Karmisz piersią? Pij dużo wody. Sprawdź, dlaczego to takie ważne

2020-06-29 15:21 Materiał sponsorowany

Karmienie piersią jest dla dziecka najlepszym prezentem, jaki może otrzymać od mamy. Każda mama, dbając o dziecko, powinna jednak również zadbać o siebie. W czasie karmienia piersią bardzo ważną rzeczą, o której część mam zapomina, jest wypijanie odpowiedniej ilości wody. Dlaczego to ma aż tak duże znaczenie?

Karmi piersią
Autor: Getty Images

Karmienie piersią jest istotnym elementem opieki nad dzieckiem. Nie tylko wzmacnia wyjątkową więź, jaka łączy dziecko z jego mamą, ale też przynosi wiele korzyści dla jego zdrowia.

Taki sposób karmienia ma pozytywny wpływ na zdrowie dziecka, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, alergii i infekcji, znacznie wzmacniając odporność niemowlęcia.

Karmienie piersią jest więc bardzo ważne zarówno dla mamy, jak i dziecka, dlatego organizm kobiety powinien być do niego dobrze przygotowany.

Kluczowe są dwa elementy: właściwe odżywianie i odpowiednie nawodnienie. Dzięki nim przebieg laktacji będzie prawidłowy, dziecku zostaną zapewnione niezbędne do jego rozwoju substancje, a organizm mamy nie ulegnie osłabieniu w wyniku zwiększonego wykorzystania składników odżywczych.

Czytaj: Jaką wodę pić w ciąży?

Dbaj o nawodnienie, jeśli karmisz piersią!

Ponieważ mleko kobiece składa się w 87 proc. z wody, do jego produkcji niezbędne jest odpowiednie nawodnienie organizmu.

W okresie karmienia piersią organizm kobiety wytwarza średnio 750 ml mleka dziennie, dlatego jest to czas największego zapotrzebowania na płyny, które wzrasta do około 2,7 – 3 l. na dobę. Około 20% z tego dostarczy pożywienie, natomiast pozostałą część, czyli ok. 2,2 l należy wypić - w postaci wody i innych płynów.

Zgodnie z opinią grupy ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, najlepsza woda dla kobiet karmiących piersią to woda źródlana ewentualnie nisko bądź średnio zmineralizowana woda mineralna .

Dzięki wypijaniu wystarczającej ilości płynów, wytwarzanie pokarmu powinno przebiegać bez problemów. Dodatkowo picie odpowiedniej ilości wody przez kobiety karmiące wpływa też na obniżenie wagi ciała.

Szacuje się, że kobiety regularnie karmiące piersią tracą każdego dnia dodatkowo około 500 kalorii w porównaniu do mam, które zrezygnowały z tej formy karmienia dziecka.

Dodatkowo picie większej ilości wody to doskonała broń w walce z zaparciami oraz nawracającymi infekcjami układu moczowego. Warto o tym wiedzieć i skorzystać z tej naturalnie prostej metody, aby lepiej radzić sobie z tymi przypadłościami.

W nadmiarze obowiązków związanych z opieką nad niemowlęciem warto, by karmiące piersią mamy zastosowały się do kilku prostych rad:

  • Zaczynaj dzień od szklanki wody, najlepiej sięgaj po tą źródlaną, jak np. Żywiec Zdrój
  • Zanim zaczniesz karmienie, zadbaj o to, żeby butelka była w zasięgu ręki
  • Wychodząc z maluszkiem na letni spacer, koniecznie weź ze sobą wodę
  • Pij wodę małymi porcjami przez cały dzień, wtedy organizm najlepiej ją wykorzystuje
  • Pij wodę zanim poczujesz pragnienie, które jest pierwszym sygnałem odwodnienia

Woda powinna być głównym źródłem płynów w codziennej diecie, ponieważ jest naturalna, pomaga oczyszczać organizm, doskonale nawadnia i nie zawiera kalorii ani zbędnych dodatków.

Podpowiadamy

Do codziennego spożycia dla tak wrażliwych grup, jak kobiety w ciąży i karmiące piersią odpowiednia jest m.in. woda Żywiec Zdrój, ponieważ zawiera optymalną, a co za tym idzie bezpieczną ilość składników, które w większej ilości mogą być niekorzystne dla zdrowia, takich jak azotany, azotyny, chlorki, fluorki, jodki, sód czy metale ciężkie. Spełnia również wymagania stawiane dla wód zalecanych dla tak wrażliwych grup jak kobiety w ciąży i karmiące piersią. I najważniejsze - posiada pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka.

Materiał partnerski Żywiec Zdrój

Żywiec Zdrój
Autor: materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza