Karmienie butelką: jak powstaje mleko modyfikowane?

2012-10-16 12:06 Katarzyna Hubicz

Jeśli zdecydowałaś się na karmienie butelką, przed tobą wybór mleka modyfikowanego. Mieszanki dla niemowląt różnią się między sobą wieloma parametrami: składem, ceną, opakowaniem, pojemnością. Łączy je sposób ich powstawania. Czym jest mleko modyfikowane i jak powstaje?

Mieszanki dla niemowląt są produkowane na bazie mleka krowiego. Niemowlęta nie mogą go jednak pić w czystej postaci, ma ono bowiem za dużo białka i sodu, co mogłoby obciążać nerki dziecka, a zbyt mało żelaza – co doprowadziłoby do anemii. Dlatego zanim stanie się bazą mleka modyfikowanego, jest poddawane procesom, które maksymalnie upodabniają je do pokarmu kobiecego. Producenci zmieniają w nim ilości i proporcje niektórych składników, dodają nowe, a część z nich usuwają.

Mleko modyfikowane: co to jest modyfikacja?

Z mleka krowiego usuwana jest wywołująca alergie betalaktoglobulina, zmniejszana jest ilość białka, zmieniany też nieco jego rodzaj – usuwana jest kazeina, dodawane zaś lekkostrawne białka serwatkowe. Zmieniane są również proporcje tłuszczów, zwłaszcza DHA, niezbędnych do budowy układu nerwowego i mózgu. Część tłuszczu mlecznego zamieniana jest na tłuszcze roślinne, zawierające niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, m.in. kwas linolowy i alfa-linolenowy. Do mieszanki dodawany jest również cholesterol, niezbędny do rozwoju komórek. Mleko krowie jest ubogie w laktozę (cukier mleczny), która jest źródłem energii – jej ilość jest więc zwiększana niemal dwukrotnie. Zawiera też mniej witamin niż ludzkie, dlatego jest w nie wzbogacane – dodawane są do niego m.in. witaminy A, C, D (której brakuje również w mleku mamy), E i K. Podobnie jest ze składnikami mineralnymi. W mleku kobiecym nie ma ich wiele, są za to ich nośniki, dzięki którym sole mineralne mogą się wchłaniać w jelitach, nie obciążając jednocześnie nerek dziecka. Z mleka krowiego zabierane są więc niektóre składniki (m.in. sód, chlor i potas), dodawane zaś są jod i żelazo. Zmieniana jest też ilość wapnia i fosforu (tak, by wapnia było dwa razy więcej). Dzięki temu kości i zęby maluszka będą mogły rozwijać się prawidłowo.

Aby mleko modyfikowane przypominało jak najbardziej pokarm kobiecy, dokłada się do niego enzymy ułatwiające trawienie oraz prebiotyki chroniące przed chorobami. W gotowym produkcie nie ma nawet najmniejszych ilości glutenu, a także barwników, konserwantów, metali czy drobnoustrojów.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE