Czym jest hemiplegia? Przyczyny i objawy porażenia połowiczego

2019-05-06 14:36
Mózgowe porażenie dziecięce (choroba Little'a)
Autor: photos.com

Hemiplegia, inaczej porażenie połowicze, charakteryzuje się całkowitym zniesieniem siły mięśniowej jednej strony ciała w wyniku uszkodzenia drogi korowo- rdzeniowej w mózgu.

W przebiegu hemiplegii drogi korowo-rdzeniowe nie są skrzyżowane, dlatego porażenie mięśni ciała występuje po przeciwnej stronie do miejsca uszkodzenia w ośrodkowym układzie nerwowym. W zależności od lokalizacji uszkodzenia, hemiplegia może obejmować lewą lub prawą stronę ciała.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są przyczyny hemiplegii?
  2. Jakie są objawy porażenia połowicznego?
  3. Na czym polega leczenie i rehabilitacja hemiplegii?

Jakie są przyczyny hemiplegii?

Przyczyny hemiplegii wynikają z uszkodzeń organicznych lub mechanicznych struktur w mózgu odpowiedzialnych za czynność i mechanikę mięśni ciała.

Hemiplegia może występować u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym powstałym na skutek uszkodzeń w okresie prenatalnym lub okołoporodowym.

Warto wiedzieć

Często jednak hemiplegia ma charakter nabyty. Może być powikłaniem po między innymi niedotlenieniu mózgu, wirusowych zapaleniach mózgu, krwotoku mózgu, guzach mózgu, a u dorosłych także udaru mózgu lub w przebiegu stwardnienia rozsianego.

Jakie są objawy porażenia połowicznego?

Porażenie połowicze charakteryzuje się niemożnością wykonania ruchów dowolnych, kończyn górnych i dolnych (rąk i nóg) po jednej stronie ciała. Może obejmować również mięśnie twarzy.

Mięśnie po stronie porażenia mogą być sztywne (patologicznie wzmożone napięcie mięśniowe) lub wiotkie (patologicznie obniżone napięcie mięśniowe). 

W pierwszych miesiącach życia dziecka zauważa się asymetrię ruchów i ułożenia ciała, nieprawidłowe (zgięciowe) ułożenie kończyny górnej po jednej stronie, trudności 
w nabywaniu umiejętności motorycznych (chwytanie zabawek, siadanie, chodzenie), ssaniu i połykaniu pokarmów.

Starsze dziecko może mieć problemy z chodzeniem, utrzymaniem postawy i równowagi ciała, koordynacją ruchową, wtórnie dochodzi do skrzywienia kręgosłupa, mogą wystąpić zaburzenia rozwoju mowy i artykulacji, czucie po stronie porażonej czasem jest niepełne lub zniesione.

Osoba z hemiplegią boryka się z trudnościami wynikającymi z podstawowych czynności samoobsługowych, np. korzystaniem z toalety, ubieraniem się, lokomocją, komunikacją interpersonalną.

Na czym polega leczenie i rehabilitacja hemiplegii?

Diagnoza hemiplegii stawiana jest na podstawie rozpoznania neurologicznego w oparciu o szereg badań specjalistycznych np. tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego. Dokładna diagnostyka jest bardzo istotna, ponieważ leczenie rozpoczyna się (jeśli istnieje taka możliwość) na usunięciu przyczyny porażenia.

W zależności od patomechanizmu konieczne może być leczenie chirurgiczne lub farmakologiczne. Rehabilitacja ruchowa pacjenta z hemiplegią opiera się na indywidualnie dobranych, regularnych ćwiczeniach, których celem jest uzyskanie lub przywrócenie umiejętności ruchowych w możliwie jak największym zakresie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza