Późne ząbkowanie: co robić, gdy dziecko nie ząbkuje?

Ząbkowanie dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Pierwsze ząbki dziecka powinny się pojawić między 6. a 12. miesiącem życia.

Ząbkowanie zaczyna się zwykle w 6. miesiącu życia – dziecko powinno mieć wówczas choć jeden ząbek mleczny. Gorzej, kiedy dziecko przekracza 6. miesiąc życia, a później 7. i 8., a ząbkowania... nie ma. Co zrobić, gdy dziecko nie ząbkuje? Jakie są przyczyny późnego ząbkowania?

Ząbkowanie to temat trudny zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Kiedy maluch staje się płaczliwy i rozdrażniony, nie chce jeść i wkłada sobie rączki do buzi jest to ewidentny znak, że rozpoczęło się ząbkowanie. I niestety szybko się nie skończy - może potrwać nawet do kilkunastu miesięcy.

>> Kalendarz ząbkowania: kiedy pojawiają się pierwsze zęby u dziecka i jak ulżyć niemowlakowi podczas ząbkowania

Ząbkowanie : kiedy powinno się rozpocząć?

Nie da się jednoznacznie określić, kiedy powinny pojawić się pierwsze ząbki. U niektórych dzieci mogą się one zacząć wyżynać nawet w 3. miesiącu życia, u innych - w 6. O późnym ząbkowaniu możemy mówić wtedy gdy u dziecka, które osiągnęło 6. miesiąc życia, nawet nie rozpoczął się proces ząbkowania (tzn. dziąsła nie są zaczerwienione i rozpulchnione).

Stomatolodzy dziecięcy jednak uspokajają, że do 12. miesiąca życia dziecka rodzice nie powinni panikować. Zresztą, późne zęby to mocniejsze zęby. - Zęby ulegają mineralizacji zarówno w życiu płodowym, jak i po narodzinach. Jeśli ten okres jest skrócony, a zęby szybko się wyżynają, są one osłabione i bardziej podatne na próchnicę - mówi stomatolog dziecięcy Katarzyna Sabuda.

>> Sposoby na bolesne ząbkowanie: ząbkowanie a biegunka, ślinienie i brak apetytu

Późne ząbkowanie: przyczyny

- Kiedy kobieta długo karmi piersią i dieta jest mało urozmaicona, może dojść do niedoborów witamin czy żelaza, co może wpłynąć na późniejsze ząbkowanie u dzieci. Podobnie może się stać, gdy dziecko nie spożywa pokarmów twardych. Zęby nie są wtedy stymulowane przez gryzienie do wyżynania - mówi stomatolog dziecięcy Katarzyna Sabuda.

>> Ząbkowanie bez bólu: co robić, by niemowlak nie cierpiał z powodu ząbkowania

Polecamy wideo: Ząbkowanie u dziecka

TVP/x-news

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE