Histeroskopia: jak przebiega wziernikowanie macicy i czemu służy?

Histeroskopia: jak przebiega wziernikowanie macicy i czemu służy
Autor: _photos.com Histeroskopia czyli wziernikowanie macicy

Histeroskopia czyli wziernikowanie macicy pozwala bardzo precyzyjnie określić wielkość, liczbę, umiejscowienie oraz charakter zmian patologicznych błony śluzowej wyściełającej macicę (endometrium).

Histeroskopia (wziernikowanie macicy) umożliwia specjaliście zlokalizowanie nawet bardzo małych polipów, mięśniaków, zrostów oraz guzów nowotworowych. Dzięki histeroskopii można również pobrać wycinki do badania tkanek.

Histeroskopia: wskazania do wziernikowania macicy

Wskazaniem do wykonania histeroskopii są:

  • krwawienia o nieustalonej przyczynie,
  • konieczność oceny stanu błony śluzowej macicy,
  • trudności z zajściem w ciążę lub jej donoszeniem,
  • podejrzenie istnienia wad w budowie macicy,
  • prawdopodobieństwo przerwania ciągłości ściany macicy,
  • podejrzenie zrostów wewnątrzmacicznych.

Histeroskopia: przebieg badania

Histeroskopia trwa zazwyczaj około pół godziny. Najczęściej wykonuje się ją w kilkunastominutowym znieczuleniu ogólnym. Histeroskopię wykonuje się za pomocą specjalnego przyrządu optycznego zwanego histeroskopem. Składa się on z dwóch zasadniczych części - rękojeści oraz około 30-centymetrowej, dość wąskiej tulejki. Na rękojeści umieszczone są pokrętła sterujące dopływem światła oraz dwutlenku węgla (czasami zastępowanego specjalnym płynem), który powoduje, że ścianki macicy delikatnie się rozciągają, a poszczególne fragmenty błony śluzowej stają lepiej widoczne. Wnętrze tulejki wypełniają przewody zasilające źródło światła i maleńką kamerę oraz przewód umożliwiający wtłaczanie gazu do macicy. W czasie zabiegu histeroskop podłączony jest do monitora, który przekazuje obraz rejestrowany przez kamerę. Dzięki temu, manipulując przyrządem, specjalista jest w stanie bardzo dokładnie obejrzeć każdy fragment jamy macicy. Przez tulejkę histeroskopu można do niej wprowadzić również mikronarzędzia, np. specjalne szczypce, którymi ginekolog pobiera wycinki śluzówki do badania histopatologicznego.

Zobacz: 

Zespół Ashermana a ciąża. Przyczyny i leczenie zrostów

Histeroskopia: przygotowanie do badania

Przed histeroskopią powinnaś opróżnić pęcherz. Badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym. Lekarz podaje ci dożylnie znieczulenie i odkaża wejście do pochwy. Jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości, możesz tego samego dnia wrócić do domu. Powinnaś jednak dużo wypoczywać, unikać wysiłku, a zwłaszcza dźwigania, ponieważ może to spowodować krwawienie z dróg rodnych. W przypadku, gdy lekarz pobrał próbki błony śluzowej do analizy, może ci zalecić przyjmowanie przez kilka dni antybiotyku, aby zapobiec infekcji.

Histeroskopia jest badaniem bezpiecznym, powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Czasem pojawia się lekkie krwawienie i ból w dole brzucha. Jeśli te dolegliwości nie ustępują, zgłoś się do lekarza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka