Nocne karmienie niemowlaka. Jak się wyspać mimo karmienia dziecka w nocy?

2012-02-13 12:55

Nocne karmienie niemowlaka bywa dla rodziców przez kilka pierwszych miesięcy bardzo uciążliwe. Jednak zastosowanie kilku prostych, sprawdzonych sposobów pomoże zredukować czas karmienia do niezbędnego minimum i umożliwi wysypianie się rodziców. Przegotowanie wody wieczorem, przygotowanie butelki, odpowiednia reakcja na sygnały wysyłane w nocy przez dziecko, przytłumione światło w sypialni to tylko niektóre z najważniejszych zasady nocnego karmienia niemowlaka.

butelka
Autor: materiały prasowe

Przez kilka pierwszych miesięcy pobudki na nocne karmienie niemowlaka są dla rodziców bardzo uciążliwe. Wystarczy jednak odpowiednio wszystko zorganizować i wiedzieć, jak postępować, aby karmienie niemowlaka w nocy przebiegało sprawnie i "bezboleśnie".

Czytaj też: Jaką lampkę nocną kupić do pokoju dziecka?

Amerykanie określają ekspresowe karmienie w porze, kiedy większość ludzi głęboko śpi jako „midnight express”. Nie proponujemy, byś zawczasu robiła mieszankę, bo jest to błąd w sztuce – mleko modyfikowane może stać w butelce nie dłużej niż godzinę, ale byś zastosowała się do zasad nocnego karmienia, które umożliwią wam wysypianie się i sprawią, że nocne karmienie nie będzie już tak uciążliwe.

Czytaj też: 10 pytań o kamienie dziecka w nocy

Dobrze wiedzieć

Zasady nocnego karmienia niemowlaka

  • wieczorem zagotuj wodę. W nocy wystarczy ją tylko lekko podgrzać, tak by jej temperatura nie przekraczała 40–50ºC. W czajniku elektrycznym zajmie ci to kilka sekund.
  • przygotuj czystą butelkę i smoczek. Wieczorem wysterylizuj je i zostaw w urządzeniu. Odmierz porcję mleka i wsyp do pojemniczka do przechowywania mieszanki. W nocy wystarczy przesypać odmierzoną porcję do butelki z wodą.
  • reaguj na sygnały, jakie wysyła dziecko. Głodne maleństwo zwykle wcześniej kręci się przez sen. Kiedy usłyszysz, że dziecko zaczęło się wiercić, wstań i przygotuj mu mleko.
  • jeszcze przed karmieniem, sprawdź pieluszkę. Lepiej zmienić ją od razu, nie czekając, aż dziecko zje – zmęczone ssaniem ponownie zaśnie, a zmiana pieluszki niepotrzebnie je rozbudzi.
  • nie zapalaj górnego światła. W nocy wystarczy mała lampka, dająca delikatne, przytłumione światło. Ubranko dziecka zabezpiecz śliniakiem.  Jeśli podczas karmienia mu się uleje, nie będziesz musiała go przebierać.
  • po karmieniu przytrzymaj dziecko do odbicia, nawet jeśli właśnie zasnęło. Nie obudzisz go, możesz za to zapobiec ulaniu pokarmu w łóżeczku i kolkom za dnia.

Czytaj też: Kiedy zakończyć karmienie dziecka w nocy?

CZY PRAWIDŁOWO KARMISZ PIERSIĄ?

Pytanie 1 z 14
Podając pierś dziecku

miesięcznik "M jak mama"