Przyjęło się uważać, że połóg trwa 6 tygodni, choć nie wszyscy i nie zawsze się z tym zgadzają. Według części ekspertów, ciało kobiety po porodzie potrzebuje o wiele więcej czasu na to, by wrócić do stanu sprzed porodu i ciąży. Tymczasem doula Iza podkreśla, jak ważne są zwłaszcza pierwsze 15 dni po urodzeniu dziecka.
Połóg: najtrudniejsze pierwsze dwa tygodnie?
Według douli Izy, połogowa zasada 5-5-5 to najlepszy sposób, by powoli dostosować się do nowej rzeczywistości, w roli mamy. Zwraca uwagę, że to czas, kiedy partner z reguły wykorzystuje 2-tygodniowy urlop w pracy i kobieta w połogu powinna jak najwięcej polegać wówczas na tacie niemowlęcia.
Na czym zatem polega zasada połogowa 5-5-5?
Na tym, że:
- pierwsze 5 dni kobieta powinna spędzić w łóżku
- kolejne 5 dni - na łóżku,
- a kolejne 5 dni - w pobliżu łóżka.
Pierwsze 5 dni po porodzie
O pierwszych dniach po porodzie, które warto spędzić w łóżku, Izabela Mieloszyńska pisze tak:
5 dni łóżku - to czas na odpoczynek po porodzie, czas regeneracji i budowania więzi z dzieckiem. To jest również czas gojenia się ran zarówno tych wewnątrz macicy jak również zewnętrznych np pęknięcia lub nacięcia krocza albo cięcia cesarskiego.Pozwól sobie całkowicie i maksymalnie odpocząć, zadbaj aby otoczenie było piękne i kojące. Umieść tam swoje ulubione przedmioty, włóż do wazonu świeże kwiaty, tak abyś czuła się całkowicie komfortowo 🙌.To jest ten czas, aby wykorzystać zrobione zapasy jedzenia, lub zamówić je do domu.
Połóg nie bez powodu pochodzi od słowa „polegiwać”
Kolejne 5 dni połogu to czas, gdy w dalszym ciągu warto dbać o regenerację. Można jednak częściej i dłużej siedzieć, a także wykonywać proste czynności. Są kobiety, które już wtedy czują się na siłach wyjść na pierwszy spacer z wózkiem.
Czy połóg to dobry czas na przyjmowanie gości? Według douli Izy - tak, pod warunkiem, że są to goście, którzy nie sprawią kłopotu, a wręcz przeciwnie - wesprą przygotowaniem czegoś dobrego do jedzenia czy dodaniem otuchy w inny sposób.
Jeśli kodzi o kolejne 5 dni (BLISKO łóżka) - spora część kobiet czuje, że może się już swobodnie poruszać. Jednak nawet wtedy zdaniem douli, warto pamiętać, by nie oddalać się zbyt daleko od miejsca, gdzie kobieta w połogu będzie mogła wygodnie się położyć lub zdrzemnąć.
Generalnie wciąż pamiętaj, że połóg ma swoją nazwę od słowa „polegiwać”, więc nie przesadzaj z aktywnością. Możesz wybrać się już na spacer, ale niech będzie to krótkie wyjście dostosowane do Twoich aktualnych możliwości.
- pisze Izabela Mieloszyńska. I przyznaje, że po swoim ostatnim porodzie zastanawiała się nad wydłużeniem zasady 5-5-5 do 7-7-7 (czyli 7 dni w łóżku, 7 dni na łóżku, 7 dni blisko łóżka). Doula podkreśla, że każda z nas powinna dostosować liczbę tych dni do tego, jak się czuje i do swoich potrzeb podczas połogu.
