: drobne przyjemności

Letnie podróżowanie to duża przyjemność. Nie musisz z niej rezygnować tylko dlatego, że właśnie spodziewasz się dziecka. Naprzeciw letniej przygodzie możesz też oczywiście wybrać się samochodem, zwłaszcza że to bardzo wygodny środek lokomocji – dowiezie cię dokładnie tam, dokąd się wybierasz. Jednak kilkugodzinna podróż samochodem dla każdego może być męcząca, a więc tym bardziej dla kobiety w ciąży. Przeczytaj, co zrobić, by zminimalizować niedogodności i mieć jak najlepsze wrażenia z drogi. Oto poradnik dla przyszłych mam i ich partnerów udających się samochodem w odległy region kraju lub za granicę.

Czytaj także: >> Podróż z brzuszkiem: położna radzi, jak bezpiecznie podróżować w ciąży >>

Jazda samochodem w ciąży: przemyślana trasa i sposób jazdy

Zakładamy, że na wakacje nie jedziesz sama i nie musisz prowadzić auta – kierowcą będzie zapewne twój mąż czy partner. Zanim wsiądziecie do auta, dobrze przemyślcie trasę, którą zamierzacie jechać. Jeśli to odległa podróż, to wariantów zapewne jest kilka. Warto wcześniej dowiedzieć się, gdzie są akurat roboty drogowe, zwężenia jezdni itp., aby je ominąć. Dobrze byłoby również mieć wiedzę o stanie dróg. Jeśli szosa jest wyboista, cała w dziurach, to nie powinniście tamtędy jechać, bo silne wstrząsy źle wpłyną na twoje samopoczucie (zwłaszcza gdy i tak dokuczają ci nudności), a poza tym mogą nawet wywołać komplikacje. Omijajcie również centra dużych miast w godzinach szczytu, bo korki i wzmożona ilość spalin nie są środowiskiem wskazanym dla kobiety w ciąży. Lepiej nadłożyć drogi i dotrzeć na miejsce nieco później, niż narazić siebie i malucha na zdenerwowanie. Podróż powinna być maksymalnie bezstresowa, prowadzenie płynne, bez nagłych przyśpieszeń i hamowania. Ważne, aby kierowca dostosował prędkość do przepisów i nie narażał cię na niepotrzebne, negatywne emocje.

Jazda samochodem w ciąży: bezpieczeństwo to priorytet

Jeśli podróżujesz jako pasażerka, masz możliwość wyboru miejsca w samochodzie: możesz usiąść albo z tyłu, albo z przodu – obok kierowcy. Jednak w tym drugim przypadku musisz uważać na poduszki powietrzne, bo poduszka otwierająca się z prędkością 300 km/h może uderzyć cię w brzuch, stwarzając zagrożenie dla dziecka. Z powodu poduszki nie trzymaj też na kolanach żadnych przedmiotów, np. torebki – poduszka jest bowiem w stanie wcisnąć ją w ciało lub podbić do góry i uderzyć nią w twarz. Trzeba więc poduszkę powietrzną wyłączyć albo odsunąć fotel tak daleko do tyłu, by w razie otwarcia się poduszki (która ma zwykle 25–30 cm grubości), nie dosięgnęła ona brzucha. A jeśli nie ma takiej możliwości – lepiej usiąść z tyłu. Tym bardziej że fotel obok kierowcy to najbardziej zagrożone miejsce w samochodzie – ze statystyk wynika, że w razie wypadku osobami najczęściej poszkodowanymi są właśnie pasażerowie siedzący na tym fotelu.

A skoro mowa o bezpieczeństwie – koniecznie zapinaj pasy! Z niewiadomych powodów polskie prawo zwalnia kobiety w ciąży z tego obowiązku, ale lepiej z takiego „przywileju” zrezygnować – twoje i dziecka bezpieczeństwo jest ważniejsze. Pasy muszą być zapięte prawidłowo, czyli: pas ramienny (ukośny) musi przechodzić pomiędzy piersiami, nad mostkiem, tak by nie leżał ani na szyi, ani na brzuchu (należy poprowadzić go nad brzuchem), a pas udowy musi być poprowadzony pod brzuchem, jak najniżej się da, tak by opierał się na biodrach, co zapobiegnie silnemu uciskowi na brzuch w razie nagłego hamowania. Pasy nie mogą być poskręcane i muszą być właściwie napięte, bez „luzów”. Na długą podróż warto sprawić sobie specjalny adapter do pasów bezpieczeństwa, który tak prowadzi oba pasy, by przebiegały w sposób jak najbardziej komfortowy dla przyszłej mamy, nie uciskając brzucha. A w razie wypadku kieruje siłę ewentualnego uderzenia na biodra.

Czytaj także: >> Czy ciężarna może latać samolotem? >>

Jazda samochodem w ciąży: zadbaj o wygodę

W przypadku długiej, wielogodzinnej podróży wygoda i komfort to sprawa bardzo ważna. Zadbaj więc o to, aby mieć jak najwięcej miejsca z przodu na rozprostowanie nóg. Jeśli siedzisz obok kierowcy, odsuń swój fotel maksymalnie w tył, a jeśli wybrałaś tylną kanapę – fotel przed sobą przesuń jak najdalej do przodu. Oparcie fotela ustaw w takiej pozycji, która umożliwia stabilne oparcie pleców – powinny one przylegać do fotela na całej długości, a głowa niech opiera się o zagłówek. Polecamy też specjalną poduszkę w kształcie rogala, którą zakłada się na szyję – gwarantuje prawidłowe podparcie głowy i szyi w czasie podróży, zapobiegając bólom głowy, kręgosłupa szyjnego oraz ramion. Znakomicie sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, gdy podczas jazdy będziesz się chciała zdrzemnąć.

Staraj się nie zakładać nogi na nogę – to pozycja bardzo niekorzystna dla układu krążenia, sprzyja obrzękom i drętwieniu nóg. Warto też profilaktycznie założyć w dniu podróży – jeszcze przed wstaniem z łóżka – pończochy lub rajstopy uciskowe o najmniejszej sile ucisku. Poza tym twoje ubranie powinno być luźne, bez cisnących gum, pasków, mankietów itp.

Dobrze wiedzieć

Nie zapomnij o tym

  • Koniecznie włóż do torebki dokumentację medyczną przebiegu ciąży.
  • Jeśli to dopiero pierwszy trymestr i często wymiotujesz, musisz mieć w zasięgu ręki plastikowy, zamykany pojemnik.
  • Wilgotne chusteczki – przydadzą się, aby przemyć twarz i dłonie lub po prostu się odświeżyć.
  • Warto mieć przy sobie także środki rozkurczowe przydatne w razie skurczów macicy, np. dostępne bez recepty tabletki No-spa.

Rób częste przerwy w podróży samochodem w ciąży

Pamiętaj, że po 1,5–2 godzinach jazdy samochodem powinnaś zrobić sobie 10–15-minutową przerwę na rozprostowanie nóg i zaczerpnięcie świeżego powietrza. Wysiądź z samochodu, pospaceruj, zrób krążenia ramionami, głęboko oddychaj. To także dobra okazja, by skorzystać z toalety i coś zjeść.

Wielogodzinna podróż w czasie ciąży może sprzyjać zakrzepicy żylnej. Częste przerwy na rozruch zmniejszą ryzyko jej wystąpienia. Dodatkowo w czasie jazdy co jakiś czas napinaj mięśnie łydek i zginaj stopy, aby pobudzić krążenie.

Jazda samochodem w ciąży: drobne przyjemności

Aby zapobiec atakom wilczego głodu, weź na drogę swój ulubiony „suchy prowiant” – owoce świeże i suszone, orzechy, sucharki, wafle ryżowe czy co tam ci jeszcze przyjdzie do głowy (byle nie były to rzeczy bardzo tłuste, słone albo słodkie). Oczywiście, powinnaś również pić tyle samo co zwykle (około 1,5 litra płynów), a więc koniecznie zabierz ze sobą na drogę 1–2 butelki niegazowanej wody mineralnej.

W samochodzie nie może być ani za zimno, ani zbyt gorąco. Najlepiej, gdy temperatura wynosi 20–22°C. Uważaj na klimatyzację – zbyt duża różnica temperatury między wnętrzem auta a gorącym powietrzem na zewnątrz sprzyja przeziębieniu. Powietrze schładzaj stopniowo, unikaj też silnego nawiewu, gdy do samochodu wsiadasz rozgrzana i spocona.

W samochodzie bez klimatyzacji chroń się przed słońcem ekranami lub roletami na szyby, możesz też rozważyć zakup małego wentylatorka zasilanego z zapalniczki auta.

Aby podróż była przyjemniejsza, weź ze sobą ciekawą książkę (lub audiobook), ulubione czasopismo oraz kilka płyt z muzyką. Nawet podczas długiej jazdy samochodem można spędzić miłe chwile, zwłaszcza jeśli tuż obok jest ukochany mężczyzna, a w bliskiej perspektywie – długo wyczekiwany urlop. Szczęśliwej podróży i ciekawych wakacji!

Więcej wakacyjnych porad przeczytasz w dziale "Poradnik na wakacje"

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza