Potówki u dziecka. Jak się pozbyć potówek?

2021-07-06 11:48

Potówki mogą pojawić się u dziecka zazwyczaj w efekcie przegrzania organizmu. Mają postać niewielkich pęcherzyków wypełnionych płynem. Jak pozbyć się potówek i jak im zapobiegać?

potówki
Autor: Getty images Potówki to częsty problem zwłaszcza w upalne dni.

Potówki u dziecka pojawiają się przede wszystkim latem. Wysypka pojawia się, bo niemowlęta mają niedojrzałe gruczoły potowe i problemy z regulowaniem temperatury ciała.

Jeśli potówki pajawiają się w zimie, to znak, że zbyt ciepło ubierasz dziecko. Potówki mogą pojawiać się również w czasie choroby z wysoką gorączką oraz z powodu zbyt rzadkich kąpieli niemowlaka i niewłaściwej pielęgnacji skóry.

Spis treści:

Potówki u dziecka: trzy rodzaje krostek

Jak pielęgnować skórę z potówkami

Potówki u dziecka: tego nie rób

Potówki u dziecka: trzy rodzaje krostek

Potówki to niewielkie (1–2 mm) pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem (tzw. potówki zwykłe), pojawiające się na skórze głowy, szyi, pleców, wokół uszu i w zgięciach łokci i kolan. Mogą powiększać się i pękać. 

Bywa, że przezroczysty płyn wypełniający potówki mętnieje, i wtedy są to potówki białe. Gdy dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, płyn zamienia się w ropę.

Potówki mogą też przybierać postać nieco większych czerwonych grudek o średnicy 2–4 mm, z zapalną obwódką dookoła pęcherzyka – to potówki czerwone. Pojawiają się w tych samych miejscach co potówki zwykłe i tam, gdzie skóra narażona jest na ucisk i ocieranie (kark, talia, pachwiny, pachy, zgięcia łokciowe i plecy). Miejsca, w których występują, swędzą i pieką.

Zobacz jeszcze:

Mąka ziemniaczana w pielęgnacji niemowląt

Jak zrobić krochmal? Kąpiel w krochmalu sposobem na odparzenia i potówki

Jak pielęgnować skórę z potówkami

Wysypkę powinnaś kilka razy dziennie przemywać wodą z dodatkiem emolientów (które myją i natłuszczają skórę). Aby przyspieszyć gojenie się krostek, możesz też rozbierać dziecko do naga, by skóra lepiej oddychała. Jeśli dziecko ma gorączkę, podaj mu leki ją obniżające.

Potówki u dziecka: tego nie rób!

  • Nie wyciskaj potówek.
  • Nie smaruj ich spirytusem.
  • Kąpiel w nadmanganianie potasu stosuj tylko po konsultacji z lekarzem.
  • Nie myj dziecka zwykłym mydłem (nadmiernie wysusza skórę).
  • Nie smaruj skóry dziecka oliwką (może nasilać występowanie zmian) ani tłustymi kremami (blokują oddychanie skóry).

Jeśli potówek jest dużo albo długo się utrzymują, konieczna jest wizyta u dermatologa.

M jak mama - Jak odczytywać siatki centylowe?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza