Dieta karmiącej mamy: rozprawiamy się z mitami

2011-07-27 17:00

Na temat diety karmiącej mamy krąży wiele przesądów, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Życzliwi z najbliższego otoczenia doradzają, co powinnaś jeść, pić a czego unikać, dla zdrowia niemowlaka. Często stosowanie się do tych rad moze być wręcz szkodliwe. Jakich więc błędów unikać? Jak powinna wyglądać zdrowa dieta karmiącej mamy?

Dieta karmiącej mamy: rozprawiamy się z mitami
Autor: photos.com

Spis treści

  1. 1. Dieta karmiącej mamy sprawia, że mleko matki = dieta matki
  2. 2. Najlepsza dieta dla karmiącej mamy to dieta eliminacyjna
  3. 3. Dieta karmiącej mamy powinna być uboższa o zakazane produkty
  4. 4. Dieta karmiącej mamy powinna być bogata w pokarmy pobudzające laktacje
  5. 5. Dieta karmiącej mamy powinna zawierać kilka litrów płynów dziennie

1. Dieta karmiącej mamy sprawia, że mleko matki = dieta matki

Mleko kobiece ma stały skład: zawartość składników odżywczych, witamin i składników mineralnych, nie jest zależna od diety (wyjątek stanowi jakość tłuszczu). Skład pokarmu mógłby się zmienić w naprawdę wyjątkowych przypadkach: skrajne niedożywienie lub wyjątkowo częste spożywanie konkretnego produktu mogłoby wpłynąć na skład pokarmu. Organizm matki traktuje dobro dziecka priorytetowo, dlatego nieodpowiednia dieta w laktacji, przede wszystkim osłabi twoje siły, oddając do pokarmu wszystkie niezbędne składniki.Dieta karmiącej matki ma natomiast istotny wpływ na ilość produkowanego mleka, dlatego dla utrzymania laktacji tak ważne jest aby organizm matki był dobrze odżywiony i nawodniony.

>>LAKTACJA: czy karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka?>>

2. Najlepsza dieta dla karmiącej mamy to dieta eliminacyjna

Trzeba wyraźnie podkreślić, że nie ma naukowych podstaw do stosowania restrykcyjnej diety eliminacyjnej przez matki karmiące dzieci bez objawów nietolerancji czy alergii pokarmowej. Natomiast dieta taka może wyrządzić wiele złego w organizmie matki. Produkty można wyeliminować z diety dopiero kiedy zaobserwujemy niepożądaną reakcję u dziecka.

3. Dieta karmiącej mamy powinna być uboższa o zakazane produkty

Nie ma w diecie mamy karmiącej produktów, mieszczących się w ramach zdrowej diety, które byłby by wybitnie zakazane. Niektóre produkty mogą jednak zmienić smak mleka lub Twój zapach czy spowodować u dziecka wzdęcie są to: cebula, czosnek, seler, rzodkiewka, kapusta, kalafior, owoce cytrusowe, ostre przyprawy.

>>Jak powinna wyglądać dieta karmiącej matki - najczęstsze pytania i odpowiedzi>>

4. Dieta karmiącej mamy powinna być bogata w pokarmy pobudzające laktacje

Nie ma specjalnych produktów które powinna spożywać karmiąca matka aby pobudzić laktację – za to niedożywiony i odwodniony organizm nie będzie miał na to sił. Podstawą jest dobrze zbilansowana, zdrowa dieta.

5. Dieta karmiącej mamy powinna zawierać kilka litrów płynów dziennie

Rzeczywiście karmienie wymaga wypicia dodatkowych ilości płynów – codziennie wydzielane jest około 700 ml mleka, są to straty które musza być uzupełnione, ale zarówno zbyt mała ilość jak i zbyt duża nie jest wskazana. Powinno się wypijać ok 2,5-3 l płynów dziennie, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Mogą też się pojawić słabe napary ziół takich jak: pokrzywa, kminek, anyż, czarnuszka, koper włoski. Warto również włączyć do diety zupy i soczyste owoce. Unikamy słodkich napojów, soków, nektarów i szałwi.

Artykuły i produkty poszarzające ten temat, znajdziesz na www.nadobrypoczatek.com.pl  Więcej o produktach szukaj na www.chicco.pl

www.dlarodzinki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza