Późne ząbkowanie: co robić, gdy dziecko nie ząbkuje?

Ząbkowanie dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Pierwsze ząbki dziecka powinny się pojawić między 6. a 12. miesiącem życia.

Ząbkowanie zaczyna się zwykle w 6. miesiącu życia – dziecko powinno mieć wówczas choć jeden ząbek mleczny. Gorzej, kiedy dziecko przekracza 6. miesiąc życia, a później 7. i 8., a ząbkowania... nie ma. Co zrobić, gdy dziecko nie ząbkuje? Jakie są przyczyny późnego ząbkowania?

Ząbkowanie to temat trudny zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Kiedy maluch staje się płaczliwy i rozdrażniony, nie chce jeść i wkłada sobie rączki do buzi jest to ewidentny znak, że rozpoczęło się ząbkowanie. I niestety szybko się nie skończy - może potrwać nawet do kilkunastu miesięcy.

>> Kalendarz ząbkowania: kiedy pojawiają się pierwsze zęby u dziecka i jak ulżyć niemowlakowi podczas ząbkowania

Ząbkowanie : kiedy powinno się rozpocząć?

Nie da się jednoznacznie określić, kiedy powinny pojawić się pierwsze ząbki. U niektórych dzieci mogą się one zacząć wyżynać nawet w 3. miesiącu życia, u innych - w 6. O późnym ząbkowaniu możemy mówić wtedy gdy u dziecka, które osiągnęło 6. miesiąc życia, nawet nie rozpoczął się proces ząbkowania (tzn. dziąsła nie są zaczerwienione i rozpulchnione).

Stomatolodzy dziecięcy jednak uspokajają, że do 12. miesiąca życia dziecka rodzice nie powinni panikować. Zresztą, późne zęby to mocniejsze zęby. - Zęby ulegają mineralizacji zarówno w życiu płodowym, jak i po narodzinach. Jeśli ten okres jest skrócony, a zęby szybko się wyżynają, są one osłabione i bardziej podatne na próchnicę - mówi stomatolog dziecięcy Katarzyna Sabuda.

>> Sposoby na bolesne ząbkowanie: ząbkowanie a biegunka, ślinienie i brak apetytu

Późne ząbkowanie: przyczyny

- Kiedy kobieta długo karmi piersią i dieta jest mało urozmaicona, może dojść do niedoborów witamin czy żelaza, co może wpłynąć na późniejsze ząbkowanie u dzieci. Podobnie może się stać, gdy dziecko nie spożywa pokarmów twardych. Zęby nie są wtedy stymulowane przez gryzienie do wyżynania - mówi stomatolog dziecięcy Katarzyna Sabuda.

>> Ząbkowanie bez bólu: co robić, by niemowlak nie cierpiał z powodu ząbkowania

Polecamy wideo: Ząbkowanie u dziecka

TVP/x-news

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE