Napoje dla dziecka: Co podawać dziecku do picia?

2020-06-29 15:02 Materiał sponsorowany

Nie tylko wtedy, gdy z nieba leje się żar, powinnaś dbać o to, by twojego dziecka nie męczyło pragnienie. Pamiętaj jednak, że nie tylko ilość wypijanych napojów ma znaczenie, ale również jakość. A więc… co podawać dziecku do picia?

Woda dla dziecka
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Napoje dla dziecka: woda
  2. Napoje dla dziecka: soczki
  3. Kolorowe napoje na indeksie
  4. Napoje dla dziecka: herbatka
  5. Woda smakowa
  6. Domowy kompot

Czy małe dzieci powinny pić wyłącznie wodę, czy mogą też dostawać do kubeczka soczki? W Polsce tradycyjnym napojem jest też herbata - czy nadaje się dla rocznego lub dwuletniego dziecka? Wyjaśniamy, jakie napoje podawać dziecku do picia.

Napoje dla dziecka - które z nich warto podawać maluchowi?

Napoje dla dziecka: woda

Czysta woda zdrowia doda - choć brzmi to jak slogan, taka właśnie jest prawda! Nic tak jednak nie gasi pragnienia jak woda. A ponieważ to właśnie ty uczysz swoją pociechę poznawania smaków, warto więc już na początku zatroszczyć się o to, by twoje dziecko polubiło nie tylko napoje o wyrazistym i słodkim smaku, ale by piło przede wszystkim wodę.

Niemowląt do 6. miesiąca nie trzeba dopajać nawet wodą, chyba że dopajanie zaleci lekarz. Ale już starszemu dziecku, które ma rozszerzaną dietę należy podawać wodę, aby uzupełnić zapotrzebowanie na płyny, które dotąd zaspokajało mleko mamy lub modyfikowane.

Wodą, którą możemy wykorzystać w żywieniu malucha już od wieku niemowlęcego, jest woda źródlana. Ma ona optymalny, odpowiednio dobrany do wieku tej grupy skład mineralny oraz niską zawartość sodu, chlorków, fluorków, a także azotanów i azotynów, które powinny być ograniczane szczególnie w diecie najmłodszych. Dodatkowo, ma ona łagodny i delikatny smak, co w przypadku maluchów również ma znaczenie.

Pamiętaj, że dla dzieci, zgodnie ze stanowiskiem grupy ekspertów Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz grupy ekspertów Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych, wodą odpowiednią do picia na co dzień jest właśnie woda źródlana oraz mineralna nisko lub średnio zmineralizowana (w przypadku dzieci starszych).

Czytaj: Woda dla niemowlaka: ile wody powinno pić niemowlę?

Jak zachęcić dziecko do picia wody? 5 sprawdzonych porad

Woda smakowa: czy jest zdrowa i czy kupować ją dziecku?

Dlaczego woda jest najlepszym wyborem?

  • podawanie dziecku wody wspiera kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych w przyszłości
  • picie wody jest zalecane w zapobieganiu próchnicy u dzieci
  • woda pomaga zapobiegać nadwadze i otyłości u dzieci
  • picie wody nie zaburza procesu kształtowania upodobań smakowych u dzieci (nie wzmacnia preferencji smaku słodkiego)
  • wspiera pracę mózgu dziecka
  • jest niezbędna dla prawidłowej budowy tkanki mięśniowej u dzieci
  • nie zaburza apetytu u dzieci
  • woda pomaga utrzymywać prawidłową temperaturę ciała dziecka
Podpowiadamy

Dla małych dzieci bezpieczną wodą jest m.in. Żywiec Zdrój właśnie ze względu na optymalny skład mineralny. Woda ta posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka dla dzieci. Spełnia wszystkie kryteria przyjęte przez Instytut w kontekście jakości i bezpieczeństwa wody, a mianowicie: jej właściwości fizykochemicznych, procesu produkcji i bezpieczeństwa opakowań. W praktyce sprowadza się to w dużej mierze do sumy składników mineralnych w wodzie, jak również zawartości poszczególnych składników mineralnych, które powinny być limitowane w diecie małych dzieci, jak sód, chlorki, siarczany, fluorki, azotany i azotyny.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia wody źródlane, jak np. Żywiec Zdrój będą odpowiednie w żywieniu niemowląt i dzieci, ze względu na swój optymalny skład mineralny (w tym ogólną mineralizację, zawartość sodu i chlorków, fluorków a także azotanów i azotynów), a także delikatny smak.

Aktywny maluch potrzebuje dziennie około 1,5 litra wody dziennie. Pamiętaj jednak, że dziecko otrzymuje ją nie tylko dzięki napojom, ale także z pożywienia (np. z owoców, zup).

Szczególnie w Warszawie bardzo popularna jest również woda oligoceńska. Czerpie się ją ze specjalnych studni, które powinny być oznaczone i posiadać pozytywną opinię wydaną przez Sanepid. Pamiętaj, że wodę pobrana ze źródła należy wypić w ciągu 24 godzin i najlepiej trzymać ją w lodówce (w przeciwnym razie mogą się w niej nagromadzić bakterie).

Napoje dla dziecka: soczki

Soczki jak najbardziej! Ale... zawsze jest jakieś ale. Przede wszystkim ze względu na swoją kaloryczność, soki traktowane są przez dietetyków jako przekąski, a nie napoje. Jeśli jednak decydujesz się na podanie dziecku soku, zwróć uwagę, jaki wybierasz.

Po pierwsze postaw na jakość i wybieraj tylko takie soczki, które zostały wyprodukowane z myślą o najmłodszych. I niech cię nie zwiedzie np. miś na butelce soczku albo fakt, że w reklamie ten oto sok piją takie maluchy jak twój. Nie jest dowód na to, że to odpowiedni dla twojego malca przysmak.

Pamiętaj, że produkty przeznaczone dla dzieci mają na etykiecie napis środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Soki z taką właśnie etykietą powinny królować na stole twojego dziecka.

Dzięki temu zyskasz pewność, że smyk pije soczek wyprodukowany z przebadanych owoców, bez zbędnych dodatków smakowych (cukru!) oraz konserwujących. Pamiętaj jednak, żeby nie podawać dziecku więcej niż 200 ml dziennie, bo mogą one zaburzyć apetyt malca.

Kolorowe napoje na indeksie

Zanim podasz maluchowi napój z bąbelkami zatrzymaj się na chwilę i przeczytaj etykietę, która się na nim znajduje. Kolorowe napoje mogą zawierać znaczne ilości cukru, substancje niewskazane w diecie dzieci, także konserwanty czy barwniki, a niektóre z nich mogą niekorzystnie wpływać na rozwój dzieci.

Zastanów się, czy chcesz na pewno podawać maluchowi tego typu napoje. Zanim odpowiesz sobie na to pytanie dodam jeszcze, że te wszystkie sztuczne substancje mogą wywołać u malucha zatrucie pokarmowe, zaparcia oraz wywołać reakcję alergiczną. I najważniejsze – cukier, którego jest mnóstwo w słodkich napojach może doprowadzić do cukrzycy i otyłości u dziecka.

Czytaj: Cukier dla niemowlaka: czy słodzić niemowlakowi herbatkę?

Napoje dla dziecka: herbatka

Tee time jak mawiają Anglicy... Niestety, twojemu dziecku nie będzie na razie dane w pełni korzystać z uroków popołudniowej herbatki. Prawdziwa herbata (i czarna i zielona) nie jest bowiem przeznaczona dla dzieci.

Dzieje się tak za sprawą teiny, która działa pobudzająco, utrudnia wchłanianie żelaza oraz witaminy C a także  hamuje przyswajanie wapnia. Możesz jednak podawać dziecku herbatki ziołowe, owocowe oraz specjalnie przeznaczone dla małych dzieci i niemowląt.

Zwróć szczególną uwagę herbatki owocowe, bo możesz paść ofiarą pięknego opakowania. To, że na pudełku jest morela nie oznacza jeszcze, że kupujesz herbatę morelową! Może się okazać, ze to czarna herbata z owocowym aromatem. A taki napar może być szkodliwy dla twojego dziecka! Wybieraj więc mieszanki składające się wyłącznie z suszonych owoców.

Czytaj: RUMIANEK: na co tak naprawdę działa?

Woda smakowa

Woda smakowa to także napój, który nie powinien stanowić głównego źródła płynów w diecie dziecka. Co prawda wody smakowe nie zawierają barwników, co jest pewnym plusem, ale zawierają cukier lub substancje słodzące, a niektóre także konserwanty. Na rynku coraz więcej jest tzw. wód smakowych, które nie zawierają cukru czy innych substancji słodzących (jak np. Żywiec Zdrój Naturals), także jeśli chcesz przełamać smak wody warto sięgać właśnie po takie rozwiązania.

Warto czytać etykiety! Wody smakowe mają nawet 50% mniej cukru niż regularnie słodzony napój czy nawet sok, pojawiły się też w sklepach warianty bez jego dodatku, ale to nie znaczy, że mogą one zastąpić w diecie twojego dziecka naturalną wodę.

Wodę smakową, rozcieńczanie soków i napojów można potraktować jako etap przejściowy do zmiany nawyków na lepsze – jako sposób na zmniejszenie preferencji słodkiego smaku, ale nie powinno być to docelowe rozwiązanie.

Domowy kompot

Jeszcze kilka lat temu w polskich domach królował kompot. Niestety, bardzo często do kompotów dodawane są duże ilości cukru. Tak samo jak do domowych soków owocowych czy przetworów. Dlatego musisz podchodzić ostrożnie do porad mamy czy babci aby dziecku podawać “zdrowy kompocik”. Oczywiście możesz to zrobić, ale pod warunkiem, że samodzielnie ugotujesz kompot wykorzystując jedynie wodę i owoce.

Materiał partnerski Żywiec Zdrój

Żywiec Zdrój
Autor: materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza