Obserwuj ciemiączko swojego dziecka. Ratowniczka medyczna pokazuje, co powinno zaniepokoić

2023-01-25 15:52

Rodzic powinien zwracać uwagę na zmiany w wyglądzie ciemiączka malucha. Różnica czasami jest niewielka, jeśli nie przyjrzymy się dokładniej okolicom główki malucha. Ciemiączko powinno zaniepokoić zarówno, gdy jest zapadnięte, jak i gdy jest wybrzuszone. Medyczka pokazuje różnicę, którą warto znać.

Ciemiączko
Autor: Getty Images/ Instagram @tinyheartseducation Rodzic powinien zwracać uwagę na zmiany w wyglądzie ciemiączka malucha.

Czaszka dziecka nie jest w pełni zrośnięta, by przed porodem mogła swobodnie wpasować się w kanał rodny. Przestrzenie pomiędzy kośćmi czaszki to właśnie ciemiączka. Na głowie maluszka jest ich kilka - na czubku głowy, po bokach głowy i z tyłu głowy. To ostatnie zamyka się, gdy maluch ma jedynie 1-2 miesiące. Najdłużej zarasta to na czubku czaszki. Dzieje się to pomiędzy 9., a 18. miesiącem życia

Właśnie to miejsce jest idealnym wskaźnikiem stanu zdrowia dziecka. Co można z niego wyczytać? I jak rozpoznać objawy?

Dowiedz się: Zniekształcona główka niemowlaka - czy to odwracalne i czy pomogą specjalne poduszki?

W co się bawić z niemowlęciem?

Przeczytaj: Co badanie USG mówi o główce dziecka?

Jak wygląda nieprawidłowe ciemiączko?

Gdy niemowlę jest zdrowe i w dobrym stanie fizycznym, rodzic delikatnie dotykając okolic ciemiączka wyczuje jędrną tkankę, która nieco wygnie się do środka przy dotyku. Ta okolica powinna być jednak wyczuwalna w dotyku, a nie widoczna gołym okiem. Gdy jesteśmy w stanie ją dostrzec, może to być objaw poważnych problemów ze zdrowiem.

  • Zapadnięte ciemiączko. Gdy ciemiączko się zapada, a w jego miejscu widać wgłębienie, zazwyczaj jest to objaw odwodnienia lub niedożywienia. Może się tak zdarzyć zwłaszcza, gdy występują problemy z karmieniem malucha, lub gdy cierpi on na wymioty i biegunkę. 
  • Wybrzuszone ciemiączko. Gdy ciemiączko robi się wypukłe, koniecznie trzeba skonsultować dziecko z lekarzem. Może być to objaw zapalenia opon mózgowych lub wodogłowia.

Różnicę w wyglądzie ciemiączka widać gołym okiem

Sytuacja nie zawsze jednak jest tak ciężka. Jak opowiada ratowniczka medyczna z profilu @tinyheartseducation na Instagramie, czasami wybrzuszone ciemiączko jest wynikiem infekcji. Zawsze jednak trzeba to sprawdzić, bo wybrzuszenie oznacza, że dziecko z pewnością samodzielnie nie zwalczy choroby. Nikki Jurcutz daje przykład malucha, który był jej pacjentem. 

- To jest 5 miesięczny pączek, który miał temp. 38,3. Rodzice zauważyli coś, co uznali za wypukłe ciemiączko i pojechali na SOR. Bobas otrzymał antybiotyki i leki przeciwwirusowe, a następnie badania krwi, ultradźwięki, rezonans magnetyczny i nakłucie lędźwiowe. ⁠Zdiagnozowano przemijające wybrzuszenie ciemiączka po wirusie - opowiada medyczka.

Zdjęcie, które pokazała na swoim profilu jest bardzo obrazowe. Choć dla obcego człowieka, taki wygląd główki u dziecka może nie zaniepokoić, to rodzic zna najlepiej typowy wygląd swojego malucha i z pewnością zobaczy różnicę. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza