Wózki retro - jak wybrać nie tylko ładne, ale i praktyczne?

2021-08-03 11:14

Wózki retro wzbudzają zachwyt, ale o tym, czy będą również praktyczne, decydują szczegóły. Warto wiedzieć jakie.

wózki retro
Autor: Getty Images wózki retro

Wózki retro są eleganckie, wykonane z dbałością o detale. Zazwyczaj kosztują 3–4 tys. złotych, a więc są dużo droższe niż przeciętny nowoczesny wózek dziecięcy (choć zdarzają się wyjątki). Występują w całej gamie kolorów i wzorów, ale łączy je jedno – każdy z nich, niezależnie od producenta, koloru czy typu nawiązuje wyglądem do modeli, które pierwotnie najczęściej powstawały w latach 60. i 70. XX wieku we Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Czy warto kupić taki wózek tylko ze względu na jego walory estetyczne?

Spis treści

  1. Wózki retro - charakterystyka stylu
  2. Wózki w stylu retro – gdzie szukać?
  3. Ile kosztują wózki w stylu retro?
  4. Wózek retro – dobry do bujania
  5. Uwaga na wagę wózka
Fryzura retro z opaską

Wózki retro - charakterystyka stylu

Wózki sprzed ponad pół wieku, miały charakterystyczny wygląd – ozdobny chromowany stelaż, duże, cienkie koła ze szprychami (białe lub czarne z białymi brzegami), a także obszerną gondolę, często bogato zdobioną, zdarzało się też, że wykonaną z wikliny. I to w zasadzie było wszystko.

Czytaj także: Wózek do biegania - jaki wózek biegowy wybrać?

Taki wózek był piękny, ale dziś uznalibyśmy go za niepraktyczny, bo dużo ważył, nie miał skrętnych przednich kół ani innych udogodnień, jakie mają do dyspozycji dzisiejsi rodzice. Dlatego modele, ściśle wzorowane na pierwowzorach, spotykane są coraz rzadziej. Wśród wózków w stylu retro przeważają takie, które z tradycji czerpią tylko wygląd – cała reszta to nowoczesne rozwiązania.

Wózki w stylu retro – gdzie szukać?

Wózki retro najłatwiej znaleźć w sklepach internetowych, wpisując w wyszukiwarkę odpowiednie hasło – wózek retro, klasyczny, vintage czy oldschool. Liczba wyników, jakie uzyskamy, będzie imponująca, bo w ofercie ma je wiele sklepów. Podobnie jak wózki nowoczesne, modele retro występują także w spostaci wózków wielofunkcyjnych:

  • głębokiej, w której jest sama gondola,
  • dwufunkcyjnej, w której gondolę można przerobić na spacerówkę,
  • wielofunkcyjnej, gdzie na stelażu można zamiennie montować gondolę, spacerówkę i fotelik.

Dzięki temu wózek łatwiej jest dopasować do swoich potrzeb i stylu życia.

Ile kosztują wózki w stylu retro?

Ciekawostką są ceny. W przypadku nowoczesnych wózków zasadą jest to, że im prostszy model, tym niższa cena. Natomiast o kosztach wózka w stylu retro decydują detale mające wpływ nie tylko na funkcjonalność, ale też na wygląd. Przykładowo wózek Tako Lumi Lum 2 w 1, w którym poszycie gondoli wykonano ze specjalnego sznurka tkanego ręcznie na krosnach, kosztuje około 2800 zł. Cena modelu Classica Balestrino włoskiej firmy Inglesina przekracza 5500 zł, a wpływ na to ma nie tylko fakt, że wózek jest trzyfunkcyjny, lecz również drobiazgi, jak stylowe firaneczki ozdabiające budkę czy ręcznie malowany znak firmowy umieszczony na porcelanowej nakładce na budce. Za trzyfunkcyjny wózek Roan Marita Lux, również utrzymany w stylu retro, ale już nie tak pieczołowicie wykończony, trzeba zapłacić około 1700 zł.

Wózek retro – dobry do bujania

Czy warto kupić wózek stylizowany na model sprzed lat? Opinie, jakie można znaleźć w internecie, są podzielone, nawet wśród osób zachwyconych ich wyglądem. Sporo zależy bowiem od tego, jak dany wózek jest wyposażony i jakie ma rozwiązania techniczne. W przeciwieństwie do nowoczesnych wózków, wózki retro nie są naszpikowane nowinkami. Z trudem znajdziemy model wyposażony w wiele udogodnień – najczęściej jest tak, że wózek ma trzy, cztery przydatne rozwiązania, na przykład centralny hamulec, składany stelaż i regulowaną rączkę.

Ale są też zalety wspólne dla większości modeli. Po pierwsze, obszerna gondola, zazwyczaj dużo większa niż taka w zwykłym wózku, dzięki czemu może służyć dłużej. Ta zaleta sprawia, że jest to model idealny dla dzieci wysokich rodziców. Po drugie, duże koła – za ich sprawą wózek świetnie radzi sobie podczas spacerów na każdym rodzaju podłoża, nawet tam, gdzie stan dróg pozostawia wiele do życzenia. Wreszcie mają one miękkie zawieszenie (często na wahaczach), dzięki czemu wózek dobrze amortyzuje wstrząsy, a leżącego w nim malca można bujać na boki, co pozwala dziecku łatwiej zasnąć.

Czytaj także: Czarny wózek - moda czy przekleństwo? Sprawdź, jak się nagdrzewa czarna gondola latem

Uwaga na wagę wózka

Niektóre modele wózków w stylu retro mają również cechy, które istotnie utrudniają korzystanie z nich. Pierwszą bywa spora waga. Większa niż przeciętna gondola oraz stalowy stelaż czynią z niektórych modeli monstra ważące bez dodatkowego obciążenia nawet 40 kilogramów. Warto wziąć to pod uwagę i, decydując się na wózek retro, poszukać modelu z aluminiowym stelażem i gondolą wykonaną z lekkiego tworzywa.

Drugim problemem są koła na stałe zablokowane w pozycji do jazdy na wprost. Utrudnia to manewrowanie wózkiem, warto więc się rozejrzeć za takim modelem, który ma skrętne przednie koła. Trzecim problemem, istotnym, jeśli macie samochód z niewielkim bagażnikiem, jest to, że stelaż po złożeniu może zajmować całą przestrzeń bagażową, a zamknięcie bagażnika będzie utrudnione ze względu na duże koła. Dobrze więc, jeśli koła łatwo można zdjąć ze stelaża i równie łatwo na nim zamontować, co bardzo ułatwi przewożenie wózka autem.