Nietrzymanie moczu a seks. Czy unikanie bliskości jest uzasadnione?

Nietrzymanie moczu a seks
Autor: Getty Images

Nietrzymanie moczu może sprawić ogromny dyskomfort podczas seksu i doprowadzić do wycofania się z relacji intymnych z partnerem. Tymczasem specjaliści przekonują, że cierpiąc na nietrzymanie moczu, można prowadzić udane życie seksualne.

Problem nietrzymania moczu po porodzie dotyczy wielu kobiet. Powoduje go rozluźnienie mięśni dna miednicy, odpowiadających za zamknięcie cewki moczowej. Nietrzymanie moczu powoduje dolegliwości skórne oraz olbrzymi dyskomfort, stanowiący największy problem dla pań borykających się z NTM. Bardzo szybko zaczyna odbijać się to na samopoczuciu psychicznym i skutkować wycofaniem się z relacji intymnych z partnerem.

U młodych kobiet najczęściej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu, które jest spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy. Objawem wysiłkowego nietrzymania moczu jest popuszczanie go podczas wysiłku fizycznego, w trakcie intensywnego śmiechu oraz przy kaszlu i kichaniu.

Czytaj: Pęcherz moczowy: budowa. Funkcje i choroby pęcherza moczowego

Nietrzymanie moczu nie wpływa na stosunki seksualne

- Kobiety z nietrzymaniem moczu mogą prowadzić równie udane życie seksualne, co kobiety bez tego typu dolegliwości. Nie ma żadnych przeciwwskazań do kontaktów płciowych przy dolegliwościach związanych z NTM - przekonuje ginekolog prof. Włodzimierz Baranowski.

- W związku z tym, że wiele pań obawia się popuszczenia moczu podczas stosunku, należy podkreślić, że taka sytuacja nie zdarza się często. Warto również pamiętać, że NTM jest dolegliwością, którą można i należy leczyć. Jego objawy mogą być efektem osłabienia mięśni dna miednicy, jak również skutkiem wystąpienia wielu chorób, takich jak infekcja pęcherza moczowego - tłumaczy.

Jak poprawić relacje intymne z partnerem?

Unikanie zbliżeń szybko zaczyna wpływać na stosunki między partnerami. Znika poczucie bliskości, obie strony szybko popadają w rozdrażnienie i częściej powodują konflikty. Nie warto powodować kryzysu w związku z powodu nietrzymania moczu. Co zrobić, aby mimo problemu poprawić relacje intymne z drugą połową?

  • Szczerze porozmawiać - komunikacja to podstawowa zasada udanego związku. Jeśli masz problem z nietrzymaniem moczu, po prostu powiedz o tym partnerowi. Razem łatwiej znajdziecie rozwiązanie z tej sytuacji, a ty poczujesz, że nie musisz zmagać się z NTM sama
  • Nie pić napojów moczopędnych - przed wejściem do sypialni ogranicz spożycie napojów moczopędnych i skorzystaj z toalety. Dzięki temu będziesz czuła się bardziej komfortowo
  • Przedłużyć grę wstępną - im dłuższa gra wstępna, tym większe poczucie bliskości między partnerami i silniejsze doznania. Nie spiesz się nigdzie, pozwól sobie zapomnieć o problemie nietrzymania moczu, a partnerowi poznać cię na nowo
materiał partnera
Idealne rozwiązanie na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu spowodowane ciążą i porodem zwykle ustępuje w okresie połogu. Zdarza się jednak, że proces powrotu do formy przedłuża się.

Produkty Elly zostały zaprojektowane specjalnie dla kobiet, które - pomimo dolegliwości nietrzymania moczu – chcą pozostać aktywne. Są dyskretne i pozwalają zachować poczucie kobiecości w każdej sytuacji i bez ograniczeń.

Wkładki chłonne Elly Fresh zostały stworzone z myślą o kobietach z lekkim i średnim nietrzymaniem moczu. Zastosowana technologia sprawia, że: są cienkie i dyskretne, zapewniają lepsze uczucie suchości niż klasyczna podpaska, blokują i maskują niepożądane zapachy, są przyjazne dla skóry i testowane dermatologicznie.

Bielizna chłonna Elly Intimate została stworzona z myślą o kobietach ze średnim nietrzymaniem moczu. Zapewnia bezpieczeństwo i dyskrecję w każdej pozycji, blokuje i maskuje niepożądane zapachy, gwarantuje ochronę, gdy wkładki chłonne nie są wystarczająco chłonne.

Nie możesz się zdecydować?
Zamów bezpłatną próbkę Elly i już zawsze rób co chcesz!

Produkty Elly są dostępne tylko w Biedronce.

Jak walczyć z nietrzymaniem moczu?

W początkowym stadium nietrzymania moczu skuteczne są ćwiczenia mięśni Kegla. Zaciskanie i rozluźnianie mięśni dna miednicy kilka razy w ciągu dnia wzmocni mięśnie odpowiedzialne za trzymanie moczu. Ponadto wpłynie też pozytywnie na doznania partnera w trakcie zbliżeń intymnych.

Z problemem nietrzymania moczu warto zwrócić się również do lekarza, który zaproponuje odpowiednią formę terapii. Warto pamiętać, że ingerencja chirurgiczna to nie jedyny sposób walki z nietrzymaniem moczu. Czasem wystarczy zmiana stylu życia - odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i wspomniane już ćwiczenia mięśni Kegla mogą sprawić, że problem nietrzymania moczu zostania rozwiązany.

meteriały prasowe - kampania "CoreWellness - wewnętrzna siła"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE
naktarynaka
|

nie u każdej kobiety laser się sprawdza, ćwiczenie mięśni też daje małe efekty, Nie każdy partner jest wyrozumiały i potrafiący zaakceptować "ten" problem kobiety.