Późne ząbkowanie: co robić, gdy dziecko nie ząbkuje?

2021-11-12 10:08

Ząbkowanie zaczyna się zwykle w 6. miesiącu życia – dziecko powinno mieć wówczas choć jeden ząbek mleczny. Gorzej, kiedy dziecko przekracza 6. miesiąc życia, a później 7. i 8., a ząbkowania... nie ma. Co zrobić, gdy dziecko nie ząbkuje? Jakie są przyczyny późnego ząbkowania?

Ząbkowanie dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Pierwsze ząbki dziecka powinny się pojawić między 6. a 12. miesiącem życia.

Ząbkowanie to temat trudny zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Kiedy maluch staje się płaczliwy i rozdrażniony, nie chce jeść i wkłada sobie rączki do buzi jest to ewidentny znak, że rozpoczęło się ząbkowanie. I niestety szybko się nie skończy - może potrwać nawet do kilkunastu miesięcy.

Co zrobić kiedy dziecku długo nie wyrasta pierwszy ząbek? Czy to już późne ząbkowanie?

Zobacz: Kalendarz ząbkowania: kiedy pojawiają się pierwsze zęby u dziecka i jak ulżyć niemowlakowi podczas ząbkowania

Spis treści

  1. Ząbkowanie : kiedy powinno się rozpocząć?
  2. Późne ząbkowanie: przyczyny
Kalendarz ząbkowania u dziecka

Ząbkowanie : kiedy powinno się rozpocząć?

Nie da się jednoznacznie określić, kiedy powinny pojawić się pierwsze ząbki. U niektórych dzieci mogą się one zacząć wyżynać nawet w 3. miesiącu życia, u innych - w 6. O późnym ząbkowaniu możemy mówić wtedy gdy u dziecka, które osiągnęło 6. miesiąc życia, nawet nie rozpoczął się proces ząbkowania (tzn. dziąsła nie są zaczerwienione i rozpulchnione).

Stomatolodzy dziecięcy jednak uspokajają, że do 12. miesiąca życia dziecka rodzice nie powinni panikować.

Zresztą, późne zęby to mocniejsze zęby. - Zęby ulegają mineralizacji zarówno w życiu płodowym, jak i po narodzinach. Jeśli ten okres jest skrócony, a zęby szybko się wyżynają, są one osłabione i bardziej podatne na próchnicę - mówi stomatolog dziecięcy Katarzyna Sabuda.

Poznaj: Sposoby na bolesne ząbkowanie: ząbkowanie a biegunka, ślinienie i brak apetytu

Późne ząbkowanie: przyczyny

- Kiedy kobieta długo karmi piersią i dieta jest mało urozmaicona, może dojść do niedoborów witamin czy żelaza, co może wpłynąć na późniejsze ząbkowanie u dzieci. Podobnie może się stać, gdy dziecko nie spożywa pokarmów twardych. Zęby nie są wtedy stymulowane przez gryzienie do wyżynania - mówi stomatolog dziecięcy Katarzyna Sabuda.

Przeczytaj: Ząbkowanie bez bólu: co robić, by niemowlak nie cierpiał z powodu ząbkowania

TVP/x-news

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza