Gdy wózek jest "ble", a chodzenie szybko męczy. Te rowerki trójkołowe to zbawienie dla rodzica
Rower trójkołowy w wielu sytuacjach staje się prawdziwym wybawieniem dla rodziców. Wiele starszych maluchów, zwłaszcza wiosną i latem, nie lubi jeździć w wózkach. Zwyczajnie się w nich nudzą. Rowerek trójkołowy w takiej sytuacji wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Świetnie zastąpi wózek i będzie przy tym wspaniałą atrakcją dla dziecka. Szukamy solidnych modeli rowerków trójkołowych, które posłużą niejednemu dziecku.

Rowerek trójkołowy na przestrzeni lat znacznie zmienił swoje funkcje. Kiedyś był jedynie dobrym rozwiązaniem dla dzieci wczesno-przedszkolnych, początkujących w jeździe, bo łatwo było utrzymać na nim równowagę. Dziś, rowerek trójkołowy to pojazd, z którego dziecko może korzystać już od czasów niemowlęcych. Wszystko za sprawą dobrze dopasowanych oparć, bezpiecznych pasów i dołączonych poręczy do pchania rowerka przez rodzica. Dlatego taki rowerek, jeśli wybierzemy odpowiedni model, można już kupić dla 8-9 miesięcznego dziecka. Z całą pewnością z rowerka trójkołowego może korzystać maluch, który sam stabilnie siedzi.
Spis treści
- Rowerek trójkołowy z wieloma funkcjami czy zwykły?
- Koła – to im trzeba przyjrzeć się najbardziej
- Przydatne funkcje i akcesoria w rowerku trójkołowym
- Rowerek trójkołowy – nasz przegląd 2022
Rowerek trójkołowy z wieloma funkcjami czy zwykły?
Rodzice zastanawiający się nad kupnem rowerka trójkołowego, z pewnością będą myśleć nad tym, czy kupić zwykły rowerek trójkołowy z pałąkiem do prowadzenia, czy rowerek wielofunkcyjny.
Najważniejszą kwestią jest to, kiedy dokonujemy zakupu. Dla najmłodszych maluszków z pewnością lepszy będzie rowerek z takimi funkcjami, jakie posiadają wózki. To też świetny wybór dla rodziców dzieci, których okolice 9. miesiąca życia przypadają na ciepły okres w roku i które niechętnie korzystają z wózka. Dzięki rowerkowi wielofunkcyjnemu, zwykły spacer, czy zakupy mogą okazać się o wiele prostsze.
Jeśli zaś chcemy kupić rowerek starszemu dziecku, mającemu 2-2,5 roku, zwykły model będzie wystarczający, ale powstaje wówczas kolejne pytanie. Czy dziecko nie jest już za duże na taki rowerek i czy nie lepiej postawić na rowerek biegowy, który jednocześnie będzie pracował nad równowagą malucha? W takim wypadku, dobrym pomysłem będzie wybranie się na wspólne zakupy i wypróbowanie różnych opcji, aby znaleźć tą, która najlepiej podpasuje małemu użytkownikowi.
Polecamy: Rowerek biegowy dla dziecka: jaki wybrać?
Koła – to im trzeba przyjrzeć się najbardziej
Koła w każdym rowerze są niezbędnym elementem, ale w rowerku trójkołowym, tym bardziej należy się im przyjrzeć. Decydują nie tylko o komforcie jazdy i prowadzenia rowerka, ale także o praktyczności i bezpieczeństwie użytkowania. Jakie wybrać?
- Opony gumowe – koła z gumowymi oponami będą dużo łatwiejsze w prowadzeniu. Pokonają każdą przeszkodę nawierzchni, zamortyzują nierówności, będą też o wiele cichsze. Na rynku jest sporo modeli, ze zwykłymi plastikowymi kołami, które zdecydowanie obniżają komfort użytkowania, a wbrew pozorom nie obniżają cen, jakie proponują za nie producenci.
- „Wolne koło” – to funkcja niezbędna dla najmłodszych. Dzięki niej pedały nie obracają się wraz z kręcącym się przednim kołem i nie będą uderzać dziecka.
- Blokada kół – tak jak w wózkach, blokada kół to bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu dziecko nie zjedzie w dół, gdy stoimy na wzniesieniu, nie odjedzie, gdy robimy zakupy itp.
Przeczytaj: Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?
Przydatne funkcje i akcesoria w rowerku trójkołowym
Rowerki trójkołowe mają tak wiele różnych funkcji, że producenci deklarują często, że nadają się aż na 6 etapów rozwoju małego dziecka. Poszczególne części można odejmować lub dodawać wraz z wiekiem malucha. Jest to więc sprzęt do wykorzystania na lata warto, by był maksymalnie praktyczny. Jakie funkcje się przydadzą?
- Składanie – wiele rowerków trójkołowych składa się na płasko, niektóre nawet w formę walizki, która ułatwia transport samochodem, czy samolotem. To jedna z najważniejszych funkcji rowerka, bo jeśli dziecko polubi swój pojazd, będziecie go zabierać w każdą podróż czy wycieczkę.
- Modyfikacje siedziska - dla niemowląt koniecznością będą 5 punktowe pasy bezpieczeństwa i obręcz dookoła siedziska, ale starszakowi będą już przeszkadzać, warto więc by fotelowe siedzenie zamieniało się w siodełko do jazdy. Bardzo przydatna będzie możliwość zmiany kąta nachylenia oparcia. Niemowlęta będą mogły wygodnie spać podczas spaceru. Z tego samego względu dobrą opcją jest też fotel obrotowy, tak by dziecko mogło jechać przodem, ale też tyłem do kierunku jazdy, widząc prowadzącego je opiekuna.
- Ochrona przeciwsłoneczna – niektóre modele posiadają zwykłe proste daszki, inne mają bardziej chroniące budki, jak te w wózkach. Warto też zwrócić uwagę na materiał zadaszenia. Najlepsze modele posiadają daszki z materiałów z ochroną UV.
- Dodatkowe torby, koszyki – jeśli rowerek będzie miał momentami zastępować wózek, to torby, saszetki, bagażniki będą bardzo praktycznymi elementami wyposażenia pojazdu. Im pojemniejsze, tym lepiej.
Rowerek trójkołowy – nasz przegląd 2022
Nasza redakcja wybrała 5 modeli rowerków, które posłużą wam przez lata. Oto one:

Autor: Ceneo
rowerek trójkołowy
Dostosowany do dzieci już od 9 miesiąca. Ma gumowe koła z blokadą, siedzisko z modyfikacjami (w tym możliwość jechania przodem do osoby prowadzącej). Do tego bardzo przydatna funkcja składania.

Autor: Ceneo
rowerek trójkołowy
Polecany od 9 miesiąca życia, ma 5 punktowe pasy bezpieczeństwa, daszek z filtrem UV, obrotowe siedzisko i regulację oparcia do pozycji półleżącej. Rączka do prowadzenia z regulowaną długością.

Autor: Ceneo
rowerek trójkołowy
Błyskawicznie składany rowerek. Oparcie obracane, z możliwością zmiany kąta nachylenia. Ogromny plus za dużą torbę z tyłu wózka i gumowe opony z bieżnikiem zapewniające doskonałą przyczepność.

Autor: Ceneo
rowerek trójkołowy
Produkt dla dzieci od 10 miesiąca. Opatentowany system rozkładania za pomocą jednej ręki. Niewielkie kształty po złożeniu. W zestawie torba do transportowania. Ma daszek z ochroną UV i gumowe koła.

Autor: Ceneo
rowerek trójkołowy
Rowerek już od 8 miesiąca życia. Ma funkcję wolnego koła i „wolnej” kierownicy. Obrotowe siedzisko z regulacją oparcia. Tylne koła z możliwością blokady. Dostępny w wielu wersjach kolorystycznych.