Napoje dla dziecka: Co podawać dziecku do picia?

2013-06-24 13:52 Sylwia Zielińska

Nie tylko wtedy, gdy z nieba leje się żar, powinnaś dbać o to, by twojego dziecka nie męczyło pragnienie. Pamiętaj jednak, że nie tylko ilość wypijanych napojów ma znaczenie, ale również jakość. A więc… co podawać dziecku do picia?

Napoje dla dziecka: woda

Czysta woda zdrowia doda - choć brzmi to jak slogan taka właśnie jest prawda! Nic tak jednak nie gasi pragnienia jak woda. A ponieważ to właśnie ty uczysz swą pociechę poznawania smaków, warto więc już na początku zatroszczyć się o to, by twoje dziecko polubiło nie tylko napoje o wyrazistym i słodkim smaku, ale by piło przede wszystkim wodę.

Pamiętaj, że dzieci, które ukończyły rok mogą pić wodę mineralną średniozmineralizowaną niskosodową (np. Nałęczowiankę, Cisowiankę), a po drugim roku życia również wodę średniosodową (informacje o zawartości sodu znajdziesz na etykiecie!). Możesz smykowi podać także wodę źródlaną (np. Żywiec Zdrój, Arctic), która ma niską zawartość składników mineralnych, dlatego jest bezpieczna nawet dla najmniejszych dzieci. A jeśli twoje dziecko skończyło 3 latka może poznać smak wody stołowej (np. Bonaqua, Vita).

Daj dziecku wodę najwyższej jakości
Aquaphor Onyx 2 - kwadrat

Autor: Aquaphor

materiał partnera

Dzbanki AQUAPHOR z wymiennymi wkładami filtrującymi B25 Maxfor mają certyfikat NIZP-PZH oraz pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Zapewniają najwyższy na rynku poziom filtracji wody pitnej oraz charakteryzuje je największa wydajność dzięki zastosowaniu włókien Aqualen.

Dlaczego warto kupić dzbanek filtrujący Aquaphor?

- usunie z wody szkodliwe zanieczyszczenia, w tym chlor i metale ciężkie,
- zapobiegnie tworzeniu się kamienia na urządzeniach AGD,
- niweluje nieprzyjemny smak i zapach wody,
- jest wydajny - przefiltrujesz około 200- 350l wody (w zależności od modelu),
- wyprodukowany jest z wysokiej jakości materiałów BPA free, a niektóre modele z tritanu, z którego produkuje się także butelki dla niemowląt (np. modele Provence i Onyx).

Dobrze wiedzieć

Aktywny maluch potrzebuje dziennie około 1,5 litra wody dziennie. Pamiętaj jednak, że dziecko otrzymuje ją nie tylko dzięki napojom, ale także z pożywienia (np. z owoców, zup, mięsa).
Gdy jest wyjątkowo gorąco, możesz podać maluchowi wodę z cukrem i odrobiną soli (na szklankę wody płaska łyżeczka cukru i tyle soli, ile zmieści się na końcu łyżeczki). W ten sposób dostarczysz małemu organizmowi potrzebnych elektrolitów, które smyk traci, pocąc się.

Szczególnie w Warszawie bardzo popularna jest również woda oligoceńska. Czerpie się ją ze specjalnych studni, które powinny być oznaczone i posiadać pozytywną opinię wydaną przez Sanepid. Pamiętaj, że wodę pobrana ze źródła należy wypić w ciągu 24 godzin i najlepiej trzymać ją w lodówce (w przeciwnym razie mogą się w niej nagromadzić bakterie).

Napoje dla dziecka: soczki

Soczki jak najbardziej! Ale... zawsze jest jakieś ale. Po pierwsze postaw na jakość i wybieraj tylko takie soczki, które zostały wyprodukowane z myślą o najmłodszych. I niech cię nie zwiedzie np. miś na butelce soczku, albo fakt, że w reklamie ten oto sok piją takie maluchy jak twój. Nie jest dowód na to, że to odpowiedni dla twojego malca przysmak. Pamiętaj, że produkty przeznaczone dla dzieci mają na etykiecie napis środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Soki z taką właśnie etykietą powinny królować na stole twojego dziecka. Dzięki temu zyskasz pewność, że smyk pije soczek wyprodukowany z przebadanych owoców, bez zbędnych dodatków smakowych (cukru!) oraz konserwujących. Pamiętaj jednak, żeby nie podawać dziecku więcej niż 200 ml dziennie, bo mogą one zaburzyć apetyt malca.

Kolorowe napoje na indeksie

Zanim podasz maluchowi napój z bąbelkami zatrzymaj się na chwilę i przeczytaj etykietę, która się na nim znajduje. Rozumiesz coś? Pewnie niewiele... Nic dziwnego – napój, który chcesz podać dziecku to prawdziwa tablica Mendelejewa. Czegóż tam nie na! Tona cukru, dodatek szkodliwego dla malucha słodziku, stabilizatory smaku, sztuczne barwniki i aromaty. Sama chemia. Zastanów się, czy chcesz na pewno faszerować tym dziecko.
Zanim odpowiesz sobie na to pytanie dodam jeszcze, że te wszystkie sztuczne substancje mogą wywołać u malucha zatrucie pokarmowe, zaparcia oraz wywołać reakcję alergiczną. Jeśli tych atrakcji ci za mało, to pamiętaj, że cukier (a jest go w napojach niemało!) powoduje próchnicę oraz otyłość.

Napoje dla dziecka: herbatka

Tee time jak mawiają Anglicy... Niestety, twojemu dziecku nie będzie na razie dane w pełni korzystać z uroków popołudniowej herbatki. Prawdziwa herbata (i czarna i zielona) nie jest bowiem przeznaczona dla dzieci. Dzieje się tak za sprawą teiny, która działa pobudzająco, utrudnia wchłanianie żelaza oraz witaminy C a także  hamuje przyswajanie wapnia. Możesz jednak podawać dziecku herbatki ziołowe, owocowe oraz specjalnie przeznaczone dla małych dzieci i niemowląt.
Zwróć szczególną uwagę herbatki owocowe, bo możesz paść ofiarą pięknego opakowania. To, że na pudełku jest morela nie oznacza jeszcze, że kupujesz herbatę morelową! Może się okazać, ze to czarna herbata z owocowym aromatem. A taki napar może być szkodliwy dla twojego dziecka! Wybieraj więc mieszanki składające się wyłącznie z suszonych owoców.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jaki wpływ na zdrowie mamy i dziecka ma cesarskie cięcie oraz jakie jest ryzyko ciąży po 40. roku życia. Przeczytaj również, jak wybrać najlepsze krzesełko do karmienia i jak skompletować eko-wyprawkę

Kup dostęp od 2,50 zł
okładka 10/19
KOMENTARZE
Monika Kryś
|

Polecam do przepisu herbatę zieloną brzoswkiniową od Teekanne.. jest świetna!

Agata Nawrocka
|

Moje dzieci lubią wodę, ale też nie bronię im soków czy napojów. Chociaż bardziej je traktują jako deser. Bardzo lubią marchewkowe kubusie, ale też się nie obrażają jak im kupują czystą kubuś waterr. ;)