Odruch ssania u noworodka: czym jest i co robić, gdy jest zaburzony?

2020-07-30 11:28
Karmienie noworodka, karmienie piersią
Autor: thinkstockphotos.com Odruch ssania jest niezbędny do prawidłowego rozwoju mowy dziecka.

Odruch ssania to jeden z podstawowych odruchów u noworodka. Odruch ssania jest niezbędny do karmienia piersią, a także do prawidłowego rozwoju mowy w przyszłości. Co robić, gdy odruch ssania u noworodka jest zaburzony?

Odruch ssania to jeden z odruchów noworodkowych, w którymi rodzi się dziecko. Dziecko rodzi się z tzw. odruchami noworodkowymi, które pozwalają mu przystosować się do życia w nowym środowisku. To właśnie odruch ssania, odruch szukania piersi i odruch zaciskania rączki.

Ponieważ noworodek ma jeszcze nierozwinięty układ nerwowy, jego ruchy są automatyczne i niezależne od woli. Z czasem mimowolne odruchy noworodkowe zanikają, ponieważ niemowlę samo decyduje, co chce robić.

Czytaj:  Badania przesiewowe u noworodków: co musisz o nich wiedzieć?

Dlaczego dziecku jest potrzebny odruch ssania?

Ponieważ noworodek nie potrafi jeszcze sterować ruchami swojego ciała, nie jest też w stanie świadomie ssać piersi. By mógł po narodzinach pić mleko z piersi, już w życiu płodowym wykształca się odruch ssania, polegający na tym, że noworodek odruchowo zaczyna ssać wszystko, co znajdzie się w jego zasięgu – nie tylko pierś, ale też palec, kołderkę i inne przedmioty.

Odruch ssania jest mu potrzebny nie tylko do jedzenia. Ssanie uspokaja i wycisza malucha, pobudza pracę jelit, ułatwia wypróżnianie, umożliwia skoordynowanie połykania i oddychania przez nos.

W prawidłowym ssaniu piersi pomaga położenie noworodka na brzuchu mamy tuż po narodzinach, czyli kontakt skóra do skóry. Dziecko odruchowo szuka wtedy pokarmu. W trzecim miesiącu życia odruch ssania zanika. W tym wieku niemowlę samodzielnie decyduje, kiedy ssać pierś i robi to zwykle tylko wtedy, gdy jest głodne.

Czytaj: 4 kroki do udanego karmienia piersią, czyli jak dobrze zacząć karmienie

Karmisz piersią? Pij dużo wody. Sprawdź, dlaczego to takie ważne

Co robić, gdy noworodek ma zaburzony odruchu ssania?

Zdarza się, że odruch ssania u noworodka jest zaburzony. Po przystawieniu do piersi odwraca główkę, pręży się, płacze, albo natychmiast wypuszcza brodawkę z ust. W takim wypadku upewnij się, że prawidłowo przystawiasz niemowlaka do piersi. Być może winna jest pozycja do karmienia, wklęsłe lub płaskie brodawki, zbyt wolne lub zbyt szybkie wypływanie pokarmu.

Nawet jeśli dziecko nie chce ssać, nie poddawaj się i podejmuj próby przystawiania dziecka do piersi kilka razy dziennie przez 2-3 tygodnie. Rób to jednak tylko wtedy, gdy maluch jest spokojny. Cały czas odciągaj pokarm i podawaj przy pomocy łyżeczki lub kroplomierza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza