Jak pobudzić laktację: mało pokarmu w piersiach – co robić?

2013-03-12 14:35

Jak pobudzić laktację, gdy masz za mało pokarmu w piersiach? Proces laktacji może zostać zahamowany i wystąpi wtedy kryzys laktacyjny. Dowiedz się, co możesz zrobić, by go uniknąć i jak pobudzić laktację.

laktacja jak pobudzic proces laktacji
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Jak pobudzić laktację – często przystawiaj dziecko do piersi
  2. Jak pobudzić laktację – powinnaś się zdrowo odżywiać
  3. Jak pobudzić laktację – nawadniaj organizm
  4. Jak pobudzić laktację – ogranicz stres

Gdy masz mało pokarmu w piersiach, powinnaś wiedzieć, że proces laktacji najlepiej pobudza dobrze ssący noworodek. Odciągacz robi to gorzej i powinien być stosowany w celu pobudzenia laktacji dopiero wtedy, gdy wystąpi rzeczywisty niedobór pokarmu, który spowoduje zaburzenia w przyroście masy ciała dziecka.

>> LAKTACJA: gdy pokarmu jest za mało albo za dużo

Jak pobudzić laktację – często przystawiaj dziecko do piersi

Częste ssanie niemowlęcia pobudza odruch prolaktynowy, czyli proces wytwarzania pokarmu. Im częściej maluszek ssie, tym więcej pokarmu powstaje. Chcąc pobudzić proces laktacji, przystawiaj więc dziecko do piersi jak najczęściej, w dzień nawet co 1-1,5 godziny, a w nocy co 3 godziny (nocne karmienie najskuteczniej pobudza laktację, bo stężenie prolaktyny jest wtedy największe). Najlepiej po prostu kryzysową dobę czy dwie spędzić tylko na odpoczynku i przystawianiu malca. W czasie każdego karmienia podawaj obie piersi zaczynając od tej, którą karmiłaś ostatnio. Jeśli rzeczywiście chcesz utrzymać laktację, nie podawaj mleka modyfikowanego, zwłaszcza przez butelkę ze smoczkiem. Ma to bowiem fatalne konsekwencje: dziecko rozleniwione jedzeniem z butelki, które nie wymaga żadnego wysiłku, przestaje mieć motywację do ssania piersi i proces laktacji zanika. Lepiej trochę przegłodzić maluszka, niż karmić go mieszanką od razu, gdy pojawi się kryzys.

Jak pobudzić laktację – powinnaś się zdrowo odżywiać

Podczas karmienia piersią trzeba się dobrze odżywiać, to znaczy nie być na żadnej diecie (chyba że zalecił ją lekarz) i jeść to, co się lubi. Oczywiście trzeba zachować zdrowy rozsądek, a więc unikać potraw tłustych i ciężkostrawnych, ale nadmierne pilnowanie się, odmawianie sobie smacznych dań, na które masz ochotę, wcale nie jest potrzebne, a może wręcz przynieść szkody, bo powoduje stres. Staraj się, aby twój jadłospis był różnorodny i lekkostrawny, jedz chude mięso, ryby, nabiał, kasze, dużo owoców i warzyw, ale od czasu do czasu pozwól sobie na ciastko czy kawę – nie umartwiaj się! Chcąc skutecznie pobudzić proces laktacji, jedz też odpowiednio dużo, czyli 3 główne posiłki i 2-3 małe przekąski w ciągu dnia.

>> Jak pobudzić laktację – 7 skutecznych sposobów

Jak pobudzić laktację – nawadniaj organizm

Gdy masz mało pokarmu w piersiach, powinnaś wiedzieć, że do jego produkcji organizm potrzebuje jedzenia i wody, musisz więc pamiętać też o płynach. Najlepiej pij niegazowaną wodę mineralną, poza tym polecane są świeże soki owocowe, herbatki laktacyjne i kawa zbożowa. Możesz też oczywiście pić bawarkę, czyli herbatę z mlekiem, ale opinia, że ma ona jakieś nadzwyczajne właściwości mlekopędne, to mit – bawarka działa tak samo jak każdy inny napój. Mitem jest także to, że trzeba pić bardzo dużo płynów – im więcej, tym lepiej. Wypijanie dziennie 4 - 5 litrów wody jest niepotrzebne, a nawet niezdrowe, wystarczy pić tyle, aby nie czuć pragnienia.

Jak pobudzić laktację – ogranicz stres

Szukając sposobów na skuteczne pobudzenie laktacji, warto pamiętać, że Twój stan psychiczny w ogromnej mierze decyduje o tym, czy karmienie się uda. Pamiętaj: stres hamuje laktację, a więc musisz zrobić wszystko, by go maksymalnie ograniczyć. Trudno się nie denerwować, kiedy dziecko jest głodne, ale musisz uwierzyć w to, że nawet przerwaną laktację można odbudować i wielu kobietom to się udało. Uwierz w siebie i zacznij myśleć pozytywnie. Ciesz się tym, że masz dziecko, sprawiaj sobie przyjemności (obejrzyj ulubioną komedię, przeczytaj nowy numer swojego pisma, zjedz coś pysznego), nie przejmuj się domowymi obowiązkami. Teraz jedyną ważną sprawą jest nakarmienie dziecka, a to się uda, jeśli sama będziesz spokojna i zrelaksowana. Pomoże ci w tym picie herbatek z melisy czy rumianku, które działają kojąco i odprężająco. Bardzo ważne jest też wsparcie psychiczne innych osób, zwłaszcza twojego życiowego partnera.

>> Gdy masz za mało pokarmu w piersiach – jak pobudzić laktację

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza