Buciki dla niemowlaka: na co zwracać uwagę przy zakupie butów?

2014-05-12 11:14

Jakie powinny być pierwsze buciki dla niemowlaka i od kiedy dziecko może nosić buty? Rozwiewamy wątpliwości związane z zakupem obuwia dziecięcego.

buty dla niemowlaka
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Buciki dla niemowlaka: kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka?
  2. Buciki dla niemowlaka: jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Czy buciki dla niemowlaka powinny być sztywne, czy lepsze są miękkie? Z zapiętkiem, czy bez? Między innymi od tego, jakie będą zależy, czy w przyszłości malec będzie miał zdrowe stopy i prawidłową postawę.

Buciki dla niemowlaka: kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka?

Nie wystarczy wejść do sklepu, przymierzyć kilku par i kupić tej, która pasuje na stopę i ładnie wygląda. Buty – zwłaszcza pierwsze, dla niemowlaka – powinny spełnić szereg warunków, bo tylko wtedy nie zaburzą rozwoju stóp. Jednak w internecie sporo jest sprzecznych opinii na temat tego, jakie powinny być i jak je dobierać. Mitem jest, że pierwsze buciki trzeba kupić dziecku tuż po urodzeniu, bo dopóki malec większość czasu spędza w pozycji leżącej, a resztę na rękach rodziców, butów nie potrzebuje. Nóżki chronimy przed chłodem, wkładając na nie luźne, nie uciskające paluszków ani stopy, skarpetki. O pierwszych butach można pomyśleć dopiero wtedy, gdy dziecko zaczyna już samo stawać i przygotowuje się do samodzielnego chodzenia.

>> Czytaj także: Stopy końsko-szpotawe, czyli wada wrodzona stóp dziecka >>

Buciki dla niemowlaka: jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Prawdą jest natomiast, że butów dla  malca nie wolno kupować z patyczkiem w ręku. Dziecko musi je przymierzyć, bo liczy się nie tylko długość stopy (a więc i wkładki), ale i jej kształt. Pulchna stópka wymaga więcej przestrzeni w bucie, zwłaszcza po bokach, z kolei buciki na wąską stopę mogą też być węższe, ale wtedy buty powinny mieć wkładkę minimalnie dłuższą. Malec może mieć też wysokie podbicie, przez co but nawet dobry na długość może nie pasować na stopę. Ważne też, by malec miał możliwość swobodnego poruszania paluszkami – czubek buta powinien być szeroki i wysoki.

O tym, na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę kupując buty dla niemowlaka, przeczytacie w czerwcowym numerze M jak Mama, który jest już w kioskach!

>> Przeczytaj na naszym forum jakie buty będą najwygodniejsze do nauki chodzenia >>

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza