Pielęgnacja w okresie połogu – jak dbać o higienę w połogu, by rany szybko się goiły i nie bolały

2022-06-21 9:50 Materiał sponsorowany

Okres połogu jest dla kobiety trudny nie tylko pod względem psychicznym – kiedy cała uwaga koncentruje się na potrzebach nowo narodzonego dziecka, ale także fizycznym – z powodu bólu krocza lub tworzącej się blizny po cesarskim cięciu. Aby złagodzić dolegliwości bólowe wynikające z połogu, a tym samym uczynić ten okres bardziej komfortowym, warto zadbać o właściwą pielęgnację. Zobacz, jak zrobić to właściwie.

połóg
Autor: Getty Images Na jakie dolegliwości w połogu warto być gotową?

Spis treści

  1. Czym jest połóg?
  2. Jak dbać o higienę w trakcie połogu?
  3. Niepokojące objawy w trakcie połogu

Czym jest połóg?

Połóg to kilka pierwszych tygodni po porodzie, zwykle 6-8 tygodni, podczas których cofają się zmiany w ciele, jakie zaszły w nim w podczas ciąży. Obejmuje normowanie się poziomu hormonów (np. estrogenu, progesteronu), ale i przeobrażenia którym podlega układ moczowy czy pokarmowy, który nie jest już uciskany przez powiększającą się macicę. W okresie połogu dochodzi do obkurczania się macicy (brzuch nie jest bowiem płaski od razu po urodzeniu dziecka, przeważnie wygląda jak w połówce ciąży), które trwa około 7 tygodni.  Procesowi temu towarzyszą skurcze, które bywają bolesne. Szczególnie dotkliwe są w momencie karmienia dziecka (produkowana oksytocyna wzmacnia skurcze). 

Okres poporodowy to również czas rozpoczęcia laktacji, gdy piersi przystosowują się do produkcji mleka. W tym okresie powiększają się one znacznie, co może powodować ból i swędzenie, będące reakcją na szybkie rozciąganie się skóry w tym miejscu. Zwykle pierwsze dni po porodzie to czas, w którym kobieta musi zmierzyć się z nagłym nawałem pokarmu (ma to miejsce między 4. a 5. dniem po porodzie). Jeśli maluch nie wypije wszystkiego - a trzeba go wtedy często przystawiać do piersi - można skorzystać z laktatora. Opróżnienie piersi jest ważne, gdyż chroni przed zastojem pokarmu i stanem zapalnym.

Jak dbać o higienę w trakcie połogu?

Zachowanie higieny w połogu jest niezwykle istotne, ponieważ mamy do czynienia nie tylko z raną poporodową krocza, czy brzucha, które mogą łatwo ulec zakażeniu, ale także z odchodami poporodowymi, które mogą stać się łatwą pożywką dla bakterii. Odchody są złuszczającym się po porodzie nabłonkiem macicy, śluzem oraz krwią. Początkowo krwiste, stają się w późniejszym czasie brunatne, a następnie przezroczyste. Najważniejsze, by miały swobodne ujście, dlatego nie wolno w tym okresie używać tamponów, tylko specjalnych wkładek. Wkładki powinny być gładkie, bawełniane, aby dodatkowo nie drażniły krocza i by skóra mogła oddychać. Równie ważny jest dobór bielizny. Zwykła bielizna nie spełnia kryteriów medycznych i nie jest polecana przez lekarzy w tym okresie. W połogu najlepiej nosić majtki siateczkowe, które zapewniają większy dopływ powietrza do skóry.

Higiena intymna krocza w okresie połogu powinna opierać się na działaniu antyseptycznym i przeciwbólowym, najlepiej z wykorzystaniem preparatu, który jednocześnie przyspieszy gojenie rany, np. Tantum Rosa (lek dostępny bez recepty, w formie proszku do sporządzenia roztworu). Używany do podmywania, przyniesie ulgę w bólu i złagodzi podrażnienia zewnętrznych okolic intymnych. To ważne, bo ból czy pieczenie potrafią skutecznie utrudnić opiekę nad maleństwem.

Tantum Rosa proszek
Autor: materiały prasowe Link: Tantum Rosa

Kierunek mycia to inny ważny aspekt higieny krocza po porodzie. Powinien on zawsze przebiegać od wzgórka łonowego do odbytu. Nigdy odwrotnie, gdyż łatwo wtedy o przeniesienie bakterii z okolic odbytu do pochwy. Istotne jest również osuszanie krocza. Ponieważ jest ono podrażnione, należy robić to punktowo, najlepiej przy użyciu jednorazowego ręcznika papierowego.

Równie ważne, co dbanie o krocze, jest zadbanie o gojącą się ranę po cesarskim cięciu. Opatrunek jest zdejmowany jeszcze w szpitalu lub krótko po jego opuszczeniu, więc w domu trzeba ranę delikatnie przemywać, dezynfekować i nie zapominać o jej wietrzeniu.

A jak zadbać o podrażnione brodawki? Zanim skóra na piersiach przyzwyczai się do ssania przez maluszka, musi upłynąć trochę czasu. Ból może być odczuwalny nie tylko w czasie karmienia, ale nawet przy kontakcie piersi z bielizną. By przyspieszyć gojenie się podrażnień możesz smarować brodawki własnym mlekiem, które ma właściwości bakteriobójcze lub stosować specjalne kremy i maści bezpieczne dla dziecka (niektórych nie trzeba nawet zmywać z piersi przed przystawieniem dziecka). Pamiętaj także o dostępie powietrza, co przyspieszy gojenie się podrażnień.

Niepokojące objawy w trakcie połogu

Sytuacja, która bezwzględnie powinna skłonić nas do wizyty u specjalisty w okresie połogu, to nagła zmiana koloru i zapachu odchodów z pochwy – najbardziej niepokojący jest ich rybi zapach, jak również nagłe ustanie krwawienia. Konsultacji z ginekologiem wymaga także zbyt obfite krwawienie lub silny ból brzucha, który towarzyszy karmieniu. Alarmującymi objawami są ponadto: utrzymująca się ponad 3 dni temperatura powyżej 37,7 stopni Celsjusza oraz sączenie blizny po cesarskim cięciu.

Tantum Rosa proszek do sporządzania roztworu dopochwowego. Produkt leczniczy wydawany bez recepty (OTC). Skład: 1g proszku zawiera 53,2 mg benzydaminy chlorowodorku (Benzydamini hydrochloridum). 1 saszetka (9,4 g) zawiera 500 mg benzydaminy chlorowodorku. Wskazania do stosowania: Leczenie dolegliwości i objawów (ból, pieczenie, świąd, upławy, zaczerwienienie, obrzęk) w: przebiegu zapalenia sromu i pochwy, przebiegu zapalenia szyjki macicy różnego pochodzenia, po chemio- i radioterapii, profilaktyce przed- i pooperacyjnej w ginekologii, połogu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu: Aziende Chimiche Riunite Angelini Francesco A.C.R.A.F. S.p.A.; Viale Amelia 70, 00181 Rzym, Włochy. Przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego: Angelini Pharma Polska Sp. z o.o, numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 22943.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza