Co podawać niemowlakowi w trakcie biegunki

2013-12-04 17:38

Jeśli dziecko ma biegunkę, zwróć uwagę na jego dietę. Właściwe odżywianie może złagodzić objawy biegunki.

Biegunka u niemowlaka – 5 sposobów na biegunkę u dziecka
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Probiotyki na biegunkę u dziecka
  2. Pojenie niemowlaka z biegunką
  3. Dieta niemowlaka z biegunką

Z niemowlęciem, które ma biegunkę, trzeba zostać w domu. W sklepie czy na spacerze trudno zmienić dziecku zabrudzoną pieluszkę i umyć potem ręce swoje i dziecka, a jest to bardzo istotne, gdyż przestrzeganie higieny pomaga walczyć z biegunką u niemowlaka. Przyczyną biegunki u dziecka mogą być wirusy (np. rotawirus), i wtedy wychodząc z dzieckiem nawet na chwilę, można zarazić innych. Poza tym większość maluchów jest wtedy silnie osłabiona i potrzebuje ciszy oraz spokoju.

Probiotyki na biegunkę u dziecka

Nie dawaj dziecku na własną rękę żadnych środków, które powstrzymują biegunkę. Jedyne leki, jakie można w tej sytuacji podawać niemowlęciu bez konsultacji z pediatrą, to probiotyki – preparaty zawierające szczepy bakterii probiotycznych, które występują w jelitach. Bakterie te mają zdolność „uszczelniania” ścianek jelit, dzięki czemu skracają czas trwania biegunki. Przed zakupem warto wybrać dogodną postać preparatu (probiotyki w kroplach są najwygodniejsze do podawania maluchom).

Pojenie niemowlaka z biegunką

Podczas biegunki malec, oddając często wodniste stolce, traci sporo wody. By nie dopuścić do odwodnienia, które jest groźne dla życia, trzeba systematycznie dopajać dziecko (warto zapisywać, ile płynów malec przyjmuje, a ile traci). Jeśli karmisz piersią, jak najczęściej przystawiaj dziecko, a jeśli sztucznie, dawaj dziecku do picia przegotowaną i schłodzoną wodę. Lepiej poić malca często, ale małymi porcjami.

Dieta niemowlaka z biegunką

Dieta dziecka podczas biegunki powinna wyglądać tak samo jak każdego dnia. Porcje muszą być mniejsze niż zwykle, ale za to podawane częściej. Nie zmuszaj do jedzenia malucha, który nie ma apetytu! Jeśli dziecko jada już marchewkę, wodniste stolce można zagęścić, podając mu marchwiankę (50 dag obranej i pokrojonej marchwi gotuj do miękkości w 1/2 litra wody z niewielką ilością soli, potem zmiksuj, uzupełnij wodę (tak by zupy było pół litra), znów zagotuj. Podawaj w niewielkich porcjach.

miesięcznik "M jak mama"