Kosz Mojżesza - jaki wybrać dla dziecka?

2021-06-15 9:02

Kosz Mojżesza, wykonany z naturalnych, przewiewnych materiałów, to dobry zamiennik klasycznego łóżeczka czy kołyski. Miękki i wygodny kosz Mojżesza, często staje się ulubionym miejscem do snu dla niemowlęcia do około 6. miesiąca życia.

Kosz Mojżesza - jaki wybrać dla dziecka?
Autor: Getty images Kosz Mojżesza - jaki wybrać dla dziecka?

Spis treści

  1. Kosz Mojżesza - zalety
  2. Jaki kosz Mojżesza wybrać?
  3. Miękki kosz Mojżesza
  4. Twardy kosz Mojżesza
  5. Kosz Mojżesza na stelażu
  6. Kosze Mojżesza - wybór redakcji

Kosz Mojżesza - zalety

Kosz Mojżesza to dla wielu niemowląt wybór idealny - w niewielkich rozmiarów koszu, który otula dziecko z każdej strony, czuje się ono bezpiecznie, więc jego sen bywa dłuższy i spokojniejszy.

Kosze Mojżesza zazwyczaj wykonuje się z naturalnych materiałów, dlatego ryzyko, że tworzywo będzie powodować alergie, maleje. Miękki, lekki kosz łatwo przenieść z miejsca na miejsce. Niektóre kosze można stawiać na specjalnych stelażach, a nawet na płozach, dzięki czemu mogą one pełnić funkcję kołyski.

Warto kupić kosz Mojżesza także wtedy, gdy w pierwszych miesiącach życia dziecka sporo podróżujecie. Lekki kosz można zabrać ze sobą do hotelu czy do dziadków i mieć pewność, że maluszek będzie czuł się jak w domu. Znajome miejsce do spania ma ogromne znaczenie!

Kosz Mojżesza jest miękki, więc dziecko nie uderzy się w główkę o jego ścianki, a ponieważ nie ma szczebelków - niemowlę nie włoży rączek pomiędzy nie.

Niewątpliwą zaletą kosza Mojżesza jest także to, że jest... po prostu piękny. Mamy doceniają go za ponadczasowy design, a dzieci - za wygodę. Warto jednak wiedzieć, że kosz Mojżesza nie zastąpi łóżeczka, w którym śpi roczne dziecko. Zazwyczaj po ukończeniu 6. miesiąca życia maluszek przestaje się w nim mieścić.

Jaki kosz Mojżesza wybrać?

Jeśli chcesz, by pierwsze łóżeczko dla dziecka posłużyło mu jak najdłużej, zwróć uwagę na wymiary kosza. Na rynku dostępne są modele o długościach od 65 do 80 cm. Celuj raczej w górny wymiar.

Nie bez znaczenia pozostaje także rodzaj materaca - wybierz ten z atestem PZH lub Instytutu Matki i Dziecka. Najlepiej, gdy będzie miał zdejmowany pokrowiec - łatwo będzie go wyprać.

Jeśli chodzi o materiał, z jakiego wykonany jest kosz, warto kierować się tym, czy jego ścianki są przewiewne i czy łatwo będzie je czyścić.

Miękki kosz Mojżesza

Na rynku dostępne są zarówno typowo miękkie konstrukcje, plecione ze sznurka bawełnianego czy z trawy morskiej, jak i sztywne. Dużym atutem tych pierwszych jest niska waga.

W każdym koszu dno jest usztywniane, jednak warto pamiętać dodatkowo o odpowiedniej pościeli do kosza Mojżesza. Specjalny materacyk jest konieczny do tego, by kręgosłup niemowlęcia miał właściwe podparcie.

Twardy kosz Mojżesza

Kosz Mojżesza o sztywnej konstrukcji, jest mocny i solidny. Często wykonany z rattanu lub wikliny. To właśnie wśród wiklinowych koszy Mojżesza można znaleźć modele wyjątkowo ozdobne, choć trzeba przyznać, że duże znaczenie w tym względzie ma pościel.

Kosz Mojżesza na stelażu

Do kosza Mojżesza można oddzielnie dokupić stelaż (rzadko bywają one w zestawie). Dostępne są także budki, które zaciemniają wnętrze kosza, chronią przed promieniami słonecznymi, a przy tym sprawiają, że kosz Mojżesza jest jeszcze bardziej przytulny.

Kosze Mojżesza - wybór redakcji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza