Ból żołądka w ciąży - dlaczego może dokuczać ci żołądek i jak sobie z tym radzić w ciąży

2021-12-15 14:14

Ból żołądka w ciąży może być wywołany nieodpowiednią dietą, ale i może on wynikać z choroby wrzodowej czy z niestrawności. Kiedy ciężarna, którą boli żołądek, powinna umówić się na wizytę do specjalisty? Jakie są sposoby na złagodzenie bólu żołądka w ciąży?

Ból żołądka w ciąży
Autor: Getty images Dlaczego może dokuczać ci żołądek i jak sobie z tym radzić w ciąży

Lista różnych możliwych do wystąpienia ciążowych dolegliwości jest stosunkowo długa. Jednym z problemów, z którymi stykają się ciężarne, jest ból żołądka w ciąży. Jaka może być przyczyna bólu żołądka i jak go leczyć w okresie oczekiwania na dziecko?

Spis treści

  1. Przyczyny bólu żołądka w ciąży
  2. Ból żołądka w ciąży a niestrawność
  3. Ból żołądka w ciąży a zła dieta
  4. Ból żołądka w ciąży a wymioty
  5. Ból żołądka w ciąży a zgaga
  6. Ból żołądka w ciąży a choroba wrzodowa
  7. Ból żołądka a zapalenie wyrostka robaczkowego
  8. Kiedy trzeba udać się do lekarza?
  9. Domowe sposoby na ból żołądka w ciąży
Czy ból podbrzusza w ciąży jest powodem do zmartwień?

Przyczyny bólu żołądka w ciąży

Ból ten miewa różnoraki charakter – piekący, uciskający, a czasami tępy. Odczuwanie bólu w nadbrzuszu przyjemne z pewnością nie jest, czy jednak przyszłe mamy muszą się martwić wtedy, kiedy zmagają się one z bólem żołądka w ciąży?

Wszystko zależy tutaj od tego, co stanowi przyczynę pojawiania się u pacjentki tej dolegliwości. A przyczyny te mogą być rozmaite: niestrawność, zła dieta, wymioty, zaparcia, zgaga.

Ból żołądka w ciąży a niestrawność

Podstawową przyczyną bólu żołądka w ciąży jest niestrawność. Do niej niestety przyszłe mamy są niejako predysponowane – sprzyjać jej bowiem może m.in. ucisk żołądka przez powiększającą się macicę. Dodać tutaj należy również i to, że na występowanie niestrawności niebagatelny wpływ ma dieta w ciąży.

Czytaj: Twardniejący brzuch w ciąży: przyczyny i postępowanie

Kłucie w brzuchu i skurcze w ciąży. Kiedy ból powinien niepokoić?

Ból żołądka w ciąży a zła dieta

Ból żołądka u ciężarnej może pojawiać się np. wtedy, kiedy spożyje ona (zwłaszcza w dużych ilościach) pokarmy ciężkostrawne, chociażby jakieś danie obfitujące w tłuszcz. Wspomnieć trzeba i o tym, że dość specyficzne połączenia różnych pokarmów także mogą doprowadzać do dolegliwości bólowych żołądka.

O tym, na jakie dania mają chęć ciężarne, krąży niejedna anegdota. Preferencje żywieniowe kobiet w stanie błogosławionym nierzadko bywają wręcz trudne do zrozumienia – przyszła mama może chociażby mieć ochotę na zjedzenie przekąski śledziowej z… czekoladą.

U niektórych pacjentek zjedzenie nietypowego posiłku nie prowadzi do żadnych dolegliwości, u innych zaś może być już przyczyną bólu żołądka w ciąży.

Ból żołądka w ciąży a wymioty

Czasami ból żołądka powiązany jest z inną, powszechną w ciąży dolegliwością. Mowa tutaj o mdłościach i wymiotach. W takiej sytuacji dolegliwości bólowe pojawiają się bezpośrednio w trakcie lub po wymiotowaniu i zwykle powiązane są one z nasilonymi skurczami żołądka.

Ból żołądka w ciąży a zgaga

Ból żołądka w ciąży może być związany również i ze zgagą, czyli uczuciem palenia lub pieczenia w przełyku. Do odczuwania zgagi ciężarne niestety również są predysponowane. W okolicy połączenia przełyku z żołądkiem obecny jest mięsień zwieracz przełyku – jego zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się kwaśnej treści z żołądka do przełyku.

W stanie błogosławionym, za sprawą progesteronu, zwieracz ten ma jednak mniejsze napięcie – sprzyja to częstszemu występowaniu zgagi, a przez to również i bólów żołądka w ciąży.

Ból żołądka w ciąży a choroba wrzodowa

W sytuacji, kiedy ból żołądka u ciężarnej spowodowany jest powyżej opisanymi przyczynami, powodów do niepokoju raczej nie ma. Niestety, dolegliwości bólowe w nadbrzuszu, pojawiające się w czasie ciąży, mogą mieć również i inne podłoże.

Zdarza się też, że odpowiada za nie choroba wrzodowa żołądka. O niej może świadczyć m.in. to, że bóle pojawiają się bezpośrednio po spożyciu posiłku, a także to, że są one zdecydowanie silniejsze po spożyciu konkretnych pokarmów (np. ostrych potraw, cytrusów) lub napojów (np. kawy lub coli).

Ból żołądka a zapalenie wyrostka robaczkowego

Istnieje możliwość, że to, co ciężarna będzie brała za ból żołądka, tak naprawdę będzie bólem całkowicie innego pochodzenia. Ze względu na to, że w ciąży – wskutek powiększenia się macicy – dochodzi do przemieszczeń narządów układu pokarmowego, ból odczuwany w okolicy nadbrzusza może w rzeczywistości być związany z zapaleniem wyrostka robaczkowego czy zapaleniem pęcherzyka żółciowego.

Problemy te mogą być bardzo groźne - może nawet zaistnieć konieczność przeprowadzenia jakiejś operacji u pacjentki - dlatego też zawsze należy wykluczyć ich istnienie. Po czym jednak odróżnić „niegroźny” ból żołądka w ciąży od tego, który spowodowany jest poważnymi schorzeniami?

Czytaj również: Kolka nerkowa w ciąży: przyczyny, objawy i postępowanie

Ból jajników w ciąży: przyczyny

Ból w klatce piersiowej w ciąży: przyczyny

Kiedy trzeba udać się do lekarza?

Otóż pod uwagę trzeba wziąć to, czy u przyszłej mamy – poza bólem żołądka – pojawiają się jakieś inne objawy. Wśród problemów, których wystąpienie razem z dolegliwościami bólowymi w nadbrzuszu stanowi wskazanie do pilnej konsultacji z lekarzem, wymienić można:

  • gorączkę,
  • silne nudności i wymioty,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • skurcze towarzyszące bólowi,
  • nasilanie się bólu w trakcie ruchu,
  • silną, długo utrzymującą się biegunkę,
  • krwawienie z dróg rodnych,
  • bolesność uciskową żołądkową (szczególnie, jeżeli towarzyszy jej to, że żołądek staje się bardzo twardy).

Domowe sposoby na ból żołądka w ciąży

W sytuacji, gdy za ból żołądka w ciąży odpowiada jakieś poważne schorzenie, wdrażane jest u pacjentki swoiste dla danej jednostki chorobowej leczenie – takie jak np. zabieg operacyjny w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego. W większości jednak przypadków ból żołądka można opanować samodzielnie z wykorzystaniem domowych sposobów.

  • Zdrowa, lekkostrawna dieta - przede wszystkim przyszła mama, którą od czasu do czasu pobolewa żołądek, powinna zwrócić uwagę na swoją dietę. Można jej zalecić obserwację, po których to pokarmach dolegliwości są najsilniejsze. W takim wypadku tych produktów trzeba zwyczajnie unikać. Warto również dbać o to, aby dieta była jak najbardziej lekkostrawna – zredukuje to ryzyko pojawiania się epizodów bólu żołądka w ciąży.
  • Spożywanie częstych i małych posiłków - przyjrzeć należy się również różnym zwyczajom związanym z samym spożywaniem posiłków. Przyszła mama, która odczuwa ból żołądka w ciąży, powinna jadać małe posiłki (najlepiej 5-6 na dobę), a do tego powinna ona jeść powoli i spokojnie. Zarówno pośpiech, jak i zjadanie małej ilości posiłków, ale o dużej jednak objętości zwiększają ryzyko niestrawności, a przez to również i dolegliwości bólowych w nadbrzuszu. Istotne jest także to, jaką pozycję przybiera przyszła mama już po jedzeniu – jeżeli zdarza się, że odczuwa ona bóle żołądka, to bezpośrednio po posiłku nie powinna się kłaść.
  • Stosowanie siemienia lnianego - pacjentka w stanie błogosławionym może się też wspomagać różnymi naturalnymi środkami, które mają korzystne działanie na żołądek. Polecić jej można chociażby siemię lniane – dostępne jest ono w formie ziarenek do zaparzania, jak i w postaci zmielonej. Regularnie spożywane siemię lniane ma działanie protekcyjne – ochrania ono bowiem błonę śluzową żołądka przed podrażnieniami.
  • Picie naparu z imbiru - innym naturalnym środkiem, który również może działać korzystnie na żołądek, jest imbir. Wystarczy z jego korzenia odkroić 2-3 cienkie plasterki, zalać je wrzątkiem i później popijać tak przygotowany napój.
  • Picie mięty – babcie niejednego z nas wręcz biegły zaparzać ją już w kilka sekund po tym, kiedy to usłyszały, że boli nas brzuch. Tutaj jednak należy zachować pewną ostrożność. Miętowe napoje rzeczywiście mogą wpływać korzystnie na żołądki niektórych ludzi, ale nie u wszystkich. W rzeczywistości jest bowiem tak, że mięta może pobudzać produkcję soków żołądkowych – takie zaś jej działanie może nasilać dolegliwości np. u tych osób, które zmagają się z chorobą wrzodową żołądka.

Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu?

Pytanie 1 z 12
Powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza