Materac dla dziecka. Wady i zalety rodzajów materaców dziecięcych

2014-02-12 17:02

Dobry materac dla dziecka to jeden z podstawowych elementów wyposażenia pokoju każdego maluszka. Niemowlę spędza w łóżeczku większą część czasu. Warto więc zadbać o to, by dziecko leżało na dobrej jakości materacu. Prezentujemy rodzaje materaców dziecięcych. Sprawdźcie, jaki materac wybrać dla niemowlaka, a jaki dla starszego dziecka.

WYPRAWKA NIEMOWLAKA czy warto kupic SKLADANE LOZECZKO
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

 1. Materace lateksowe
 2. Materace lateksowo-kokosowe
 3. Materace bonelowe
 4. Materace piankowe
 5. Materace gryczano-kokosowe

Przeczytaj: Sen niemowlaka. Ile powinno spać niemowlę?

Materace lateksowe

 • Lateks powstaje z mleczka kauczukowego. Wewnątrz warstwy lateksu znajdują się pionowe kanaliki – dzięki nim materac „oddycha”. Naszym zdaniem to jedno z najbardziej polecanych rozwiązań. Trzeba jednak koniecznie zwrócić uwagę na jakość materiału, z którego materac został wykonany – mówi Grażyna Kalinowska reprezentująca markę Muzpony.
 • – Ze względu na właściwości oraz trwałość zawsze polecam ten rodzaj materaca, można bowiem z niego korzystać po zmianie pokrowca. Przed podjęciem tej czynności należy jednak dokładnie obejrzeć płytę lateksową, sprawdzając, w jakiej jest kondycji – mówi Agnieszka Wójcik z firmy Vitmat. Rodzice muszą się liczyć z wydatkiem co najmniej 150–200 zł, jednak zdaniem naszych rozmówców, warto zainwestować. – Jedną z największych zalet materaców lateksowych dla dziecka jest to, że zapewniają dobre podparcie punktowe dla ciała, gwarantując najwyższy komfort snu. Luksusową odmianą lateksu jest Climalatex, surowiec wulkanizowany w temperaturze minus 35 ̊C. Powstałe w tym procesie otwarte kanaliki powietrza umożliwiają wentylację materaca oraz jeszcze lepsze anatomiczne podparcie dla ciała dziecka – wyjaśnia zawiłości technologiczne Krzysztof Ell. Orientacyjna cena: od 150 zł.

Materace lateksowo-kokosowe

 • Zachowują się tak jak materace kokosowo-gryczane, choć odbywa się to na innych zasadach. Dziecko od chwili narodzin leży na stronie lateksowej. Powierzchnia materaca przy takim ułożeniu ulega odkształcaniu, dostosowując się do kształtu ciała już na skutek ciężaru ciała dziecka. Gdy podniesiemy dziecko z materaca, wraca on samoistnie do swojego pierwotnego kształtu. W przypadku zakupu tego produktu rodzic nie musi rozważać, czy prawidłowo ocenił rozwój niemowlaka i w odpowiednim momencie odwrócił materac, ponieważ od pierwszych dni leży on zawsze w jednakowej pozycji. Jeśli chodzi o cenę, to materac ten przegrywa w konkurencji z kokosowo-gryczanym – mówi Tomasz Kędziora z ZPH Tomi.
 • – Materac lateksowo-kokosowy to nic innego jak dwustronna odmiana materaca lateksowego. Ma dodatkową warstwę kokosową. Koszty zakupu nieco wzrastają, lecz taki produkt dopasowuje się do sylwetki, a ma tę zaletę, że jest równocześnie odporny na odkształcenia – opiniuje Grażyna Kalinowska, brand manager marki Muzpony. Orientacyjna cena: od 200 zł.

Przeczytaj: Materace dla alergików. Rodzaje materacy i ich zalety

Materace bonelowe

 • Kolejnym rodzajem materaca dla dziecka są materace sprężynowe. – Sprężyny są połączone i otoczone pianką poliuretanową, materace mogą być także wzbogacone o warstwę kokosową – mówi Grażyna Kalinowska. To opcja dla rodziców ceniących sobie tradycyjne rozwiązania. – Zamiast warstwy kokosowej można wybrać także materac z końskim włosiem, mający certyfikat Öko -Tex. Materac bonelowy to jakby powrót do korzeni. Sprężyny dają ciału podparcie powierzchniowe. Niekiedy stosowane są sprężyny kieszeniowe – dodaje Krzysztof Ell. Orientacyjna cena: od 150 zł.

Materace piankowe

 • Wykonane są z syntetycznej pianki poliuretanowej i łatwo się odkształcają. – To najtańsze, ale i najgorsze rozwiązanie. Zapłacimy za tego rodzaju produkty już nawet kilkadziesiąt złotych – mówi Grażyna Kalinowska, brand manager marki Muzpony.
 • – Jeżeli pianka, to najlepiej wysokoelastyczna – najbardziej odporna na odkształcenia. Dobre jest również połączenie pianki z innymi surowcami, takimi jak końskie włosie, kokos czy lateks – dodaje Krzysztof Ell z Baby’s Zone. Nieco mniej krytyczną opinię o materacach piankowych prezentuje Agnieszka Wójcik z firmy Vitmat. – Materace piankowe zazwyczaj kupowane są przez rodziców, którzy wiedzą, że dziecko będzie na nim spało nie dłużej niż rok. Nie polecam jednak spadku po starszym rodzeństwie, ponieważ często pozostają na produktach wygniecenia – zaznacza. Orientacyjna cena: od 60 zł.

Przeczytaj: Alergia u dziecka. Rodzaje i przyczyny

Materace gryczano-kokosowe

 • Po jednej stronie – twardej – mają wkład kokosowy, po drugiej – wszyty w pokrowiec wkład z naturalnej łuski gryczanej. Łuska nie nagrzewa się od skóry dziecka, dzięki czemu powietrze swobodnie przepływa. Takie materacyki są dobrym rozwiązaniem dla osób niedysponujących dużym budżetem, a chcących kupić materac dobrej jakości – mówi Grażyna Kalinowska z Muzpony. Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów materacy dla dzieci. Na bardzo ważny aspekt dotyczący bezpieczeństwa zwraca uwagę Krzysztof Ell z Baby’s Zone. – Decydując się na materac z łuską gryczaną, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na certyfikat jej pochodzenia z ekologicznego gospodarstwa, wraz z potwierdzeniem sposobu jej przygotowania i przechowywania, aby mieć pewność, że przy jej uprawie nie były stosowane środki chemiczne groźne dla malucha. Ze względu na bezpieczeństwo atest powinna mieć także sama mata, w której zamykana jest łuska gryczana – radzi Krzysztof Ell.
 • Noworodka kładziemy na stronie, po której znajduje się mata z włókna kokosowego. Stanowi ona równe, twarde i stabilne podparcie dla malucha. Kiedy dziecko ma sześć, siedem miesięcy i w miarę dynamicznie odwraca się na boki, materac należy odwrócić i położyć drugą, gryczaną stroną do góry. Maluch podczas ruchu powoduje przemieszczanie łuski gryczanej w pokrowcu. Tym samym powierzchnia materaca – podobnie jak piasek na plaży – dostosowuje się do kształtu ciała dziecka. Dzięki temu ciało naszej pociechy w każdym miejscu jest podparte. Niemowlak chodzący po takim materacu ma wypełnione wysklepienie stopy, co zapobiega powstawaniu w przyszłości płaskostopia – zauważa Tomasz Kędziora z ZPH Tomi. Orientacyjna cena: od 70 zł.

miesięcznik "M jak mama"