Dobry pediatra. Jak wybrać lekarza dziecięcego?

2008-05-14 11:11 Katarzyna Hubicz

Dobry pediatra gotów do pomocy o każdej porze dnia i nocy. Cierpliwy, wyrozumiały, mądry lekarz dziecięcy. Ale przede wszystkim skuteczny lekarz dla dzieci. Taki pediatra to skarb. Tylko gdzie go szukać? Radzimy, gdzie i jak szukać dobrego pediatry dla naszego dziecka.

Na dobrego pediatrę być może trafisz za pierwszym razem. Ale może być też tak, że trudno będzie ci znaleźć lekarza dziecięcego, który spełni choć połowę twoich oczekiwań. W każdym razie przygotuj się na to, że poszukiwania pediatry zajmą ci trochę czasu, dlatego rozpocznij je jeszcze przed porodem.

Gdzie szukać pediatry?

Poszukiwania lekarza dla dziecka zacznij od swojej przychodni rejonowej – a nuż zdarzy się cud i okaże się, że przyjmuje w niej doskonały lekarz, którego chwalą wszystkie mamy z okolicy. Ale sama lepiej tam nie chodź – wizyta w miejscu, w którym codziennie przebywa wielu chorych, nie jest wskazana w zaawansowanej ciąży. O pomoc poproś męża. Niech on zorientuje się, jaki pediatra przyjmuje i pozbiera opinie o nim od czekających przed gabinetem matek.

>> Książeczka zdrowia dziecka: wszystko, co musisz wiedzieć o nowej książeczce

Na co zwracać uwagę przy wyborze lekarza pediatry?

Popytaj znajomych, może mają swojego pediatrę i są z niego zadowoleni. Pomocy poszukaj też na regionalnych forach internetowych – mamy często wymieniają się w ten sposób doświadczeniami i polecają konkretnych specjalistów.

Rejonizacja już nie obowiązuje, dlatego możesz wybrać pediatrę, który przyjmuje w przychodni na drugim końcu miasta. Weź jednak pod uwagę kwestię dojazdu z maluchem do poradni (i tego, czy lekarz będzie mógł przyjechać do ciebie). Do pediatry możesz też chodzić prywatnie.

>> Dziecko u lekarza: jak się przygotować do wizyty u lekarza

Czy pediatra jest dostępny w razie potrzeby?

Dzieci często zaczynają chorować w nocy. Dlatego kontakt z lekarzem musi być możliwy przez całą dobę. Pediatra nie tylko więc powinien ci podać numery telefonów, pod którymi będzie dostępny (komórkę, domowy czy do pracy), ale również zachęcić, byś w razie konieczności dzwoniła do niego o każdej porze. A jeśli często wyjeżdża, powinien dać ci również telefony do innych lekarzy, którzy mogą go zastąpić.

Ważna jest też odległość do lekarza. Jeśli nie masz samochodu, zorientuj się, czy lekarz w razie potrzeby będzie mógł do ciebie dojechać bądź czy jesteś w stanie wezwać taksówkę, by dotrzeć do gabinetu. I oczywiście – ile zapłacisz wtedy za wizytę.

Jak na wybranego lekarza reaguje dziecko?

Mały pacjent powinien być zadowolony z wizyty tak samo jak ty. Obserwuj więc, jak lekarz traktuje dziecko (i jak ono na niego reaguje). Czy jest cierpliwy? Czy dba, by maluch podczas badania nie leżał na zimnej leżance, i by badanie nie było dla niego stresujące? Czy umie tak zabawić malca albo odwrócić jego uwagę, by nie płakał, a wizyta czy szczepienie kojarzyły mu się wyłącznie z czymś miłym?

Ważne jest również to, czy lekarz pediatra zakłada dziecku kartę bądź wpisuje przebyte infekcje do książeczki zdrowia – dzięki temu w przyszłości szybko będzie można określić, jakie choroby dziecko już przeszło i jak reagowało na leki.

Dobry pediatra zaleca też kontrolę po infekcji, by ocenić, czy dziecko jest już całkowicie zdrowe. Powinien również pamiętać o badaniach kontrolnych, bilansach zdrowia i przypominać o terminach szczepień.

Dobrze wiedzieć

W widocznym miejscu powieś kartkę z numerem do pogotowia i rejonowej przychodni. Zawczasu dowiedz się, gdzie jest najbliższy szpital dziecięcy i nocna apteka.

W wielu miastach działają prywatne kliniki, w których lekarze mogą dojechać do pacjenta (ceny wahają się od 50 do 300 zł za wizytę z dojazdem, zależą od odległości do pacjenta i od pory doby). W nagłych przypadkach możesz zgłosić się z dzieckiem do najbliższego „dorosłego” szpitala na izbę przyjęć.

Ogólnopolską bazę pediatrów znajdziesz też pod adresem www.doz.pl (w zakładce „Katalog lekarzy”).

Czy dobrze ci się z rozmawia z wybranym pediatrą

W gabinecie lekarskim nie możesz czuć się skrępowana. Lepiej omijaj lekarzy, którzy wytwarzają oficjalną atmosferę, reagują zniecierpliwieniem na twoje dociekliwe pytania, i takich, u których czujesz się ponaglana.

Wizyta u pediatry nie powinna trwać krócej niż 15–20 minut. Pediatra powinien w tym czasie nie tylko udzielić ci wyczerpującej informacji na temat stanu zdrowia malca, wyjaśnić wszystkie wątpliwości, lecz także poinformować, w jaki sposób i o jakiej porze podawać leki.

>>PIERWSZA WIZYTA z noworodkiem u LEKARZA: o co pytać? Jak wygląda taka wizyta?

Czy ufasz kompetencjom lekarza

Pediatra nie musi być profesorem, ale dobrze, by miał doświadczenie i aktualizował wiedzę. Potwierdzeniem mogą być np. certyfikaty ukończenia szkoleń, wiszące na ścianach w gabinecie.

Ale prawdziwym sprawdzianem jego kompetencji będzie skuteczne leczenie. Jeśli maluch po tygodniu brania leków nadal kaszle, a pediatra bagatelizuje twoje wątpliwości, poszukaj innego specjalisty. Zrób tak samo, gdy czujesz, że każdą jego diagnozę musisz potwierdzić u innego lekarza bądź ciągle przepisuje te same leki.

Jeśli masz wybór, chodź do lekarza, który pracuje w szpitalu dziecięcym. To daje gwarancję fachowości i bycia na bieżąco z najnowszą wiedzą, a także szybkiej pomocy w razie problemów.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE