Wirus RSV atakuje w tym roku więcej dzieci. Jak rozpoznać objawy?

2021-10-07 22:04

Coraz więcej dzieci choruje z powodu na wirusa RSV, w dodatku liczba chorych jest większa niż w poprzednich latach i to nie tylko wcześniaków.

Wirus RSV
Autor: Getty Images Wirus RSV jest szczególnie niebezpieczny dla wcześniaków

Spis treści

  1. RSV w roku 2021
  2. Wirus RSV - objawy

Wirus RSV atakuje głównie niemowlęta chociaż chorować mogą też dzieci, dorośli i osoby starsze. Najczęściej objawy nie są gwałtowne i niebezpieczne, przypominają przeziębienie. Jednak u części dzieci, w tym głównie wcześniaków RSV może stanowić zagrożenie życia.

RSV w roku 2021

W tym roku w wyniku ubiegłorocznej pandemii, kiedy zwiększona higiena i środki ostrożności związane z COVID-19 obniżyły liczbę zachorowań związanych z RSV, w tym roku liczba ta jest znacznie większa i już teraz w szpitalach jest więcej dzieci z tą diagnozą. Zwiększenie liczby zachorowań to naturalny efekt komensacji po lżejszym roku 2020, więc warto obserwować objawy przeziębieniowe u dzieci.

Karpacz 2021 - Piotr Skarżyński: W dobie pandemii nie bagatelizujmy oznak przeziębienia

Wirus RSV - objawy

Pierwsze objawy zakażenia wirusem RSV przypominają przeziębienie i są często źle diagnozowane. Śluzowo-ropna wydzielina przypomina zwykły ostry katar, a problemy z karmieniem dziecka cżęsto towarzyszą chorobom. Pojawiają się również takie objawy jak:

  • przyspieszenie oddechu,
  • cięższa praca mięśni oddechowych
  • obniżenie saturacji
  • bezdechy,
  • niewydolność oddechowa,
  • duża ilość wydzieliny w drogach oddechowych, która jest niezwykle trudna do odessania.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza