Wakacje z dzieckiem nad morzem: Bezpieczeństwo na plaży

2018-08-16 13:29 Iga Kowalska

Wakacje z dzieckiem nad morzem to wymarzony urlop dla wielu rodziców. Ale warto pamiętać, że dziecko, oszołomione gigantyczną piaskownicą i jeszcze większym basenem wymaga szczególnej uwagi. Bo ogrom radości sprawia, że najlepiej „przeszkolone” dziecko zapomina o podstawowych zasadach BHP.

Wyjeżdżasz na wakacje z dzieckiem nad morze? O czym musisz pamiętać? Na plaży na malucha czyha kilka rodzajów zagrożeń, począwszy od nadmiaru słońca, parzącego piasku, zimnej i głębokiej wody po nadmiernie lubiących dzieci dorosłych. Oczywiście likwidacja części zagrożeń zależy wyłącznie od ciebie, ale są sprawy, które warto wcześniej z dzieckiem omówić, tak by w razie konieczności rzucić tylko hasło, a nie tłumaczyć  zagrożenia od samego początku.

Wakacje z dzieckiem nad morzem: bezpieczna kąpiel

Chyba wszyscy członkowie rodziny wybierają się nad morze po to, by zażywać (nie tylko słonecznych) kąpieli. Jednak konieczna jest pamięć o najważniejszych zasadach bezpiecznego z nich korzystania. Zwłaszcza, jeśli razem z nami w podróż wybrało się dziecko.

Wakacje z dzieckiem nad morzem oznaczają korzystanie wyłącznie ze strzeżonych kąpielisk. Według sondażu telefonicznego przeprowadzonego w czerwcu 2015 roku przez instytut badawczy IQS, aż 48 procent Polaków korzysta z niestrzeżonych kąpielisk. Najczęściej są to młodzi - w wieku od 15 do 24 lat - mężczyźni z miejscowości do 49 tysięcy mieszkańców. Oprócz nich w tej grupie znajdują się również rodzice małych dzieci. Dlatego trzeba pamiętać, by korzystać wyłącznie z plaż, które są strzeżone i bezpieczne. W przypadku ewentualnych kłopotów, od razu zostanie nam udzielona pomoc.

Co więcej, jeśli temperatura wody wynosi mniej niż 14 stopni Celsjusza, kąpanie zdecydowanie nie jest wskazane. Jak zaleca Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, minimalna temperatura wody odpowiedniej do kąpania powinna wynosić 18 stopni Celsjusza, a najbardziej optymalna - 22-25 stopni Celsjusza. Nie wolno też kąpać się już po zachodzie słońca, gdy nasza widoczność, a co za tym idzie - pewność poruszania się - jest zdecydowanie ograniczona. Wakacje z dzieckiem nad morzem oznaczają również, że najmłodsi (i dorośli zresztą też) nie powinni zbyt długo przebywać w wodzie. Nie jest też wskazane robienie zbyt krótkich przerw między jednym a drugim udaniem się na kąpiel.

Wakacje z dzieckiem nad morzem: czego nie wolno

Są rzeczy, których dziecku absolutnie nie wolno. O tym, co jest najbardziej niebezpieczne powinno wiedzieć na długo, zanim znajdziecie się na plaży. Dlatego dobrze jest nawet na kilka tygodni przed urlopem zacząć dziecku wbijać pewne zasady do głowy. Oto ich krótka lista:

  • Mali ludzie nigdy przenigdy nie wchodzą sami do wody.
  • Mali ludzie, jak i duzi, rozgrzani słońcem nie wskakują do wody – wchodzą do niej powoli, przyzwyczajając ciałko do jej temperatury.
  • Mali ludzie tak jak wszyscy inni na świecie bezwzględnie słuchają poleceń ratownika.
  • Mali ludzie w wodzie nie wydają rozpaczliwych krzyków – ratownik może nie usłyszeć prawdziwego wołania o pomoc.
  • Mali ludzie nie wylegują się na unoszących się na wodzie materacach – grozi to: utonięciem, oparzeniami, udarem.
  • Małym ludziom nie wolno bez pytania odchodzić od rodziców – mama, tata, ciocia, babcia (opiekunowie) zawsze muszą nie tylko wiedzieć, gdzie dziecko jest, ale również je widzieć. Szczególnie zabronione jest oddalanie się obcymi.
  • Mali ludzie (duzi też) nie mogą napadać na innych kąpiących, chlapać na nich, łapać ich np. za nogi oraz (to dotyczy nieco starszych) wskakiwać do wody z impetem.
  • Mali ludzie nie biegają sąsiadom po głowach, nie sypią im do oczu piasku oraz nie chlapią na nich wodą.

Dowiedz się również, jakich produktów nie zabierać na plażę w upalny dzień

Wakacje z dzieckiem nad morzem: słońce na dystans

To już twój obowiązek, by maluch nie został skrzywdzony przez słońce. Pamiętaj, że pierwsze smarowanie powinno odbyć się zanim wyjdziecie na plażę. Dlaczego? Bo substancje ochronne potrzebują do piętnastu minut by się uaktywnić i zacząć chronić skórę. Potem nie wolno ci zapominać o systematycznym „dosmarowywaniu” malucha po każdym wyjściu z wody – nawet wtedy, gdy na kremie jest napisane, że jest wodoodporny. Zdaniem specjalistów również wtedy, gdy maluch nie wchodzi do wody powinnaś regularnie odnawiać jego warstwę ochronną co dwie godziny. Co bardziej zapobiegliwi rodzice nie tylko zabezpieczają swoje pociechy kremem, ale również przygotowują im specjalne „plażowe” ciuszki z lekkiej, jasnej, przewiewnej bawełny.

Wakacje z dzieckiem nad morzem: czapeczka, chusteczka, kapelusik...

Głowa musi być pod ochroną. Zwróć jednak szczególną ochronę, by nakrycie było przewiewne i nie powodowało przegrzania. Od czasu do czasu sprawdź, czy główka malca nie jest spocona – jeśli tak pozwól mu przez chwilę pobiegać z gołą głową.  Poza tym dobrze jest wziąć ze sobą na plażę własny cień – parasol, namiocik plażowy czy choćby parawan.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE