Bolesne ząbkowanie. Sposoby na bolesne ząbkowanie u niemowląt

2011-07-12 13:11

Bolesne ząbkowanie dotyczy wszystkich niemowląt, tyle że jedne dzieci cierpią troszkę mniej, a drugie troszkę bardziej. Już pięciomiesięczne niemowlę może odczuwać ból i być niespokojne ze względu na ząbkowanie. To dlatego, że ząbkowanie zaczyna się nawet 3 miesiące przed tym, zanim nastąpi wyrzynanie zębów. Gdy niemowlę zaczyna ślinić się, wkładać rączki do buzi, robi się coraz bardziej marudne to znak, że zaczęło się ząbkowanie. Już najwyższa pora zastanowić się jak złagodzić bolesne ząbkowanie?

Bolesne ząbkowanie
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Domowe sposoby łagodzenia bólu przy ząbkowaniu
  2. Pomoc z apteki przy bolesnym ząbkowaniu

Bolesne ząbkowanie może rozgrywać się na dwóch płaszczyznach. Przede wszystkim dziecko może cierpieć z powodu obrzmienia i bólu dziąseł oraz ślinienia - to objawy miejscowe. Ale w rzeczywistości większość dzieci odczuwa też bardziej uogólnione dolegliwości - bolesne ząbkowanie pozbawia je apetytu, wywołuje stan podgorączkowy (niekiedy nawet gorączkę) oraz jest przyczyną biegunek.

Ząbkowanie niestety trwa kilka-kilkanaście miesięcy, aż do momentu, gdy wszystkie ząbki ujrzą światło dzienne. Im bardziej wyrzynanie się zębów jest zaawansowane, tym więcej bólu doświadcza dziecko.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Domowe sposoby łagodzenia bólu przy ząbkowaniu

  • Gryzaczek na bolesne ząbkowanie to dobry pomysł. Jego skuteczność wzrośnie, gdy będzie miał chropowatą powierzchnię wypełnioną żelem i zostanie przed podaniem schłodzony w lodówce.
  • Gdy ząbkowanie jest bolesne, to nawet jeśli twoje dziecko je już stałe pokarmy, możesz wrócić do miksowania potraw. Zrezygnuj z podawania ciepłych potraw, nic się nie stanie, jeśli będą chłodniejsze niż zwykle.
  • Jeśli karmisz dziecko naturalnie, przystawiaj je częściej do piersi, jeśli karmisz je butelką - podawaj mu więcej napojów (oczywiście najlepiej wody)
  • Przy bolesnym ząbkowaniu, tak jak i w wielu innych sytuacjach, sprawdza się czesto odwracanie uwagi dziecka - goście, wycieczka na basen czy fascynujące widoki na spacerze mogą tak zająć dziecko, że zapomni choć na chwilę o bólu.

Przeczytaj również: Kalendarz ząbkowania

Pomoc z apteki przy bolesnym ząbkowaniu

Jeśli domowe sposoby nie przynoszą pożądanego efektu i dziecko wyraźnie cierpi, warto skorzystać z pomocy farmaceutycznej. Pamiętaj jednak, że zanim podasz dziecku jakiś preparat, powinnaś się skonsultować ze swoim lekarzem pediatrą.

  • Gdy niemowlę gorączkuje możesz podać mu jeden z preparatów przeciwgorączkowych odpowiednich dla niemowląt w jego wieku, dawkując go zgodnie z zaleceniami podanymi w dołączonej doń ulotce.
  • Możesz też posmarować bolące dziąsła dziecka jednym z kilku dostępnych w aptece żeli, które zawierają substancje czynne o działaniu przeciwbólowym i znieczulającym - benzokainę i lidokainę.

Jeśli dziecko bardzo cierpi i żaden z powyższych sposobów nie przynosi mu ulgi, skonsultuj się szybko z lekarzem - być może dziecko powinno otrzymać mocniejsze środki przeciwbólowe lub też uzyskać specjalistyczną pomoc.

Kalendarz ząbkowania u dziecka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza