"Odliczam dni do odstawienia". Fotografka pokazuje miłość i ból na intymnych portretach karmienia piersią

2022-05-10 8:36
Sophie Harris Taylor - fotografie
Autor: Instagram/ @sophieharristaylor Te zdjęcia odarte z lukru przedstawiają prawdziwy obraz macierzyństwa.

Sophie Harris-Taylor to brytyjska fotografka, która odkąd została mamą, skupiła się w swoich projektach na temacie macierzyństwa. Jej portrety to nie są tradycyjne, pełne lukru i pozytywnych emocji zdjęcia. W serii zatytułowanej "Mleko" widać ból, rezygnację, ale też piękno i miłość. Każde zdjęcie ma swoją historię. Są mądre, pouczające, a przede wszystkim pełne szczerości.

Seria "Mleko" to nie tylko bardzo realistyczne, czasem wręcz naturalistyczne zdjęcia karmienia piersią, ale też szczere wywiady z mamami, które na nich widnieją. Czasami dla świeżo upieczonej mamy nie ma nic istotniejszego, niż posłuchanie historii drugiej kobiety, która jest w takiej samej sytuacji.

Dowiedz się: Mamy pokazują piersi po karmieniu. Bez kompleksów doceniają, co dały swoim dzieciom

Właśnie dlatego warto zobaczyć te fotografie i poznać punkt widzenia innych matek. A ich opowieści często odzierają ze złudzeń. Nie zawsze wyobrażenia o macierzyństwie są takie, jak rzeczywistość. Idealnie obrazuje to opowieść Thei:

"Nie wyobrażałam sobie, jakie to będzie trudne. Przez całą ciążę miałam wizję tego, jakie karmienie będzie łatwe i jak bardzo mi się spodoba. Przez całą ciążę żyłam z nastawieniem - „pierś jest najlepsza". W rzeczywistości odliczam dni do momentu odstawienia od piersi i nie jestem pewna, czy dotrwam nawet do sześciu miesięcy. Zdałam sobie sprawę, że „najlepsze” jest to, co sprawia, że ​​jestem szczęśliwa i zrelaksowana, ponieważ tylko wtedy mogę być najlepszą mamą Novy”

Dowiedz się: Jak dbać o piersi podczas karmienia?

Wiele mam, rozmawiających z fotografką w trakcie sesji, wspomina o głównym dyskomforcie związanym z karmieniem - o bólu. 

Karmienie piersią to trudny temat. Moje piersi ciekną, stają się nabrzmiałe w nocy i zaczynają tryskać mlekiem, gdy słyszę płacz Oki. Spodziewałam się, że karmienie piersią będzie znacznie prostsze. - zwierza się Nicole. 

Przeczytaj też: Dlaczego kobiety rezygnują z karmienia zbyt wcześnie?

Czasami to nie my same, ale po prostu życie i zbiegi okoliczności, komplikują kwestię karmienia piersią. Tak było w przypadku Emily i jej synka:

Kiedy miał 3 dni zdiagnozowano u niego żółtaczkę, a moja położna zasugerowała odciąganie mleka, a następnie potencjalnie podanie mu mleka modyfikowanego. Świadomość, że mogę nie być w stanie kontynuować karmienia piersią, bardzo mnie zdenerwowała, czego bym się po sobie nie spodziewała.

Sprawdź: Fakty i mity na temat karmienia piersią

Emocje związane z karmieniem piersią są różne, można by rzec, że każda mama i każde dziecko są w tym względzie wyjątkowi. Zawsze jednak koniec karmienia piersią to moment, który zapada w pamięć - albo za sprawą ulgi, albo wzruszenia upływającym czasem. Tak było w przypadku Hanny. 

„Były momenty, w których nie mogłam się doczekać, kiedy przestanę, a teraz jednocześnie łamie mi serce i napełnia je radością, gdy patrzę, jak zyskuje niezależność i coraz mniej przychodzi do mnie po tę bliskość i pocieszenie”.

Zobacz: 4 kroki do udanego karmienia piersią, czyli jak dobrze zacząć karmienie

Historie części mam pokazują, że długie karmienie piersią to niekiedy nie widzimisię mamy, a wola dziecka, które jeśli pokocha karmienie piersią, nie odpuści łatwo. 

Raya zawsze była bardzo wymagającym dzieckiem. Chciała ciągle być noszona na rękach, stale wymagała bodźców. Trudno zaspokoić wszystkie jej potrzeby związane z rozrywką, ale karmienie piersią to jedyna rzecz, którą jestem w stanie ją zadowolić. - zwierza się fotografce Aisha.

Kamila Kamińska o swoim macierzyństwie: Karmienie piersią to dar
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza