Karmienie sztuczne niemowlaka: jak przygotować mieszankę do karmienia

2013-07-01 11:55

Karmienie niemowlęcia źle przygotowanym mlekiem modyfikowanym może powodować u dziecka kolki, wzdęcia, zatrucie pokarmowe. Podpowiadamy, jak właściwie przygotować mieszankę, gdy karmisz niemowlę butelką.

karmienie niemowlecia jak przygotowac mieszanke
Autor: _photos.com

Czasami karmienie butelką bywa koniecznością. Nie zawsze wszystko da się przewidzieć po porodzie, nawet jeśli wyobrażałaś sobie że będziesz karmić piersią i się do tego przygotowywałaś, życie może zweryfikować te plany. Podpowiadamy, jak karmić sztucznie niemowlę i jak prawidłowo przygotować gotową mieszankę. 

Karmienie niemowlęcia gotową mieszanką: krok po kroku

  • Sprawdź datę ważności mleka modyfikowanego. Nie używaj również mieszanek dla niemowląt, które były otwarte dłużej niż przez tydzień (w takim proszku namnożyły się bakterie).
  • Zanim zaczniesz przygotowywać mieszankę umyj ręce, wyparz albo wysterylizuj butelkę i smoczek.
  • Woda, której używasz, powinna być wysokiej jakości, niskozmineralizowana, najlepiej rekomendowana przez Instytut Matki i Dziecka. W Polsce są już nawet specjalne wody dla niemowląt, produkuje je Humana. Wodę zagotuj, potem ostudź do temperatury ok. 40ºC. Do przygotowania mieszanek nie używaj wrzątku: zbyt gorąca woda niszczy witaminy i składniki odżywcze. Odmierzoną ilość wlej do butelki.
  • Wsyp do wody odpowiednią ilość mieszanki – zawsze tyle, ile zaleca producent na opakowaniu mleka. Miarki muszą być płaskie, a nie czubate.
  • Zakręć butelkę. Potrząsaj nią do chwili, aż proszek całkowicie się rozpuści i w mleku nie będzie grudek.
  • Zanim dziecki podasz butelkę, sprawdź temperaturę mieszanki. Wylej kilka kropli na przegub dłoni – mleko powinno być ciepłe, ale nie może parzyć. Za gorące ostudź, zbyt chłodne podgrzej, np. wstawiając butelkę na kilka minut do naczynia z gorącą wodą.
  • Niedopite mleko wylej z butelki, bo jest znakomitą pożywką dla bakterii. Od razu umyj butelkę. W żadnym wypadku nie mieszaj starego mleka z nowym.
  • Opakowania albo puszki z mieszanką szczelnie zamykaj, przechowuj w suchym miejscu w temperaturze pokojowej.
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza