Jakie mleko dla rocznego dziecka? Od kiedy podawać dziecku mleko krowie?

2017-10-30 8:37
mleko
Autor: thinkstockphotos.com

Mleko to podstawa żywienia najmłodszych. Jakie mleko podawać rocznemu dziecku? Od kiedy mleko krowie może zagościć w jego jadłospisie? Dziecko, które skończyło rok, może już pić mleko krowie oraz specjalnie mu dedykowane mleko modyfikowane.

Roczne dziecko powinno dziennie dostawać trzy porcje mleka i jego przetworów. Wszystko po to, by organizm otrzymał białko w odpowiedniej ilości oraz niezbędny mu do prawidłowego rozwoju cenny dla zdrowia wapń i witaminy, zwłaszcza z grupy B.

>> Jak rozwija się roczne dziecko?

Od kiedy można podawać dziecku mleko krowie?

Prof. dr hab. n. med. Piotr Socha oraz prof. prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska z Centrum Zdrowia Dziecka zalecają, by mleko krowie podawać dzieciom najwcześniej po ukończeniu roku życia, bo w stosunku do potrzeb organizmu dziecka zawiera ono za dużo sodu i białka mogących obciążyć nerki, a za mało żelaza (zapobiegającego anemii) oraz niewiele witamin A, C, D i E niezbędnych do procesów życiowych i prawidłowego rozwoju (więcej informacji w „Poradniku żywienia niemowląt” wydanym przez Medycynę Praktyczną i Centrum Zdrowia Dziecka).

Czytaj: Mleko dla dziecka - ile mleka w diecie dziecka?

W krowim mleku jest również zbyt dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, a za mało tych „dobrych”, nienasyconych. O ile niedobory można uzupełnić, podając dziecku produkty z innych grup, o tyle nie sposób zniwelować niekorzystnego nadmiaru niektórych składników. Ale to nie koniec. Mleko od krowy bywa przyczyną alergii, bo ma w składzie aż 30 białek uznawanych za silnie alergizujące, m.in. kazeinę, albuminę i beta-laktoglobulinę. Dlatego posiłki na bazie mleka krowiego (koniecznie pełnotłustego) lepiej podawać dziecku dopiero wtedy, gdy pediatra uzna, że nie ma przeciwwskazań, tzn. malec nie jest na nie uczulony, a w jego diecie nie brakuje żelaza.

>> Kalendarz rozwoju dziecka - sprawdź etapy rozwoju dziecka!

Dlaczego mleko krowie nie powinno być podstawą diety dziecka?

  • Mleko krowie zawiera niewielkie ilości żelaza i jako główny napój nie powinno być stosowane przed ukończeniem przez dzieci dwunastego miesiąca życia*
  • Podawanie niemowlętom niemodyfikowanego mleka w większych ilościach może prowadzić do nadmiernego obciążenia organizmu białkiem. Małe ilości mleka krowiego mogą być jednak dodawane do produktów uzupełniających. (więcej informacji w publikacji „Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym”**)
  • Zgodnie z aktualnym stanowiskiem Komitetu Żywienia ESPGHAN po 12 m. życia dzienne spożycie mleka krowiego nie powinno przekraczać 500 ml (2 kubki)*.

Czy można podawac dziecku mleko kozie lub owcze?

Mleko kozie i owcze  cechuje bardzo wysokie stężenie soli mineralnych oraz mała zawartość kwasu foliowego i witamin (zwłaszcza witaminy B12). Zbyt mała ilość kwasu foliowego w diecie może doprowadzić do niedokrwistości. Zdecydowanie nie należy stosować takiego mleka u niemowląt poniżej 12 m.ż. Jeśli dziecko nie ma zdiagnozowanej alergii, mleko kozie można mu podawać po ukończeniu 1. roku życia.***

Dobrze wiedzieć

Warto pamiętać, że po 1. roku życia dobrze jest powoli odzwyczajać dziecko od picia mleka w butelce. Niemowlę powinno uczyć się pić z kubeczka. Dzięki temu zapobiegniemy rozwojowi próchnicy.

* Stanowisko ESPGHAN: „Preparaty mleka modyfikowanego i mlekozastępcze w żywieniu dzieci” Magdalena B. Pawłowicz, Beata Cudowska, Dariusz M. Lebensztejn, Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Alergologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Białystok 2013
** Weker H, Barański M (red.): "Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym. Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2014
*** Szajewska H, Horvath A. (red.): Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin. Medycyna Praktyczna, Kraków 2014

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE