Jak ubrać niemowlę przy 20 stopniach? Przykładowe zestawy ubranek na spacery

2024-04-09 11:52

Wiosna w pełni, a słupek na termometrze podskoczył do góry. Choć przeplatane deszczową pogodą, słoneczne dni są coraz cieplejsze, a mamy coraz częściej zadają sobie pytanie - jak ubrać niemowlę, gdy za oknem jest 20 stopni? Czy taka wiosenna temperatura może być zdradliwa?

Jak ubrać niemowlę przy 20 stopniach? Przykładowe zestawy ubranek na spacery
Autor: Getty Images Jak ubrać niemowlę przy 20 stopniach? Przykładowe zestawy ubranek na spacery

Patrząc za okno, trudno uwierzyć, że jeszcze kilka dni temu spacerowaliśmy w grubych kurtkach. Nic dziwnego, że część mam nie dowierza nagłemu skokowi temperatur i z dużą ostrożnością podchodzi do obecnej pogody. Wszak nie bez powodu mawia się, że wczesna wiosna potrafi być wyjątkowo zdradliwa. Pediatrzy to potwierdzają - w przychodniach wciąż nie brakuje małych pacjentów z objawami infekcji.

Wiadomo, nie wychodząc na spacer, nie chcemy dziecka przegrzać, ale z drugiej strony - czy zbyt lekko ubrany maluch się nie zaziębi? Podpowiadamy, jak ubrać niemowlę, gdy termometr wskazuje 20 stopni i więcej.

Spis treści

 1. Czy zakładać niemowlakowi czapkę?
 2. Dodatkowa warstwa na wszelki wypadek
 3. Jak ubrać niemowlę, gdy na dworze jest mniej niż 20 stopni?
 4. Jak ubrać niemowlę, gdy na dworze jest więcej niż 20 stopni?
 5. Jak ubrać niemowlę, gdy na dworze jest powyżej 25 stopni?
Katar u niemowlęcia – czy iść do lekarza?

Czy zakładać niemowlakowi czapkę?

Może być tak, że termometr pokazuje 20 stopni, ale na dworze jest wietrznie lub pada deszcz. Takie warunki pogodowe zawsze zmieniają temperaturę odczuwalną, dlatego warto wziąć to pod uwagę ubierając dziecko. Jeśli wieje silny wiatr, a maluch nie jest osłonięty od niego np. w głębokiej gondoli, możesz założyć mu lekką czapeczkę lub opaskę na uszy. Zwróć uwagę, z jakiego materiału jest wykonana. Sztuczne tkaniny całkowicie uniemożliwiają przepływ powietrza, przez co dziecko szybko się zgrzeje i spoci.

Jeśli wychodzi na dłuższy spacer, a pogoda jest niepewna (czasem różnica temperatur w cieniu i na słońcu to kilka stopni), miej też zawsze pod ręką cienki kocyk, którym w razie ochłodzenia przykryjesz dziecko. Ponadto przygotuj się na deszcz. Nawet niewinna mżawka może zmoczyć ubranko dziecka i spowodować dyskomfort. Jeśli to możliwe weź zasłonę do wózka, ale niekoniecznie folię, która jest mało praktyczna, a może hamować dopływ świeżego powietrza do wnętrza gondoli.

Czytaj również: Niemowlę w upały - dlaczego nie chce spać? W czym kłaść spać dziecko latem?

Jak nie przegrzać malucha na spacerze? To ważne, bo spocone łatwiej się przeziębi

Dodatkowa warstwa na wszelki wypadek

Nagłe upały, które pojawiły się po zimnym i deszczowym okresie sprawiają, że nie bardzo wiemy, jak ubrać dziecko na spacer. Same zakładamy t-shirty z krótkim rękawem, ale czy dziecko można o tej porze ubrać tak samo? Wiosenna temperatura i wietrzyk mogą okazać się zdradliwe - tak przynajmniej mówi starsze pokolenie. Jak ubrać dziecko w upalny dzień?

Po pierwsze zadbajmy o to, aby niemowlę nie przegrzało się, ale też nie zmarzło na dworze. Dlatego pamiętajmy, że małe dzieci, które jeszcze nie chodzą i spacer spędzają w wózku, należy ubierać w jedną dodatkową warstwę ubrania w porównaniu z samym sobą.

Jeśli więc na spacer przy 20-stopniowej temperaturze powietrza wyszłaś w T-shircie, malcowi załóż body z krótkim rękawkiem i dodatkową warstwę w postaci sweterka. Metoda na cebulkę to stara jak świat i sprawdzona zasada ubierania dzieci w każdym wieku, dlatego jeśli zrobi się chłodniej, dodaj po prostu kolejną warstwę np. kurtkę.

Jak ubrać niemowlę, gdy na dworze jest mniej niż 20 stopni?

Jeśli za oknem jest mniej niż 20 stopni, załóż dziecku:

 • body z krótkim rękawkiem plus sweterek czy cienką bluzę
 • na nóżki - śpiochy lub spodenki i skarpetki
 • jeśli wieje chłodny wiatr, załóż malcowi cienką czapeczkę lub opaskę na uszy.

Jeśli temperatura w ciągu dnia wzrośnie, będziesz mogła zdjąć wierzchnią warstwę, a nawet spodenki (ewentualnie przykryj dziecko podczas snu lekkim kocykiem).

Jak ubrać niemowlę, gdy na dworze jest więcej niż 20 stopni?

Przy temperaturze powyżej 20 st. C, gdy świeci słońce, możesz założyć malcowi tylko jedną warstwę:

 • ubranko z długim rękawem, np. body lub pajacyk
 • śpiochy lub spodenki i skarpetki na nóżki
 • malec leżący w wózku w cieniu lub po parasolką nie musi mieć czapeczki w upalny dzień - jest jednak konieczna, jeśli musisz chronić główkę malca przed promieniami UV.

Jak ubrać niemowlę, gdy na dworze jest powyżej 25 stopni?

Jeśli temperatura w ciągu dnia wzrośnie do 25, będziesz mogła założyć malcowi:

 • body z krótkim rękawkiem
 • rampers z krótkimi rękawkami i nogawkami
 • nie musisz zakłada dziecku skarpetek
 • jeśli malec ma kontakt ze słońcem, załóż mu na głowę cienką czapeczkę lub chustkę.

Zawsze sprawdzaj, czy niemowlę ma zimny czy spocony kark - to najlepszy sposób na ocenę, czy dziecku jest zimno czy za gorąco.

Czytaj również: Zakrywanie wózka pieluszką - pomaga czy szkodzi?

Czarny wózek - moda czy przekleństwo? Sprawdź, jak nagrzewa się czarna gondola latem