Jakie są objawy przemęczenia?

2019-12-20 13:39 Marta Balko
Objawy przemęczenia
Autor: Getty Images

Problemy z koncentracją, brak chęci do działania, zawroty i bóle głowy - to tylko niektóre z pierwszych symptomów przemęczenia. Jeśli je zlekceważysz, szybko obiją się na twoim zdrowiu fizycznym i psychicznym.

Zmęczenie to nic innego jak zmniejszenie naszej zdolności do aktywności. Zwykle jest to stan przejściowy, który występuje po dużym wysiłku fizycznym lub psychicznym. Najczęściej czujemy się zmęczeni wskutek niedotlenienia organizmu lub z powodu wyczerpania jego rezerw energetycznych.

Jeśli stan taki trwa długo, a zmęczenie dotyka nie tylko naszego ciała, ale i psychiki, mamy do czynienia z przemęczeniem organizmu. A ono może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i to zarówno psychicznych, jak i fizycznych np. depresji, wrzodów żołądka, problemów z sercem.

Czym grozi przemęczenie?

Długotrwały stan zmęczenia wpływa na funkcjonowanie naszych organów wewnętrznych. Zmienia się między innymi ilość wytwarzanych neuroprzekaźników (wpływa to na obniżenie nastroju), szwankuje nasz metabolizm (najczęściej spowalnia, co może doprowadzić do zmiany wagi ciała) oraz funkcjonowanie naszego układu krążenia m.in. podnosi się poziom kwasów tłuszczowych i glukozy we krwi. To najkrótsza droga do depresji, miażdżycy i cukrzycy .

Pierwsze oznaki przemęczenia

  • problemy z koncentracją, obniżenie sprawności intelektualnej
  • ból głowy, migreny, zawroty głowy
  • problemy ze snem: nadmierna senność lub kłopoty z zaśnięciem
  • mdłości, bóle brzucha, dolegliwości żołądkowe, biegunka ogólne rozdrażnienie, nerwowość, krzykliwość
  • osłabienie organizmu, apatia, niechęć do działania.

Czytaj także: Chroniczne zmęczenie: jak je rozpoznać i jakie zrobić badania?

www.mowimyjak.se.pl/

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE