Jaką WODĘ pić w ciąży?

2019-08-08 8:59 Agnieszka Roszkowska
jaką wodę pić w ciąży
Autor: _photos.com|photos.com Jaką wodę pić w ciąży

To, jaką wodę pijesz w ciąży, jest ważne ze względu na rozwój twojego dziecka. W ciąży znaczenie płynów, które przyjmuje przyszła mama wzrasta. Skorzystaj z naszego poradnika i sprawdź, czemu woda jest w okresie ciąży taka ważna, ile wody pić w ciąży i jaka jest najlepsza w czasie oczekiwania na dziecko.

Bez wody nie ma życia, to jasne. Ale jaką wodę pić w ciąży, aby zapewnić maluszkowi jak najlepszy rozwój i nie zaszkodzić jego zdrowiu? Podpowiadamy, jaką wodę pić w ciąży i w jakich ilościach.

Spis treści:

  1. Dlaczego woda jest tak potrzebna w ciąży?
  2. Ile wody pić w ciąży?
  3. Najlepsza woda z butelki
  4. Czy można pić wodę z kranu w ciąży?

Dlaczego woda jest tak potrzebna w ciąży?

Odpowiednia podaż płynów jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. Pełni kluczową rolę w przyswajaniu, transportowaniu i wykorzystaniu składników pokarmowych – gdy jej brakuje, krew się zagęszcza i wszystkie substancje pływają w niej jak w zupie.

Woda umożliwia szybką i bezpieczną eliminację toksyn i pozbycie się z organizmu ubocznych produktów przemiany materii. Dzięki wydalaniu przez skórę pary wodnej utrzymujemy stałą temperaturę ciała.

Podczas ciąży znaczenie wody jeszcze wzrasta. Woda spożywana przez przyszłą mamę jest niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu, zwłaszcza komórek ośrodkowego układu nerwowego, które są szczególnie wrażliwe na jej niedobór.

Picie odpowiednich ilości wody wpływa też na produkcję płynu owodniowego, który odgrywa bardzo ważną rolę: chroni nienarodzone dziecko przed urazami i infekcjami, zapewnia mu stałą temperaturę. Prawidłowa objętość płynu owodniowego umożliwia płodowi wykonywanie ruchów rozwijających jego mięśnie, jest też konieczna do właściwego rozwoju płuc.

Poza tym prawidłowe nawodnienie organizmu przyszłej mamy zmniejsza uciążliwe dolegliwości związane z ciążą, takie jak poranne nudności i wymioty, zaparcia, suchość skóry czy infekcje dolnego odcinka dróg moczowych.

Zwłaszcza te ostatnie w przypadku niedoboru płynów mogą prowadzić do nawrotów schorzenia lub infekcji wstępującej, która grozi takimi konsekwencjami, jak: zapalenie nerek, poród przedwczesny, wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, infekcja wewnątrzmaciczna płodu, niska masa urodzeniowa.

Czytaj: Co pić w ciąży? Najzdrowsze napoje dla przyszłej mamy

Dieta w ciąży, czyli odżywianie ciężarnej pod lupą

Dobrze wiedzieć

Jeśli nie woda, to…?

Pragnienie możesz zaspokoić, pijąc też inne napoje (maks. 30–40 proc. dziennego zapotrzebowania). Najlepiej, jeśli będą to: herbaty owocowe i ziołowe (bez cukru), mleko niskotłuszczowe, kawa bezkofeinowa. Dobre są też świeżo wyciskane soki warzywne i owocowe. Natomiast gotowe soki ze sklepu nie są polecane ze względu na dużą zawartość cukru.

Nie powinnaś pić wysokoenergetycznych napojów słodzonych ani napojów energetyzujących (zawierają kofeinę i taurynę, które działają pobudzająco). Naturalną kawę ogranicz do 2 filiżanek dziennie. Unikaj napojów gazowanych – nasilają wzdęcia i oszukują mózg, że organizm jest nawodniony, podczas gdy tak nie jest (dwutlenek węgla rozciąga ścianki żołądka i do mózgu wysyłane są błędne sygnały).

Czytaj: Kofeina w ciąży - jaka dawka jest bezpieczna?

Ile wody pić w ciąży?

Średnie dzienne zapotrzebowanie na wodę osoby dorosłej wynosi ok. 2,5 litra. Swoje indywidualne potrzeby (przed ciążą) możesz wyliczyć według wzoru: waga ciała (w kilogramach): 10 x 0,3. Otrzymany wynik to zalecana liczba litrów wody dziennie. A więc osoba ważąca 70 kg powinna pić ok. 2,1 litra wody dziennie.

W ciąży należy zwiększyć tę ilość o około 300 ml na dobę. Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia w Polsce kobiety w ciąży powinny spożywać ok. 3 litrów wody dziennie (łącznie – w napojach i innych produktach spożywczych). A przy wysokiej temperaturze otoczenia i podczas intensywnego wysiłku – zwiększyć tę ilość o jedną trzecią.

Wiele kobiet zadaje sobie pewnie pytanie: czy rzeczywiście muszę pić czystą wodę, czy mogą to być inne napoje? Odpowiedź specjalistów nie pozostawia wątpliwości: woda jest najlepszym, najbardziej pożądanym napojem i powinna być traktowana jako podstawowe źródło nawodnienia organizmu.

Picie czystej wody powinno zaspokajać przynajmniej 60–80 proc. zapotrzebowania na płyny. Specjaliści zalecają też, aby przyszła mama piła wodę powoli i w małych porcjach, tak by stopniowo uzupełniać jej niedobór. Optymalna temperatura spożywanej wody to ok. 15°C.

Zdrowe odżywianie w ciąży: jak powinna wyglądać dieta ciężarnej

15 warzyw i owoców, które służą ciąży i przyszłej mamie

Najlepsza woda z butelki

Jest sprawą bardzo ważną – zwłaszcza w ciąży – aby woda pitna była dobrej jakości. Skąd ją wziąć? Najpewniejszym źródłem jest butelkowana woda źródlana, ale nie każda.

Dobra woda powinna pochodzić z naturalnych zbiorników podziemnych i być rozlewana do butelek bezpośrednio przy jej ujściu – nie może być przewożona w cysternach. Jej czystość chemiczną i mikrobiologiczną musi potwierdzać atest, a informacja o ateście powinna być na etykiecie.

Naturalna woda źródlana musi spełniać restrykcyjne wymagania określone przez ministra zdrowia w kilku rozporządzeniach. Taka woda jest wolna od większości zanieczyszczeń nieorganicznych i organicznych, w tym pestycydów, pasożytów i drobnoustrojów chorobotwórczych.

Ważny jest również jej skład. Dla przyszłych mam polecane są wody niskozmineralizowane (suma składników mineralnych nie powinna przekraczać 500 mg/litr), bogate w jony magnezu i wapnia, ale o niskiej zawartości jonów sodu (poniżej 20 mg sodu na litr). Kupując wodę butelkowaną, warto wybierać te produkty, które mają rekomendację Instytutu Matki i Dziecka.

Czytaj: Herbata w ciąży: jaką herbatę pić w ciąży?

Czy można pić wodę z kranu w ciąży?

Ostatnio prowadzone są kampanie zachęcające do picia wody bezpośrednio z kranu. Przekonuje się nas, że to już nie jest taka woda jak dawniej: obecnie jest smaczna i zdrowa. Rzeczywiście, w porównaniu z tym, co płynęło z kranów w latach 80., różnica jest wyraźna, bo udoskonalone zostały metody uzdatniania wody.

Jednak nadal do dezynfekcji wody w instalacjach wodociągowych stosuje się głównie chlor i dwutlenek chloru. Substancje chloropochodne podczas dezynfekcji wchodzą w reakcje z mikrozanieczyszczeniami wody – organicznymi i nieorganicznymi – tworząc szkodliwe dla zdrowia uboczne produkty dezynfekcji.

Te mikrozanieczyszczenia mogą być różne, bo zależą od zbiornika, z którego pobierana jest woda, oraz od stanu instalacji wodociągowej – im starszy i bardziej zaniedbany budynek, w którym mieszkasz, tym ryzyko zanieczyszczeń jest większe. Trudno więc przewidzieć, jakie substancje mogą być ubocznym produktem dezynfekcji, a niektóre z nich są toksyczne i nie powinna mieć z nimi kontaktu kobieta w ciąży.

Dlatego przyszłe mamy powinny stosować wodę z kranu dopiero po jej uzdatnieniu. Najlepsze metody domowego oczyszczania wody to stosowanie filtrów z węgla aktywnego lub działających na zasadzie odwróconej osmozy. Filtry węglowe wykorzystywane są głównie w filtrach nakranowych oraz dzbankach przepływowych.

Kupując taki dzbanek, warto sprawdzić efektywność zastosowanego węgla – ocenia się ją po wielkości cząstek, które filtr jest w stanie wyłapać. Najmniej efektywne filtry wyłapują cząstki wielkości do 50 mikronów, a najbardziej efektywne – nawet do 0,5 mikrona.

Najlepszym sposobem oczyszczania wody w domu jest zamontowanie urządzenia podkranowego wykorzystującego zasadę odwróconej osmozy. W takim systemie woda jest filtrowana kilkustopniowo: najpierw przez filtr osadowy, potem filtry węglowe, a na koniec przez membranę odwróconej osmozy.

W efekcie z kranu płynie czysta woda pozbawiona pestycydów, herbicydów, metali ciężkich i wszelkich innych chemikaliów. Warto pomyśleć o takiej inwestycji przy okazji ciąży.

Czytaj: Herbaty ziołowe w ciąży: 8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE