Najedzone czy głodne? Zwróć uwagę na rączki niemowlaka

2022-01-28 10:55

Rodzice na całym świecie dwoją się i troją, snując domysły na temat tego, o co chodzi ich niemowlętom. Płaczą bo są głodne, czy chcą się poprzytulać? Wciąż "wiszą na piersi", bo masz za mało pokarmu, czy może już dawno się najadły, ale potrzebują bliskości? W roztrzygnięciu tych wątpliowści, pomoże język ciała. A niemowlaki są w nim mistrzami.

niemowlę rączka
Autor: Getty Images Dzieci można zrozumieć przez język ciała. Co mówi sposób układania rączki?

Zanim dziecko zacznie mówić, wielu rodzicom dłuży się czas, w którym muszą odgadywać, o co chodzi ich maluchowi. Dlaczego dziecko płacze? Czy to pełna pieluszka, głód, a może zwyczajnie nuda? 

Z pomocą przychodzi mowa ciała, którą od lat badają naukowcy. A pediatrzy, pielęgniarki, położne i konsultantki na całym świecie doradzają - spójrzcie na rączki dziecka. Zgodnie z badaniami, mowa ciała nie jest identyczna u wszystkich niemowląt, jednak są pewne powtarzalności, które można uznać za wiarygodne. 

Dowiedz się: Jak sprawdzić, czy niemowlę się najada - 6 sprawdzonych sposobów

Dlaczego noworodek je co godzinę - 5 ciekawostek o trawieniu maluszków

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Co męczy niemowlaka?

Co mowa ciała mówi o najedzeniu dziecka?

Tak więc - głodne niemowlę, będzie miało palce zaciśnięte w piąstki, z kolei zrelaksowane i najedzone, zacznie stopniowo rozluźniać dłoń. Jeśli więc twoje maleństwo nadal ssie pierś, a wygląda na zrelaksowane, może to oznaczać, że po prostu chce się wyciszyć i poprzytulać. 

Część rodziców jest sceptyczna, inni są zachwyceni - "Wow, człowiek uczy się całe życie.""Rzeczywiście, to działa." - czytamy w komentarzach w Internecie. Skoro u niektórych ta metoda komunikacji się sprawdza, nic nie stoi na przeszkodzie, by ją wypróbować. 

Zobacz też: Czym karmić niemowlę przed snem, żeby przespało całą noc?

Ile powinien jeść noworodek? Jak często karmić niemowlaka?

Zobacz zdjęcia dłoni dzieci głodnych i najedzonych: