Potówki u dziecka. Jak się pozbyć potówek?

Potówki u niemowlaka
Autor: _photos.com|photos.com Potówki u niemowlaka powinny samoczynnie zniknąć po 2-3 dniach.

Potówki mogą pojawić się u dziecka zazwyczaj w efekcie przegrzania organizmu. Mają postać niewielkich pęcherzyków wypełnionych płynem. Jak pozbyć się potówek i jak im zapobiegać?

Potówki u dziecka pojawiają się przede wszystkim latem. Wysypka pojawia się, bo niemowlęta mają niedojrzałe gruczoły potowe i problemy z regulowaniem temperatury ciała.

Jeśli potówki pajawiają się w zimie, to znak, że zbyt ciepło ubierasz dziecko. Potówki mogą pojawiać się również w czasie choroby z wysoką gorączką oraz z powodu zbyt rzadkich kąpieli niemowlaka i niewłaściwej pielęgnacji skóry.

Spis treści:

Potówki u dziecka: trzy rodzaje krostek

Jak pielęgnować skórę z potówkami

Potówki u dziecka: tego nie rób

Potówki u dziecka: trzy rodzaje krostek

Potówki to niewielkie (1–2 mm) pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem (tzw. potówki zwykłe), pojawiające się na skórze głowy, szyi, pleców, wokół uszu i w zgięciach łokci i kolan. Mogą powiększać się i pękać. Bywa, że przezroczysty płyn wypełniający potówki mętnieje, i wtedy są to potówki białe. Gdy dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, płyn zamienia się w ropę.

Potówki mogą też przybierać postać nieco większych czerwonych grudek o średnicy 2–4 mm, z zapalną obwódką dookoła pęcherzyka – to potówki czerwone. Pojawiają się w tych samych miejscach co potówki zwykłe i tam, gdzie skóra narażona jest na ucisk i ocieranie (kark, talia, pachwiny, pachy, zgięcia łokciowe i plecy). Miejsca, w których występują, swędzą i pieką.

Zobacz jeszcze:

Mąka ziemniaczana w pielęgnacji niemowląt

Jak zrobić krochmal? Kąpiel w krochmalu sposobem na odparzenia i potówki

Jak pielęgnować skórę z potówkami

Wysypkę powinnaś kilka razy dziennie przemywać wodą z dodatkiem emolientów (które myją i natłuszczają skórę). Aby przyspieszyć gojenie się krostek, możesz też rozbierać dziecko do naga, by skóra lepiej oddychała. Jeśli dziecko ma gorączkę, podaj mu leki ją obniżające.

Jak zrobić krochmal dla niemowlaka? Wideo

Potówki u dziecka: tego nie rób!

  • nie wyciskaj potówek
  • nie smaruj ich spirytusem
  • kąpiel w nadmanganianie potasu stosuj tylko po konsultacji z lekarzem
  • nie myj dziecka zwykłym mydłem (nadmiernie wysusza skórę)
  • nie smaruj skóry dziecka oliwką (może nasilać występowanie zmian) ani tłustymi kremami (blokują oddychanie skóry)

Jeśli potówek jest dużo albo długo się utrzymują, konieczna jest wizyta u dermatologa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE