Kosz Mojżesza - jaki wybrać dla dziecka?

Kosz Mojżesza - jaki wybrać dla dziecka?
Autor: Getty images Kosz Mojżesza - jaki wybrać dla dziecka?

Kosz Mojżesza, wykonany z naturalnych, przewiewnych materiałów, to dobry zamiennik klasycznego łóżeczka czy kołyski. Miękki i wygodny kosz Mojżesza, często staje się ulubionym miejscem do snu dla niemowlęcia do około 6. miesiąca życia.

Spis treści

  1. Kosz Mojżesza - zalety
  2. Jaki kosz Mojżesza wybrać?
  3. Miękki kosz Mojżesza
  4. Twardy kosz Mojżesza
  5. Kosz Mojżesza na stelażu
  6. Kosze Mojżesza - wybór redakcji

Kosz Mojżesza - zalety

Kosz Mojżesza to dla wielu niemowląt wybór idealny - w niewielkich rozmiarów koszu, który otula dziecko z każdej strony, czuje się ono bezpiecznie, więc jego sen bywa dłuższy i spokojniejszy.

Kosze Mojżesza zazwyczaj wykonuje się z naturalnych materiałów, dlatego ryzyko, że tworzywo będzie powodować alergie, maleje. Miękki, lekki kosz łatwo przenieść z miejsca na miejsce. Niektóre kosze można stawiać na specjalnych stelażach, a nawet na płozach, dzięki czemu mogą one pełnić funkcję kołyski.

Warto kupić kosz Mojżesza także wtedy, gdy w pierwszych miesiącach życia dziecka sporo podróżujecie. Lekki kosz można zabrać ze sobą do hotelu czy do dziadków i mieć pewność, że maluszek będzie czuł się jak w domu. Znajome miejsce do spania ma ogromne znaczenie!

Kosz Mojżesza jest miękki, więc dziecko nie uderzy się w główkę o jego ścianki, a ponieważ nie ma szczebelków - niemowlę nie włoży rączek pomiędzy nie.

Niewątpliwą zaletą kosza Mojżesza jest także to, że jest... po prostu piękny. Mamy doceniają go za ponadczasowy design, a dzieci - za wygodę. Warto jednak wiedzieć, że kosz Mojżesza nie zastąpi łóżeczka, w którym śpi roczne dziecko. Zazwyczaj po ukończeniu 6. miesiąca życia maluszek przestaje się w nim mieścić.

Jaki kosz Mojżesza wybrać?

Jeśli chcesz, by pierwsze łóżeczko dla dziecka posłużyło mu jak najdłużej, zwróć uwagę na wymiary kosza. Na rynku dostępne są modele o długościach od 65 do 80 cm. Celuj raczej w górny wymiar.

Nie bez znaczenia pozostaje także rodzaj materaca - wybierz ten z atestem PZH lub Instytutu Matki i Dziecka. Najlepiej, gdy będzie miał zdejmowany pokrowiec - łatwo będzie go wyprać.

Jeśli chodzi o materiał, z jakiego wykonany jest kosz, warto kierować się tym, czy jego ścianki są przewiewne i czy łatwo będzie je czyścić.

Miękki kosz Mojżesza

Na rynku dostępne są zarówno typowo miękkie konstrukcje, plecione ze sznurka bawełnianego czy z trawy morskiej, jak i sztywne. Dużym atutem tych pierwszych jest niska waga.

W każdym koszu dno jest usztywniane, jednak warto pamiętać dodatkowo o odpowiedniej pościeli do kosza Mojżesza. Specjalny materacyk jest konieczny do tego, by kręgosłup niemowlęcia miał właściwe podparcie.

Twardy kosz Mojżesza

Kosz Mojżesza o sztywnej konstrukcji, jest mocny i solidny. Często wykonany z rattanu lub wikliny. To właśnie wśród wiklinowych koszy Mojżesza można znaleźć modele wyjątkowo ozdobne, choć trzeba przyznać, że duże znaczenie w tym względzie ma pościel.

Kosz Mojżesza na stelażu

Do kosza Mojżesza można oddzielnie dokupić stelaż (rzadko bywają one w zestawie). Dostępne są także budki, które zaciemniają wnętrze kosza, chronią przed promieniami słonecznymi, a przy tym sprawiają, że kosz Mojżesza jest jeszcze bardziej przytulny.

Kosze Mojżesza - wybór redakcji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka