Ile powinien jeść noworodek. Jak często karmić niemowlaka?

2020-06-25 16:00 Katarzyna Hubicz
Ile powinien jeść noworodek
Autor: Getty Images

Wiele młodych mam ma wątpliwości, ile powinien jeść noworodek. Pięć, osiem, czy dwanaście razy dziennie? Jak często powinno się karmić niemowlaka piersią, a ile razy dziennie podawać mleko modyfikowane? Przeczytaj albo posłuchaj, jak często karmić niemowlaka.

Ile powinien jeść noworodek. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Noworodek ma malutki żołądek – jest on wielkości jego piąstki. Nie może więc najeść się na zapas. Gdy naraz zje więcej, niż kilkadziesiąt mililitrów pokarmu, najprawdopodobniej go uleje. Dlatego karmienie, oprócz spania (i wydalania), to jedna z tych czynności, którą najczęściej wykonuje się przy nowo narodzonym dziecku.

Pokarm mamy trawiony jest szybciej, niż mieszanka modyfikowana, dlatego to, jak często karmić niemowlaka, zależy od sposobu karmienia oraz od jego zapotrzebowania kalorycznego – a to z kolei od ruchliwości dziecka i tego, czy raczej jest spokojne, czy płaczliwe. To, że noworodek jest głodny, łatwo poznać: cmoka wtedy ustami, wierci się, a wzięty na ręce odwraca główkę w kierunku piersi.

Spis treści

  1. Ile powinien jeść noworodek?
  2. Jak często karmić niemowlaka piersią?
  3. Jak często karmić butelką?
  4. Jak często karmić niemowlaka?
  5. Czy budzić noworodka na karmienie?
  6. Jak używać laktatora? Zobacz film

Ile powinien jeść noworodek?

Przeciętny, zdrowy i urodzony o czasie noworodek tuż po narodzinach potrzebuje około 91-95 kcal/kg masy ciała na dobę. Zazwyczaj w pierwszych trzech dobach życia nie zjada jednak wiele – w trakcie jednego karmienia ilość pokarmu zwykle nie przekracza 20 ml (wtedy też malec chudnie, tracąc około 10 proc. wagi urodzeniowej).

Ilość pokarmu stopniowo wzrasta, bo z każdym dniem rośnie również zapotrzebowanie kaloryczne. W siódmej dobie życia malec może w trakcie jednego karmienia wypijać nawet 60-70 ml mleka, w czternastej – nawet 100 ml i więcej. Do końca pierwszego miesiąca życia potrzebował będzie na dobę ok. 600-700 ml mleka na dobę (co dostarczy ok. 120 kcal/kg masy ciała).

Karmiąc butelką, bardzo łatwo sprawdzić, czy maluszek zjada tyle, ile powinien – wystarczy kontrolować, ile mleka zostało po karmieniu i raz na dobę sumować te ilości. W przypadku karmienia piersią jest trochę trudniej, bo nie sposób zliczyć ilości mleka, jakie wypił maluszek. To, czy jest najedzony, można jednak sprawdzić w inny sposób. Możesz być pewna, że noworodek karmiony piersią je tyle, ile powinien, jeśli po karmieniu wypluwa pierś i spokojnie zasypia, brudzi kilka pieluszek w ciągu doby (zwykle od 6 do 8), i prawidłowo przybiera na wadze – to znaczy, z każdym kolejnym tygodniem waży minimum 150 gram więcej.

materiał partnera
Ochroń dziecko przed sepsą

Droga Mamo,

W trosce o zdrowie twojego maleństwa pomyśl o szczepieniu przeciw meningokokom. Meningokoki to groźne bakterie, które wywołują sepsę i zapalenie opon mózgowych. Najczęściej atakują najmłodsze dzieci, do 1. roku życia1.

Początkowe objawy zakażenia meningokokami są mało charakterystyczne – przypominają przeziębienie lub grypę, dlatego chorobę trudno rozpoznać. A rozwija się ona błyskawicznie i w ciągu 24 godzin może doprowadzić do stanu zagrożenia zdrowia, a nawet życia2.

Chroniąc dziecko przed meningokokami musisz wiedzieć, że najwięcej zakażeń w Polsce – zwłaszcza wśród małych dzieci – wywołują meningokoki typu B. Dlatego w pierwszej kolejności zaleca się szczepienie przeciw temu typowi bakterii3. Można je rozpocząć już od ukończenia 2. miesiąca życia1.

Zapytaj lekarza o szczepienie przeciw meningokokom typu B.

1. MP, https://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/przegladowe/143395,szczepionka-przeciwko-meningokokom-grupy-b, dostęp: lipiec 2020
2. BJFM, https://www.bjfm.co.uk/early-recognition-of-meningitis-and-septicaemia (dostęp: czerwiec, 2020)
3. Wysocki J., Inwazyjna Choroba Meningokokowa – w pytaniach i odpowiedziach [w:] Praktyka Lekarska, styczeń 2016 (126)
GSK Commercial Sp. z o.o., ul. Rzymowskiego 53, 02-697 Warszawa, tel.: 22 576 9000, fax: 22576 9001, pl.gsk.com Szczepienie, podobnie jak podanie leku, może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych. Wszystkie działania niepożądane produktów leczniczych należy zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel. (22) 492-13-01, fax (22) 492-13-09, zgodnie z zasadami monitorowani bezpieczeństwa produktów leczniczych. Formularz zgłoszenia niepożądanego działania produktu leczniczego dostępny jest na stronie Urzędu www.urpl.gov.pl lub Podmiotu Odpowiedzialnego za produkt, którego zgłoszenie dotyczy. Treści zamieszczone w materiale mają wyłącznie charakter informacyjny, nie mogą być traktowane jako forma konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza, do którego należy ostateczna decyzja o sposobie i zakresie stosowanego leczenia. NP-PL-MNX-ADVR-200001, lipiec 2020

Jak często karmić niemowlaka piersią?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna: tak często (i tak długo), jak się tego domaga. Co nie znaczy jednak, że ilość karmień jest taka sama przez cały okres noworodkowy. Pierwsze w życiu karmienie tuż po narodzinach zaspokaja głód na kilka godzin. W drugiej dobie życie maleństwo chce ssać niemal bez przerwy.

Przez następne dni również można mieć wrażenie, że bezustannie „wisi” na piersi, domagając się następnego karmienia niemalże natychmiast po zakończeniu poprzedniego. To stan przejściowy, wynikający z faktu, że taki maluch nie potrafi jeszcze długo ssać, a na początku karmienia pokarmjest bardziej wodnisty (tłustszy robi się dopiero po pewnym czasie), co nie zaspokaja zapotrzebowania energetycznego. 

Już po kilku dniach ilość karmień powinna powoli zacząć się stabilizować.

Niemowlaka należy karmić mniej więcej co półtorej, dwie godziny (również w nocy), co daje 8-12 karmień na dobę. Dotyczy to miesięcznego noworodka.

Jedno karmienie powinno trwać nie krócej, niż 20 minut (po 10 minut na każdą pierś). Stopniowo, gdy dziecko nauczy się ssać dłużej, ilość karmień będzie się zmniejszała.

Jak często karmić butelką?

Noworodki karmione mlekiem modyfikowanym jedzą rzadziej, niż karmione piersią, bo mieszanka trawiona jest wolniej, niż pokarm kobiecy. Zazwyczaj malucha karmić trzeba co trzy godziny, a wielkość porcji mieszanki określona jest na opakowaniu. Zalecana ilość karmień na dobę to 7, a podczas każdego malec powinien zjeść porcję 100-130 ml (90 ml wody zmieszana z trzema miarkami proszku lub 120 ml wody zmieszana z czterema miarkami proszku).  Rzadko, które dziecko zjada jednak tyle podczas jednego karmienia, zwłaszcza w pierwszych dniach życia niemowlaka – zazwyczaj maluchy domagają się jedzenia częściej, za to zjadają na raz mniejsze porcje.

Warto wiedzieć

Jak często karmić niemowlaka?

  • niemowlaka karmionego piersią należy karmić mniej więcej co półtorej, dwie godziny (również w nocy), co daje 8-12 karmień na dobę
  • niemowlaka karmionego butelką należy karmić co trzy godziny, czyli około 7 razy na dobę

Czy budzić noworodka na karmienie?

Zdarza się, że w porze jedzenia maluch smacznie śpi. Nawet jeśli mama w tym czasie również odpoczywa, są sytuacje, kiedy dziecko trzeba obudzić i nakarmić. Budzenie na karmienie ważne jest w pierwszych dniach po urodzeniu – noworodki tracą wtedy średnio 10 proc. masy urodzeniowej, i by waga nie spadła poniżej normy, malec musi jeść przynajmniej co dwie godziny (minimalna ilość karmień to 8 w ciągu doby).

Malec musi jeść regularnie również wtedy, gdy ma żółtaczkę fizjologiczną (najczęściej zdarza się to w 2-3 dobie życia). Regularne, częste karmienia ułatwiają wówczas usuniecie z krwi dziecka nadmiaru bilirubiny, odpowiedzialnej za żółty odcień skóry, śluzówek i białek oczu. Wreszcie, na karmienie budzimy również noworodka, który mało siusia (można to poznać po intensywnym zabarwieniu moczu). Wówczas malca trzeba przystawiać do piersi częściej, za to na krócej, by zaspokoił pragnienie. 

Jak używać laktatora? Zobacz film

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE