Ból żołądka w ciąży - dlaczego może dokuczać ci żołądek i jak sobie z tym radzić w ciąży

2021-12-15 14:14

Ból żołądka w ciąży może być wywołany nieodpowiednią dietą, ale i może on wynikać z choroby wrzodowej czy z niestrawności. Kiedy ciężarna, którą boli żołądek, powinna umówić się na wizytę do specjalisty? Jakie są sposoby na złagodzenie bólu żołądka w ciąży?

Ból żołądka w ciąży
Autor: Getty images Dlaczego może dokuczać ci żołądek i jak sobie z tym radzić w ciąży

Lista różnych możliwych do wystąpienia ciążowych dolegliwości jest stosunkowo długa. Jednym z problemów, z którymi stykają się ciężarne, jest ból żołądka w ciąży. Jaka może być przyczyna bólu żołądka i jak go leczyć w okresie oczekiwania na dziecko?

Spis treści

 1. Przyczyny bólu żołądka w ciąży
 2. Ból żołądka w ciąży a niestrawność
 3. Ból żołądka w ciąży a zła dieta
 4. Ból żołądka w ciąży a wymioty
 5. Ból żołądka w ciąży a zgaga
 6. Ból żołądka w ciąży a choroba wrzodowa
 7. Ból żołądka a zapalenie wyrostka robaczkowego
 8. Kiedy trzeba udać się do lekarza?
 9. Domowe sposoby na ból żołądka w ciąży
Czy ból podbrzusza w ciąży jest powodem do zmartwień?

Przyczyny bólu żołądka w ciąży

Ból ten miewa różnoraki charakter – piekący, uciskający, a czasami tępy. Odczuwanie bólu w nadbrzuszu przyjemne z pewnością nie jest, czy jednak przyszłe mamy muszą się martwić wtedy, kiedy zmagają się one z bólem żołądka w ciąży?

Wszystko zależy tutaj od tego, co stanowi przyczynę pojawiania się u pacjentki tej dolegliwości. A przyczyny te mogą być rozmaite: niestrawność, zła dieta, wymioty, zaparcia, zgaga.

Ból żołądka w ciąży a niestrawność

Podstawową przyczyną bólu żołądka w ciąży jest niestrawność. Do niej niestety przyszłe mamy są niejako predysponowane – sprzyjać jej bowiem może m.in. ucisk żołądka przez powiększającą się macicę. Dodać tutaj należy również i to, że na występowanie niestrawności niebagatelny wpływ ma dieta w ciąży.

Czytaj: Twardniejący brzuch w ciąży: przyczyny i postępowanie

Kłucie w brzuchu i skurcze w ciąży. Kiedy ból powinien niepokoić?

Ból żołądka w ciąży a zła dieta

Ból żołądka u ciężarnej może pojawiać się np. wtedy, kiedy spożyje ona (zwłaszcza w dużych ilościach) pokarmy ciężkostrawne, chociażby jakieś danie obfitujące w tłuszcz. Wspomnieć trzeba i o tym, że dość specyficzne połączenia różnych pokarmów także mogą doprowadzać do dolegliwości bólowych żołądka.

O tym, na jakie dania mają chęć ciężarne, krąży niejedna anegdota. Preferencje żywieniowe kobiet w stanie błogosławionym nierzadko bywają wręcz trudne do zrozumienia – przyszła mama może chociażby mieć ochotę na zjedzenie przekąski śledziowej z… czekoladą.

U niektórych pacjentek zjedzenie nietypowego posiłku nie prowadzi do żadnych dolegliwości, u innych zaś może być już przyczyną bólu żołądka w ciąży.

Ból żołądka w ciąży a wymioty

Czasami ból żołądka powiązany jest z inną, powszechną w ciąży dolegliwością. Mowa tutaj o mdłościach i wymiotach. W takiej sytuacji dolegliwości bólowe pojawiają się bezpośrednio w trakcie lub po wymiotowaniu i zwykle powiązane są one z nasilonymi skurczami żołądka.

Ból żołądka w ciąży a zgaga

Ból żołądka w ciąży może być związany również i ze zgagą, czyli uczuciem palenia lub pieczenia w przełyku. Do odczuwania zgagi ciężarne niestety również są predysponowane. W okolicy połączenia przełyku z żołądkiem obecny jest mięsień zwieracz przełyku – jego zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się kwaśnej treści z żołądka do przełyku.

W stanie błogosławionym, za sprawą progesteronu, zwieracz ten ma jednak mniejsze napięcie – sprzyja to częstszemu występowaniu zgagi, a przez to również i bólów żołądka w ciąży.

Ból żołądka w ciąży a choroba wrzodowa

W sytuacji, kiedy ból żołądka u ciężarnej spowodowany jest powyżej opisanymi przyczynami, powodów do niepokoju raczej nie ma. Niestety, dolegliwości bólowe w nadbrzuszu, pojawiające się w czasie ciąży, mogą mieć również i inne podłoże.

Zdarza się też, że odpowiada za nie choroba wrzodowa żołądka. O niej może świadczyć m.in. to, że bóle pojawiają się bezpośrednio po spożyciu posiłku, a także to, że są one zdecydowanie silniejsze po spożyciu konkretnych pokarmów (np. ostrych potraw, cytrusów) lub napojów (np. kawy lub coli).

Ból żołądka a zapalenie wyrostka robaczkowego

Istnieje możliwość, że to, co ciężarna będzie brała za ból żołądka, tak naprawdę będzie bólem całkowicie innego pochodzenia. Ze względu na to, że w ciąży – wskutek powiększenia się macicy – dochodzi do przemieszczeń narządów układu pokarmowego, ból odczuwany w okolicy nadbrzusza może w rzeczywistości być związany z zapaleniem wyrostka robaczkowego czy zapaleniem pęcherzyka żółciowego.

Problemy te mogą być bardzo groźne - może nawet zaistnieć konieczność przeprowadzenia jakiejś operacji u pacjentki - dlatego też zawsze należy wykluczyć ich istnienie. Po czym jednak odróżnić „niegroźny” ból żołądka w ciąży od tego, który spowodowany jest poważnymi schorzeniami?

Czytaj również: Kolka nerkowa w ciąży: przyczyny, objawy i postępowanie

Ból jajników w ciąży: przyczyny

Ból w klatce piersiowej w ciąży: przyczyny

Kiedy trzeba udać się do lekarza?

Otóż pod uwagę trzeba wziąć to, czy u przyszłej mamy – poza bólem żołądka – pojawiają się jakieś inne objawy. Wśród problemów, których wystąpienie razem z dolegliwościami bólowymi w nadbrzuszu stanowi wskazanie do pilnej konsultacji z lekarzem, wymienić można:

 • gorączkę,
 • silne nudności i wymioty,
 • krwawienie z przewodu pokarmowego,
 • skurcze towarzyszące bólowi,
 • nasilanie się bólu w trakcie ruchu,
 • silną, długo utrzymującą się biegunkę,
 • krwawienie z dróg rodnych,
 • bolesność uciskową żołądkową (szczególnie, jeżeli towarzyszy jej to, że żołądek staje się bardzo twardy).

Domowe sposoby na ból żołądka w ciąży

W sytuacji, gdy za ból żołądka w ciąży odpowiada jakieś poważne schorzenie, wdrażane jest u pacjentki swoiste dla danej jednostki chorobowej leczenie – takie jak np. zabieg operacyjny w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego. W większości jednak przypadków ból żołądka można opanować samodzielnie z wykorzystaniem domowych sposobów.

 • Zdrowa, lekkostrawna dieta - przede wszystkim przyszła mama, którą od czasu do czasu pobolewa żołądek, powinna zwrócić uwagę na swoją dietę. Można jej zalecić obserwację, po których to pokarmach dolegliwości są najsilniejsze. W takim wypadku tych produktów trzeba zwyczajnie unikać. Warto również dbać o to, aby dieta była jak najbardziej lekkostrawna – zredukuje to ryzyko pojawiania się epizodów bólu żołądka w ciąży.
 • Spożywanie częstych i małych posiłków - przyjrzeć należy się również różnym zwyczajom związanym z samym spożywaniem posiłków. Przyszła mama, która odczuwa ból żołądka w ciąży, powinna jadać małe posiłki (najlepiej 5-6 na dobę), a do tego powinna ona jeść powoli i spokojnie. Zarówno pośpiech, jak i zjadanie małej ilości posiłków, ale o dużej jednak objętości zwiększają ryzyko niestrawności, a przez to również i dolegliwości bólowych w nadbrzuszu. Istotne jest także to, jaką pozycję przybiera przyszła mama już po jedzeniu – jeżeli zdarza się, że odczuwa ona bóle żołądka, to bezpośrednio po posiłku nie powinna się kłaść.
 • Stosowanie siemienia lnianego - pacjentka w stanie błogosławionym może się też wspomagać różnymi naturalnymi środkami, które mają korzystne działanie na żołądek. Polecić jej można chociażby siemię lniane – dostępne jest ono w formie ziarenek do zaparzania, jak i w postaci zmielonej. Regularnie spożywane siemię lniane ma działanie protekcyjne – ochrania ono bowiem błonę śluzową żołądka przed podrażnieniami.
 • Picie naparu z imbiru - innym naturalnym środkiem, który również może działać korzystnie na żołądek, jest imbir. Wystarczy z jego korzenia odkroić 2-3 cienkie plasterki, zalać je wrzątkiem i później popijać tak przygotowany napój.
 • Picie mięty – babcie niejednego z nas wręcz biegły zaparzać ją już w kilka sekund po tym, kiedy to usłyszały, że boli nas brzuch. Tutaj jednak należy zachować pewną ostrożność. Miętowe napoje rzeczywiście mogą wpływać korzystnie na żołądki niektórych ludzi, ale nie u wszystkich. W rzeczywistości jest bowiem tak, że mięta może pobudzać produkcję soków żołądkowych – takie zaś jej działanie może nasilać dolegliwości np. u tych osób, które zmagają się z chorobą wrzodową żołądka.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza