Napoje dla dziecka: Co podawać dziecku do picia?

2019-11-04 12:57 Sylwia Zielińska
Co podawać dziecku do picia?
Autor: Getty images

Nie tylko wtedy, gdy z nieba leje się żar, powinnaś dbać o to, by twojego dziecka nie męczyło pragnienie. Pamiętaj jednak, że nie tylko ilość wypijanych napojów ma znaczenie, ale również jakość. A więc… co podawać dziecku do picia?

Czy małe dzieci powinny pić wyłącznie wodę, czy mogą też dostawać do kubeczka soczki? W Polsce tradycyjnym napojem jest też herbata - czy nadaje się dla rocznego lub dwuletniego dziecka? Wyjaśniamy, jakie napoje podawać dziecku do picia.

Napoje dla dziecka: woda

Czysta woda zdrowia doda - choć brzmi to jak slogan, taka właśnie jest prawda! Nic tak jednak nie gasi pragnienia jak woda. A ponieważ to właśnie ty uczysz swą pociechę poznawania smaków, warto więc już na początku zatroszczyć się o to, by twoje dziecko polubiło nie tylko napoje o wyrazistym i słodkim smaku, ale by piło przede wszystkim wodę.

Niemowląt do 6. miesiąca nie trzeba dopajać nawet wodą, chyba ze za oknem jest prawdziwy upał. Ale już starszemu dziecku, które ma rozszerzaną dietę trzeba podawać wodę, aby uzupełnić zapotrzebowanie na płyny, które dotąd zaspokajało mleko mamy lub modyfikowane.

Pamiętaj, że dzieci, które ukończyły rok mogą pić wodę mineralną średniozmineralizowaną niskosodową, a po drugim roku życia również wodę średniosodową (informacje o zawartości sodu znajdziesz na etykiecie!).

Możesz smykowi podać także wodę źródlaną, która ma niską zawartość składników mineralnych, dlatego jest bezpieczna nawet dla najmniejszych dzieci. A jeśli twoje dziecko skończyło 3 latka może poznać smak wody stołowej.

Czytaj: Woda dla niemowlaka: ile wody powinno pić niemowlę?

Jak zachęcić dziecko do picia wody? 5 sprawdzonych porad

Woda smakowa: czy jest zdrowa i czy kupować ją dziecku?

Dobrze wiedzieć

Aktywny maluch potrzebuje dziennie około 1,5 litra wody dziennie. Pamiętaj jednak, że dziecko otrzymuje ją nie tylko dzięki napojom, ale także z pożywienia (np. z owoców, zup, mięsa).
Gdy jest wyjątkowo gorąco, możesz podać maluchowi wodę z cukrem i odrobiną soli (na szklankę wody płaska łyżeczka cukru i tyle soli, ile zmieści się na końcu łyżeczki). W ten sposób dostarczysz małemu organizmowi potrzebnych elektrolitów, które smyk traci, pocąc się.

Szczególnie w Warszawie bardzo popularna jest również woda oligoceńska. Czerpie się ją ze specjalnych studni, które powinny być oznaczone i posiadać pozytywną opinię wydaną przez Sanepid. Pamiętaj, że wodę pobrana ze źródła należy wypić w ciągu 24 godzin i najlepiej trzymać ją w lodówce (w przeciwnym razie mogą się w niej nagromadzić bakterie).

Napoje dla dziecka: soczki

Soczki jak najbardziej! Ale... zawsze jest jakieś ale. Przede wszystkim ze względu na swoją kaloryczność, soki traktowane są przez dietetyków jako przekąski, a nie napoje. Jeśli jednak decydujesz się na podanie dziecku soku, zwróć uwagę, jaki wybierasz.

Po pierwsze postaw na jakość i wybieraj tylko takie soczki, które zostały wyprodukowane z myślą o najmłodszych. I niech cię nie zwiedzie np. miś na butelce soczku albo fakt, że w reklamie ten oto sok piją takie maluchy jak twój. Nie jest dowód na to, że to odpowiedni dla twojego malca przysmak.

Pamiętaj, że produkty przeznaczone dla dzieci mają na etykiecie napis środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Soki z taką właśnie etykietą powinny królować na stole twojego dziecka.

Dzięki temu zyskasz pewność, że smyk pije soczek wyprodukowany z przebadanych owoców, bez zbędnych dodatków smakowych (cukru!) oraz konserwujących. Pamiętaj jednak, żeby nie podawać dziecku więcej niż 200 ml dziennie, bo mogą one zaburzyć apetyt malca.

Kolorowe napoje na indeksie

Zanim podasz maluchowi napój z bąbelkami zatrzymaj się na chwilę i przeczytaj etykietę, która się na nim znajduje. Rozumiesz coś? Pewnie niewiele... Nic dziwnego – napój, który chcesz podać dziecku to prawdziwa tablica Mendelejewa. Czegóż tam nie ma! Tona cukru, dodatek szkodliwego dla malucha słodziku, stabilizatory smaku, sztuczne barwniki i aromaty. Sama chemia.

Zastanów się, czy chcesz na pewno faszerować tym dziecko. Zanim odpowiesz sobie na to pytanie dodam jeszcze, że te wszystkie sztuczne substancje mogą wywołać u malucha zatrucie pokarmowe, zaparcia oraz wywołać reakcję alergiczną. Jeśli tych atrakcji ci za mało, to pamiętaj, że cukier (a jest go w napojach niemało!) powoduje próchnicę oraz otyłość.

Czytaj: Cukier dla niemowlaka: czy słodzić niemowlakowi herbatkę?

Napoje dla dziecka: herbatka

Tee time jak mawiają Anglicy... Niestety, twojemu dziecku nie będzie na razie dane w pełni korzystać z uroków popołudniowej herbatki. Prawdziwa herbata (i czarna i zielona) nie jest bowiem przeznaczona dla dzieci.

Dzieje się tak za sprawą teiny, która działa pobudzająco, utrudnia wchłanianie żelaza oraz witaminy C a także  hamuje przyswajanie wapnia. Możesz jednak podawać dziecku herbatki ziołowe, owocowe oraz specjalnie przeznaczone dla małych dzieci i niemowląt.

Zwróć szczególną uwagę herbatki owocowe, bo możesz paść ofiarą pięknego opakowania. To, że na pudełku jest morela nie oznacza jeszcze, że kupujesz herbatę morelową! Może się okazać, ze to czarna herbata z owocowym aromatem. A taki napar może być szkodliwy dla twojego dziecka! Wybieraj więc mieszanki składające się wyłącznie z suszonych owoców.

Czytaj: RUMIANEK: na co tak naprawdę działa?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
Anna
|

Synek dostaje do picia ziołowe herbatki, świeżo wyciskane soki i moją pierwszą cisowiankę. Nie uznaję gotowych soczków nafaszerowanych chemią. Pokolenie wychowywane na coli wyrasta na otyłych ludzi z wieloma dolegliwościami.

Paulina Pola
|

Moje dzieci lubią kubusia 100% sok przecierowy i bardzo lubią woda&owoce, skład bez cukru i innych niepotrzebnych.

Monika Kryś
|

Polecam do przepisu herbatę zieloną brzoswkiniową od Teekanne.. jest świetna!

Agata Nawrocka
|

Moje dzieci lubią wodę, ale też nie bronię im soków czy napojów. Chociaż bardziej je traktują jako deser. Bardzo lubią marchewkowe kubusie, ale też się nie obrażają jak im kupują czystą kubuś waterr. ;)