Fotelik samochodowy 0-13 kg. Jaki fotelik dla niemowlaka? Nasz ranking 2021

2021-01-22 18:16

Foteliki samochodowe 0-13 kg przeznaczone są dla noworodków i niemowląt, których waga nie przekracza 10 kg (w przypadku grupy 0) lub 13 kg (grupa 0+). Niezbędny w aucie, gdzie zapewnia bezpieczeństwo. Przydatny w domu, bo ułatwia opiekę nad maluchem. Zanim kupisz, porównaj różne modele.

Fotelik dla niemowlaka
Autor: thinkstockphotos.com Jaki fotelik samochodowy (0-13) wybrać dla niemowlaka?

Choć dziecko można przewozić również w foteliku samochodowym z innych grup wagowych (np. 0–18 czy 0–25 kg), to te są najbardziej praktyczne, bo można je wykorzystywać również poza autem: w domu zamiast leżaczka czy na spacerze, dopinając do stelaża za pomocą odpowiednich adapterów.

Kupując fotelik dla niemowlaka, trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów, które mają znaczenie dla wygody i bezpieczeństwa.

Spis treści

 1. Jaki wybrać fotelik dla niemowlaka?
 2. Istotne parametry fotelika samochodowego 0-13 kg 
 3. Do kiedy fotelik samochodowy 0-13 kg?
 4. WYBÓR FOTELIKÓW SAMOCHODOWYCH DLA NIEMOWLĄT (0-13 kg). Ranking 2021
Czy warto kupować fotelik na lata?

Jaki wybrać fotelik dla niemowlaka?

Fotelik dla niemowlaka powinien być nowy – ten z drugiej ręki może mieć wady, które pogorszą jego bezpieczeństwo. Nawet jeśli nie uczestniczył w wypadku, może być zużyty, bo średnia trwałość tworzywa to 3–5 lat. Po tym czasie fotelik przestaje być tak bezpieczny jak na początku. Co warto sprawdzić przed zakupem?

 • Czy pasuje do waszego auta?

Fotelika nie kupuje się na oko – wcześniej trzeba go przymierzyć do auta i ocenić, czy na pewno da się stabilnie zamontować na siedzeniu. Usługę doboru lepiej powierzyć profesjonalistom – oferuje ją wiele sklepów (zwykle kosztuje ona ok. 50 zł).

 • Czy ma miękką, przyjemną w dotyku wyściółkę?

Gdy malec wyrośnie już z wkładki redukcyjnej dla noworodków, będzie jej dotykał buzią i główką.

 • Czy tapicerkę łatwo zdjąć do prania?

Wymaga to wypięcia jej z pasów, co w niektórych modelach zajmuje kilka minut, a w innych – sporo czasu.

 • Czy zapięte pasy nie będą się wrzynały w ciało dziecka?

We wszystkich modelach pasy mają specjalne szerokie osłonki, jednak w niektórych są one wyłożone miękką gąbką, a w innych jest to tylko pasek tkaniny owinięty wokół pasa bezpieczeństwa.

 • Czy mechanizm zapinania pasów jest niedostępny dla dziecka?

Są dzieci, które szybko odkrywają, jak to działa, i rozpinają pasy w trakcie jazdy. By tego uniknąć, zapięcie nie może łatwo się rozpinać albo powinno być zakryte.

Czytaj: Karuzela do łóżeczka - wybierz mądrze i znajdź najlepszą karuzelę dla swojego dziecka

Istotne parametry fotelika samochodowego 0-13 kg 

 • ZGODNOŚĆ Z NORMĄ (HOMOLOGACJA)

Sprzedawane w Polsce foteliki dla niemowląt muszą spełniać wymogi europejskiej normy bezpieczeństwa ECE R44/04 (producent musi to zaznaczyć na etykiecie). Równolegle funkcjonuje norma I-size, zgodnie z którą fotelik dobiera się nie do wagi, lecz do wzrostu, i można go montować na bazie I-size.

 • SPOSÓB MONTAŻU

Fotelik można zamontować bezpośrednio na kanapie auta albo za pomocą bazy Isofix lub I-size (jeśli w aucie są odpowiednie mocowania). Dzięki bazie jest on stabilniejszy, a dziecko – bezpieczniejsze.

 • OCENA W TESTACH ZDERZENIOWYCH

W testach sprawdzana jest m.in. wytrzymałość na zderzenia. Im wyższą notę uzyskał dany model, tym jest bezpieczniejszy. Jeśli dwa modele mają identyczną ocenę, należy wybrać ten, który lepiej można dopasować do siedzenia w samochodzie.

 • SYSTEMY BEZPIECZEŃSTWA

Niektóre foteliki mają zabezpieczenia, które w razie kolizji ochronią malca.

 • MOŻLIWOŚĆ WPIĘCIA DO WÓZKA

Ta opcja pozwala na krótkie spacery z fotelikiem zamiast gondoli. Większość fotelików pasuje tylko do konkretnych modeli wózka.

 • WYPOSAŻENIE

Wkładka redukcyjna dla noworodka, osłonki pasów czy obszerny daszek to standard. Do niektórych modeli można jednak dokupić coś więcej, np. moskitierę (przyda się latem, jeśli fotelik będzie dopinany do stelaża), pokrowiec na nóżki czy folię przeciwdeszczową.

Do kiedy fotelik samochodowy 0-13 kg?

Zazwyczaj z pierwszego fotelika niemowlęta korzystają do 15. miesiąca życia, choć niektóre dzieci wyrastają z nich wcześniej. W takim foteliku maluch może jeździć, nawet jeśli nóżkami dotyka oparcia siedzenia auta.

Fotelik wymieniamy na większy dopiero wtedy, gdy głowa dziecka wystaje powyżej górnej krawędzi, malec przekroczył maksymalną dopuszczalną wagę (lub wzrost w przypadku fotelików I-size) albo pasów nie można prawidłowo dopiąć.

WYBÓR FOTELIKÓW SAMOCHODOWYCH DLA NIEMOWLĄT (0-13 kg). Ranking 2021

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza