Jak dbać o delikatną skórę dziecka podczas wakacji?

2017-07-11 12:09
Zdrowa skóra dziecka na wakacjach
Autor: thinkstockphotos.com

Idealne wakacje to takie bez przykrych niespodzianek. Niestety powodów, które mogą zepsuć dziecku wakacje jest wiele. Podrażnienia i otarcia skóry, oparzenie słoneczne, użądlenie osy, komary, meszki… Nie wszystkich zagrożeń da się uniknąć, ale można i warto być na nie przygotowanym.

Nawet jeśli wzorowo opiekujesz się dzieckiem, może dojść do sytuacji, kiedy o jego zdrowiu albo o waszym dalszym urlopie zdecyduje to, czy będziesz w stanie fachowo udzielić mu pomocy.

Podrażnienia skóry i otarcia naskórka

Najczęściej dochodzi do nich u maluszków, które raczkują albo właśnie zaczynają chodzić. Starsze dzieci również w czasie zabawy mogą upaść, otrzeć skórę. Częściej dotykają również zanieczyszczonych przedmiotów. Jeśli dziecko ma podrażnioną lub otartą skórę, miejsce to należy dokładnie umyć wodą z mydłem i osuszyć sterylnym gazikiem, nie zawsze konieczne jest zakładanie opatrunku. Zawsze warto natomiast zastosować środek, który działa antybakteryjnie, a jednocześnie łagodząco na naskórek.

Ukąszenia owadów

Latem dokuczają w równym stopniu wszystkim. Jednak małe dzieci mogą reagować na nie silniej niż dorośli.

  • Komary, meszki - w jadzie owadów, które żywią się krwią, znajdują się substancje hemolityczne. Kiedy jad dostanie się do tkanek, powstaje silny stan zapalny, powodujący obrzęk i zaczerwienienie skóry, świąd i ból. Na powierzchni skóry tworzy się bąbel. Szybko zniknie, jeśli nie jest drażniony przez drapanie. Pieczenie i ból można złagodzić, smarując bąbel specjalnym żelem na ukąszenia. Pomagają również preparaty w sprayu, zwłaszcza te działające łagodząco i ochronnie na skórę. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu u dziecka sprawdź, od jakiego wieku jest dozwolony, a najlepiej zabierz ze sobą na wyjazd środek przeznaczony dla najmłodszych.
  • Osy, pszczoły - osa nie zostawia żądła, pszczoła tak. Jak najszybciej usuń żądło – rób to ostrożnie, bo na jego końcu jest woreczek z jadem. Miejsce ukąszenia przemyj wodą i przyłóż do niego zimny okład. Dyskomfort skutecznie łagodzą preparaty zawierające w swoim składzie mentol, który pozostawia przyjemne uczucie chłodu. Na skórze może pojawić się piekące albo bolące zaczerwienienie (powinno minąć po upływie 24 godzin). Uwaga: jeśli dziecko zacznie puchnąć bądź owad ukąsił je w język albo w szyję, szybko jedź z nim do szpitala.

Odparzenia u dziecka

Już kwadrans leżakowania na plaży bez ochrony może się dla malca skończyć bolesnym oparzeniem lub odparzeniami skóry. Na takie sytuacje narażone są szczególnie niemowlęta, których skóra jest bardzo cienka i delikatna, a także mniej elastyczna, niż skóra dorosłych. Już niewielka drobina piasku między fałdkami maleństwa może skutkować odparzeniem, a nawet wywołać stan zapalny. Dlatego wybierając się z niemowlakiem na plażę czy spacer nigdy nie wolno zapomnieć o ochronie skóry maleństwa z pomocą kremu z filtrem. Nie wystawiaj dziecka również na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Szczególnie wrażliwe miejsca na skórze dziecka: szyjkę, miejsca pod pachami i pachwiny, staraj się utrzymywać zawsze suche. Jeśli jednak dojdzie do podrażnienia, zastosuj preparat zawierający w swoim składzie pantenol lub aloes - mają one działanie łagodzące i nawilżające. Dzięki temu, pozwalają szybko zregenerować podrażniony naskórek.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza