Krzesełko do karmienia - na co zwrócić uwagę przed zakupem krzesełka do karmienia?

2020-07-02 13:29

Krzesełko do karmienia dla jednych rodziców jest zbędne, dla innych bardzo potrzebne. Jeśli uznasz, że wam krzesełko do karmienia może się przydać, sprawdź jego poszczególne elementy, aby wybrać najlepszy model. Na co zwrócić uwagę przed zakupem krzesełka do karmienia?

Na co zwrócić uwagę przed zakupem krzesełka do karmienia?
Autor: Getty images

Krzesełko do karmienia jest przydatne. Malec siedzi w nim wygodnie i bezpiecznie, a ty masz wolne ręce, aby karmić go łyżeczka.  Dziecko w krzesełku uczy się, że jedzenie jest czynnością, w czasie której nie bawimy się, nie biegamy po pokoju. 

Warto wiedzieć, że w sklepach są różne rodzaje krzesełek do karmienia. Aby wybrać najlepsze, warto zwrócić uwagę na jego poszczególne elementy i sprawdzić, czy są praktycznie wykonane i czy zapewniają bezpieczeństwo. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem krzesełka do karmienia.

Spis treści:

  1. Krzesełko do karmienia - na co zwrócić uwagę?
  2. Krzesełka do karmienia - jakie siedzisko
  3. Dopuszczalne obciążenie krzesełka
  4. Pokrycie krzesełka do karmienia
  5. Blat krzesełka do karmienia
  6. Stelaż krzesełka do karmienia
  7. Kółka i podnóżek
  8. Atesty krzesełek do karmienia

Krzesełko do karmienia - na co zwrócić uwagę?

Najprostsze krzesełko do karmienia kosztuje około 100 zł. Krzesełka o bardziej zaawansowanej konstrukcji, takie, które rosną razem dzieckiem i które można wykorzystać najpierw jako leżaczek dla kilkumiesięcznego brzdąca, następnie jako typowe krzesełko do karmienia, a potem jako krzesło dla kilkulatka, to już wydatek rzędu 500–2000 zł. Tańsze są nakładki na krzesła. 

Zwróć też uwagę, na jego rozmiar. To, który model krzesełka do karmienia wybrać zależy od miejsca, jakie masz do dyspozycji (nakładka na krzesło nie potrzebuje go wiele, w przeciwieństwie do typowego krzesełka do karmienia).

Przy wyborze warto kierować się taką samą zasadą jak przy zakupie wózka: krzesełko ma być komfortowe nie tylko dla dziecka, lecz także dla rodzica. Bo to ty przecież będziesz sadzać dziecko w krzesełku, karmić go, ty też będziesz musiała doczyścić mebelek z resztek jedzenia czy soczków.

Trzeba więc sprawdzić, czy korzystanie z niego będzie łatwe i przyjemne dla obu stron. W tym celu przyjrzyj się dokładnie kilku jego elementom.

Czytaj: 6 najczęstszych błędów popełnianych przy rozszerzaniu diety niemowlaka

Krzesełka do karmienia - jakie siedzisko?

Siedzisko krzesełka do karmienia powinno być obszerne, by dziecku – które przecież rośnie – było w nim wygodnie przez cały czas korzystania z krzesełka, a więc w przypadku  modeli, które da się przerobić na tradycyjne krzesełko, nawet do 10. roku życia.

W przypadku krzesełek ze składanym stelażem wygodną opcją jest możliwość regulacji pozycji oparcia, które w zależności od potrzeb można opuścić albo podnieść. Przydaje się też możliwość opuszczenia siedziska na dowolną wysokość, tak by krzesełko można było ustawić i przy wyższym, i przy niższym stole.

Dobrze też, jeśli siedzisko ma pod tapicerką miękką gąbkę albo wyściółkę, która zwiększa komfort siedzenia.

Dopuszczalne obciążenie krzesełka

Dopuszczalne obciążenie krzesełka do karmienia jest różne w zależności od modelu. W większości krzesełek z plastikowym stelażem można posadzić malca ważącego nie więcej niż 15 kg.

W krzesełku drewnianym zazwyczaj sadza się dzieci ważące do 22 kg (chociaż są modele, w których po przerobieniu krzesełka wysokiego na niskie może siedzieć nawet dziesięciolatek), zaś w krzesełku z metalowym stelażem może siedzieć dziecko ważące nawet 36 kg.

W krzesełkach, które stawia się na zwykłym krześle, mogą zwykle siadać dzieci ważące do 14 kg.

Pokrycie krzesełka do karmienia

Pokrycie krzesełka do karmienia powinno być z tworzywa, które łatwo zmyć i na którym nie zostają plamy. Nie łudź się, że przecież możesz zdjąć i wyprać pokrycie fotelika – musiałabyś to robić kilka razy w tygodniu, co na dłuższą metę jest niewygodne. 

Jeśli fotelik nie ma pokrycia, bo jest z drewna, upewnij się, czy w lakier bądź farbę, jakim jest pokryty, nie będą wsiąkać soczki albo jarzynowe papki.

Blat krzesełka do karmienia

Blat jest w krzesełkach wysokich, zarówno drewnianych, jak i metalowych czy plastikowych. Ideałem jest blat szeroki, z zagłębieniem na kubek niekapek i lekko podwyższonymi bokami (tak by malec nie mógł zrzucić miseczki z jedzeniem, popychając ją).

Bardzo przydatna jest możliwość demontażu blatu, dzięki czemu krzesełko można dosunąć do stołu, kiedy malec jest już na tyle duży, by jeść to samo co rodzice. Wreszcie blat powinien być na tyle duży, by siedzący na krzesełku malec mógł przy nim np. rysować, co pozwoli wykorzystać mebelek również do innych celów.

Stelaż krzesełka do karmienia

Stelaż to inaczej metalowa lub plastikowa konstrukcja krzesełka (nie dotyczy modeli drewnianych). Stelaż powinien być lekki, by łatwo było przenosić mebelek. Musi być stabilny i solidnie wyważony, by krzesełko nie przewracało się, nawet jeśli dziecko się wierci.

Dobrze, jeśli się składa (bo wtedy krzesełko nie zajmuje wiele miejsca), a sposób składania nie jest skomplikowany.

Kółka i podnóżek

Kółka zazwyczaj są mocowane tylko do krzesełek składanych, i to nie do każdego modelu. Są przydatne, bo ułatwiają przesuwanie krzesełka po podłodze (taki mebelek wraz z dzieckiem może ważyć nawet ponad dwadzieścia kilogramów).

Powinny mieć możliwość zablokowania, by malec samodzielnie nie mógł się poruszać w krzesełku, odpychając się od innych mebli (taka zabawa może skończyć się wywróceniem mebelka wraz z dzieckiem).

Podnóżek do ważny element krzesełka do karmienia. Dziecko może oprzeć na nim nóżki, dzięki czemu siedzi mu się wygodniej. Podnóżek powinien mieć możliwość regulacji wysokości oraz kąta nachylenia.

Atesty krzesełek do karmienia

Atesty potwierdzają, że krzesełko do karmienia dla dziecka spełnia wszystkie normy i jest dla dziecka bezpieczny. Przed zakupem upewnij się, że wybrane przez ciebie krzesełko ma atest lub pozytywną opinię, potwierdzającą to, że jest bezpieczne dla dziecka, wydaną przez Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut Matki i Dziecka lub inną instytucję uprawnioną do wydawania takich opinii.

Wysokie krzesełka do karmienia powinny spełniać również europejskie normy EN 14988-1:2006, określające m.in. rodzaj tworzyw i zabezpieczenia, jakie musi zastosować producent.

Czytaj: Najładniejsze pokoje dla niemowlaka. 10 inspiracji z Instagrama!

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza