Odruch ssania u noworodka: czym jest i co robić, gdy jest zaburzony?

2015-03-31 18:30
Karmienie noworodka, karmienie piersią
Autor: thinkstockphotos.com Odruch ssania jest niezbędny do prawidłowego rozwoju mowy dziecka.

Odruch ssania to jeden z podstawowych odruchów u noworodka. Odruch ssania jest niezbędny do karmienia piersią, a także do prawidłowego rozwoju mowy w przyszłości. Co robić, gdy odruch ssania u noworodka jest zaburzony?

Dziecko rodzi się z tzw. odruchami noworodkowymi, które pozwalają mu przystosować się do życia w nowym środowisku. To m.in. odruch ssania, odruch szukania piersi i odruch zaciskania rączki. Ponieważ noworodek ma jeszcze nierozwinięty układ nerwowy, jego ruchy są automatyczne i niezależne od woli. Z czasem mimowolne odruchy noworodkowe zanikają, ponieważ niemowlę samo decyduje, co chce robić.

Czytaj także: >> Badania przesiewowe u noworodków: co musisz o nich wiedzieć? >>

Odruch ssania: dlaczego jest potrzebny?

Ponieważ noworodek nie potrafi jeszcze sterować ruchami swojego ciała, nie jest też w stanie świadomie ssać piersi. By mógł po narodzinach pić mleko z piersi, już w życiu płodowym wykształca się odruch ssania, polegający na tym, że noworodek odruchowo zaczyna ssać wszystko, co znajdzie się w jego zasięgu – nie tylko pierś, ale też palec, kołderkę i inne przedmioty.

Czytaj także: >> Jak karmić piersią? >>

Odruch ssania jest mu potrzebny nie tylko do jedzenia. Ssanie uspokaja i wycisza malucha, pobudza pracę jelit, ułatwia wypróżnianie, umożliwia skoordynowanie połykania i oddychania przez nos. W prawidłowym ssaniu piersi pomaga położenie noworodka na brzuchu mamy tuż po narodzinach. Dziecko odruchowo szuka wtedy pokarmu. W trzecim miesiącu życia odruch ssania zanika. W tym wieku niemowlę samodzielnie decyduje, kiedy ssać pierś i robi to zwykle tylko wtedy, gdy jest głodne.

Czytaj także: >> Hipoglikemia u noworodka: co oznacza? >>

Odruch ssania: gdy noworodek nie chce ssać piersi

Zdarza się, że odruch ssania u noworodka jest zaburzony. Po przystawieniu do piersi odwraca główkę, pręży się, płacze, albo natychmiast wypuszcza brodawkę z ust. W takim wypadku upewnij się, że prawidłowo przystawiasz niemowlaka do piersi. Być może winna jest pozycja do karmienia, wklęsłe lub płaskie brodawki, zbyt wolne lub zbyt szybkie wypływanie pokarmu. Nawet jeśli dziecko nie chce ssać, nie poddawaj się i podejmuj próby przystawiania dziecka do piersi kilka razy dziennie przez 2-3 tygodnie. Rób to jednak tylko wtedy, gdy maluch jest spokojny. Cały czas odciągaj pokarm i podawaj przy pomocy łyżeczki lub kroplomierza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE